Jak na nespavost podle tradiční čínské medicíny?

Spánek potřebujete k životu stejně nutně jako vodu, dýchání nebo jídlo. Díky spánku regenerujete svoje tělo i mysl. Pokud máte se spánkem problémy, projeví se to na vaší fyzické i psychické kondici.  Spánkové poruchy můžete vyřešit pomocí TČM. Jak vám může východní medicína pomoci?

O jednotlivých fázích a důležitosti spánku

Spánek je základní biologickou potřebou člověka stejně jako potrava, pití nebo dýchání. Během spánku se obnovují vaše fyzické i psychické síly. Kromě toho je zdravý spánek důležitý jako prevence celé řady onemocnění. Snižuje například rizika:

 • vysokého krevního tlaku,
 • deprese,
 • obezity.

Díky spánku vaše tělo čerpá energii, posiluje imunitní systém, reguluje metabolismus, ale také se v mozku zpracovává vše, co jste daný den zažili.

Co se v těle děje během jednotlivých fází spánku?

Existuje celkem 5 fází spánku, které se objevují v cyklech. Každý z nich trvá v rozmezí 90 až 120 minut. Základní dělení je na NREM a REM spánek, během kterých se střídá:

 • ospalost,
 • lehký spánek,
 • střední až hluboký spánek,
 • nejhlubší spánek,
 • snění.

NREM spánek se dělí do 3 fází, během kterých nesníte. Jde o fáze, během kterých svaly vašeho těla intenzivně relaxují:

 • N1 – přechod z bdělosti do spánku. Trvá jen pár minut a jde o nejlehčí fázi spánku. Oči se pohybují pomalu, zpomaluje se tep a dýchání, uvolňují se svaly. Dochází k záškubům těla.
 • N2 – tvoří největší procento celkové doby spánku. Jde o lehčí fázi spánku, kdy klesá tělesná teplota, frekvence dechu a tepu. Tělo se připravuje na hluboký spánek.
 • N3 – hluboce spíte. Vaše tělo se regeneruje a podporuje ozdravné procesy (oprava a růst tkání, regenerace buněk, posilování imunitního systému, upevňování paměti dat a událostí). Z této fáze se člověk obtížně budí.

REM spánek se objevuje zhruba po 90 minutách od usnutí. Jde o tzv. snovou fázi spánku. Během této fáze dochází u dospělých k „čištění“ mozku od slabších podnětů. Naopak se v něm „usídlují“ významné podněty. Jestliže máte nedostatek spánku a menší fáze REM spánku, cítíte se:

 • unavení,
 • špatně vám funguje metabolismus,
 • máte nižší práh bolesti,
 • zhoršuje se vnímání,
 • zhoršuje se krátkodobá i dlouhodobá paměť, ale také soustředění.
strankycinskemediciny-nedostatek-spanku-se-projevi-na-vasem-psychickem-i-fyzickem-zdravi
Obrázek: Nedostatek spánku se projeví na vašem psychickém i fyzickém zdraví

Proč nemůžu spát aneb nejčastější spánkové poruchy

Mezi nejčastější skupinu spánkových poruch patří insomnie. Co je to insomnie? Česky se jí říká nespavost. Je odpovědí na otázku: proč nemůžu usnout? Zároveň se může projevovat i poruchami při průběhu spánku. Jde například o přerušovaný spánek nebo brzké probuzení.

Podle příčiny se poruchy spánku rozdělují na:

 • Insomnii – jde o nespavost, která se vyznačuje obtížným usínáním v noci nebo brzkým ranním probuzením, po kterém již nemůžete zabrat. Cítíte se kvůli ní unavení, malátní a podrážení. Máte zhoršenou koncentraci a špatnou náladu.
 • Hypersomnie – jedná se o patologicky zvýšenou spavost. Projevuje se dlouhodobou nadměrnou denní spavostí, která trvá nejméně měsíc. Člověk při tomto onemocnění více spí, než bdí. Obvykle spí déle než 12 hodin v kuse.
 • Parasomnie – dochází během ní k chorobným stavům a jevům, které souvisí se spánkem. Jde například o náměsíčnost, mluvení ze spánku, noční křeče v lýtkách atd.

Příčiny nespavosti

Za nespavostí obvykle stojí zevní a vnitřní faktory. Ty by se měly pečlivě prozkoumat, aby se noční nespavost neboli insomnie dala léčit.

 1. Zevní faktory – stres, chlad, teplo, nepohodlná postel, nevhodná spánková hygiena neboli režimová opatření.
 2. Vnitřní faktory – jedná se o tělesné a psychické potíže. Často mezi ně patří i nemoci a choroby vyvolávající bolesti, svědění, endokrinní poruchy, problémy se zažíváním atd. Může jít ale také o silné emoční zážitky nebo úzkosti, které vám nedají, jak se říká, spát.

Čínská medicína o buzení v noci a obecně o nespavosti

Praktikové TČM ve svých ordinacích často slýchají otázky: proč nemůžu spát, proč se v noci budím nebo proč nemůžu usnout?

Tradiční čínská medicína říká, že člověk je zdravý, pokud má energie jin a jang v rovnováze. Pokud dojde k narušení rovnováhy, objeví se nemoci. Každý zdravotní problém tedy pramení buď z nedostatku (prázdnoty), nebo z nadbytku (plnosti). Aby mohl praktik TČM diagnostikovat příčinu, musí pořádně prověřit konkrétní poruchy.

Nedostatek krve v srdci a v játrech

Spánek je projevem lidské duše Shen, která sídlí v srdci a její ukotvení má na starosti krev srdce. Pokud je krve v srdci málo, nemá duše kam ulehnout. Proto se cítíte roztržití, máte divoké sny a problémy se spánkem.

Kvůli nedostatku krve v srdci a játrech jste bledí, máte zastřený zrak, závratě, křeče a deprese. Máte oslabené orgány, které jsou zodpovědné za tvorbu krve. Jde o slezinu, játra a ledviny.

Horkost či oheň v srdci a játrech

Nespavost může pramenit i z horkosti či ohně, které sídlí v srdci nebo játrech. Duše je neklidná a nemůže se uložit ke spánku. Kromě problémů se spánkem vás mohou potrápit také duševní neklid, nervozita, noční pocení, ztráta koncentrace atd.

Horko vzniká zejména z potlačovaných emocí. Proto je potřeba emoce udržovat na uzdě a naučit se je ovládat.

Horko může v organismu vznikat i v žaludku, a to především tehdy, pokud jíte ostrá, pálivá a kořeněná jídla. Oheň se pak přenáší k srdci. Proto se takovým jídlům, zejména navečer, vyhněte.

Zdrojem horka může být i prázdnota. Nejčastěji trápí ženy v přechodu, kdy dochází k úbytku jinové energie. Oheň obtěžuje srdce a nedovoluje duši Shen spát.

strankycinskemediciny-zdrojem-horkosti-muze-byt-korenene-a-palive-jidlo
Obrázek: Zdrojem horkosti může být kořeněné a pálivé jídlo

Nedostatek žlučníku a srdce

Pokud jsou srdce a žlučník v nedostatku, budíte se brzo ráno kolem 4. hodiny a už se vám nedaří usnout. V noci spíte jen povrchovým spánkem. Rychle vám buší srdce, nadměrná únava může vést k depresím. Kvůli tomuto nedostatku jste bázliví, ustrašení a nerozhodní.

Jak k léčbě nespavosti přistupuje tradiční čínská medicína?

Léčba se odvíjí od závažnosti problému. U lehčích problémů možná postačí, pokud upravíte svůj životní styl:

 • Uklidněte svoji duši,
 • meditujte,
 • postel a ložnici využívejte pouze ke spánku,
 • nepřejídejte se večer (vyhněte se pálivým, kořeněným, smaženým a pečeným jídlům),
 • nepijte večer alkohol a stimulující nápoje,
 • choďte spát ve stejnou dobu,
 • v ložnici mějte tmu a ticho,
 • před spaním si na 15 minut ponořte nohy do horké vody, energie Qi se přesune z horní části těla do spodní a uklidní tím duši Shen.

Pokud jsou problémy se spánkem výraznější, vyzkoušejte léčbu bylinami a houbami.

 • MycoSleep – směs z houby Reishi a léčivých bylin (jujuba, lékořice), která podporuje spánek a psychickou harmonii.
 • Bylinné čaje – na spánek mají blahodárný vliv čaje z kozlíku lékařského, chmelových šištic, meduňky nebo mučenky.

Pomoci může také akupunktura, která uvolňuje napětí, odvádí horkost a pomáhá harmonizovat duši Shen. Vyzkoušet můžete i cvičení jako Qigong a Tai Chi.

strankycinskemediciny-zkuste-uklidnit-svoji-dusi-a-meditovat
Obrázek: Zkuste uklidnit svoji duši a meditovat

Spánkové polohy, které podporují ozdravný spánek

Jakmile ulehnete do postele, snažíte se usnout v nejrůznějších polohách, například na zádech v poloze tzv. sarkofág, ve fetální poloze neboli poloze plodu či na břiše. Podle TČM je nejvhodnější při usínání tzv. stabilizovaná poloha, kdy:

 • ležíte na pravém boku,
 • pravou paži máte lehce pokrčenou na polštáři a vystrčenou směrem ven,
 • levá ruka splývá volně s tělem na levém boku.

Díky stabilizované poloze je srdce výše než játra, takže může krev volně obíhat v těle. V níže položených játrech se zase může nashromáždit krev, takže se zklidní vaše emoce i duch. V této poloze si nezatěžujete střeva a žaludek, takže mohou strávit vše, co se v nich během dne nashromáždilo.

Pokud nemůžete spát na zádech, trpíte nadbytkem. Jestliže usínáte pouze na zádech s rukama na peřině, jde o stav horka. Pokud usínáte pouze na břiše, jde o stav nedostatku zejména v oblasti žaludku. V případě, že usínáte výhradně na levé straně (zrcadlová strana ke stabilizované poloze), máte nedostatek energie Qi a krve v dráze srdce. Nadbytek se v tomto případě tvoří na dráze jater.

Každá nemoc pramení podle TČM z nevyrovnanosti. Stejně tak je to s nespavostí. Buď trpíte nadbytkem, nebo nedostatkem. Než se vydáte k praktikovi TČM vyzkoušejte nejdříve upravit prostředí své ložnice a životosprávu. Nezapomeňte také nepotlačovat emoce, meditovat a cvičit. Pokud tato opatření nepomohou, obraťte se o pomoc k praktikovi TČM. 

Visited 100 times, 1 visit(s) today

Comments are closed.