Chřipka

Chřipka je virová infekce horních cest dýchacích. Zpravidla se vyskytuje v zimě (sezónní chřipka), ale může se objevit kdykoli. 

Virus se typicky šíří kapénkami z kašle a kýchání. Infekcí se lze nakazit vdechováním kapének nebo dotykem kontaminovaných povrchů a následným dotykem úst nebo nosu. Sezónní chřipka se šíří tímto způsobem. Všechny druhy chřipky vyvolávají podobné příznaky: horečku, bolest hlavy, kašlání nebo kýchání, vyčerpání, bolesti, ucpaný nos nebo rýmu, zvracení a průjem.

Přírodní léčba chřipky – bylinky a houby tradiční čínské medicíny

PREVENCE = POSÍLENÍ IMUNITY

Výborným pomocníkem na posílení imunity jsou léčivé houby. Ideální ve čtyřkombinaci MYCOCOMPLEX, který obsahuje houby Cordyceps, Reishi, Agaricus a Shiitake. Každá z hub posiluje naši imunitu a vitalitu trochu jinak. Cordycpes stimuluje ledviny a plíce, Reishi posiluje naši vitalitu a zároveň harmonizuje psychiku, Agaricus je největší stimulant imunity a Shiitake harmonizuje střed a trávení. Celkově vytváří synergický efekt, který výrazně stimuluje naši schopnost bránit se vpádu vnějších patogenů.

Při užívání této směsi se chřipka člověku vyhýbá, a pokud ho postihne tak mívá výrazně mírnější příznaky a kratší průběh.

JAK POSTUPOVAT V PŘÍPADĚ PROPUKNUTÍ ONEMOCNĚNÍ

Tradiční čínské bylinné tinktury

Pokud jsme opravdu hodně oslabení, tak se chřipce hůře bráníme. Ale i zde má čínská medicína páky v podobě bylinných alkoholových tinktur. Tyto tinktury jsou postaveny na starých tradičních recepturách. Kombinace alkoholu a bylin dodává tinktuře zcela jinou razanci, která je právě u akutních stavů tolik potřebná. Důležité je však trefit co nejpřesněji fázi, kde se patogen nachází a vybrat co nejcíleněji danou tinkturu. Chřipka pak netrvá týden, ale obvykle jen 1-2 dny.

Co užívat

SKOŘICOVÉ POHLAZENÍ – začátek infekce – zimnice, třesavka, zahřívá

CORIOLUS 50% polysacharidů  – 4x denně 4 kapsle – použít při prvních příznacích, jen pár dní

BETAGLUKAN – 4x denně 2-6 kapsle – použít při prvních příznacích, jen pár dní

Imunita se šokově vybudí a nemoc většinou nepropukne. Záleží samozřejmě na síle našeho organismu a síle konkrétního patogenu.

OTEVŘENÍ DVEŘÍ – nevýrazné či divné příznaky, střídání zimnice a horkosti, táhnoucí se, vracející se či opakující se problém

BURÁCENÍ HORY– kašel, spíše akutní, spíše se žlutým hlenem, ale i neproduktivní či kuřácký

ODVEDENÍ TOXINU – bolesti v krku u akutní infekce či zánětu

DRAČÍ DECH – počátek virové či bakteriální infekce, začínající horečka, toxické horko, záněty, přírodní antibiotikum

HOŘÍCÍ KEŘ – u chřipky a nachlazení, pokud je přítomna bolest svalů, kloubů, hlavy, celého člověka. Pro stav, kdy horečka začíná stoupat a všechno bolí.

DEVĚT BYLIN – těžké tělo a otoky, v počátku chřipky a nachlazení, není vysoká teplota, pacient je oteklý, má oteklý obličej, váčky pod očima, je celý ztěžklý, rozbolavělý

ŽLUTÝ DRAK – virové či bakteriální infekce, záněty, toxin, horečka, žluté hleny, přírodní antibiotikum

STŘÍBRNÝ DECH – virové či bakteriální infekce horních i dolních cest dýchacích, horečka, žluté hleny, pročišťuje plíce od horkého toxinu po vpádu chladného patogenu, přírodní antibiotikum, epidemie

Angína či chronické bolesti v krku

BÍLÝ ZÁMOTEK – toxické horko v krku, hnisavé čepy na mandlích, zduřelé uzliny, ostrá či pálivé bolest v krku, záněty středního ucha, horečka, zarudlý a oteklý krk. Dále pak zarudlý a bolestivý obličej, zarudlé a oteklé oči, horečka s averzí k chladu, bolestivý krk, žízeň.

CORIOLUS  – 2-2-2 kapsle denně 

Dávkování tinktur

  • před použitím vždy tinkturu protřepat, mírné zakalení je normální
  • denní dávka je 1 kapka na 1 kg tělesné hmotnosti, denní dávku rozdělit na dvě části – ráno a večer, tzn. pokud vážíte například 60 kg, tak si dáte 30 kapek ráno a 30 kapek večer
  • první 3 dny akutního stavu tuto dávku brát 4-6 x denně – tzn. 30 kapek brát 4-6 x denně
  • tinktury užívejte na lačno, minimální odstup je 30 minut před jídlem nebo jedna hodina po něm
  • tinkturu je možné zalít trochou vroucí vody a tím dojde k odpaření se alkoholu, tento postup je vhodný pro děti nebo řidiče
  • pokud užíváte léky předepsané lékařem či jiné potravinové doplňky, užívejte je s odstupem od léčivých hub či bylinných tinktur 1/2 až 1 hodinu

CORIOLUS

  • první 3 dny akutního stavu brát 3 kapsle 4x denně, poté 2-2-2 kapsle denně
  • užívejte na lačno, minimální odstup je 30 minut před jídlem nebo jedna hodina po něm
  • pokud užíváte houby společně s tinkturami, tak nejdříve užít tinkturu a v odstupu cca 15 minut léčivou houbu
  • je vhodné zvýšit příjem vitamínu C, který zlepšuje vstřebatelnost léčivých látek, například ve formě extraktu brazilské třešně ACEROLY
  • pokud užíváte léky předepsané lékařem či jiné potravinové doplňky, užívejte je s odstupem od léčivých hub či bylinných tinktur 1/2 až 1 hodinu

Jak POSÍLIT IMUNITU, aby se nám choroby vyhýbaly?

MUDr. Martin Dvořák

Datum: 27.12.2021

7 užitečných rad pro prevenci chřipky v zimním období:

1.Uchovávejte se v teple, vyhýbejte se prochladnutí, dostatečně se strojte.

2.Jezte spíše teplé potraviny. Hlavně snídaně musí být teplá. Jogurt z ledničky opravdu není vhodný. Ideální jsou polévky, nejlépe ve formě dlouho vařených vývarů z hovězích kostí.

3.Vyhýbejte se nadměrnému množství syrové zeleniny a ovoce. Zeleninu a ovoce ano, ale pokud možno nějak tepelně zpracované.

4.Pokud prochladnete, dejte si hned skořicový nebo zázvorový čaj. Zahřeje vás a pomůže vypudit chladný patogen z těla ven.

Návod na zázvorovo-skořicový čaj:

Ingredience: 3 plátky čerstvého zázvoru velikosti větší mince, 5 tyčinek skořice, 1 polévková lžíce medu, 1l vody.

Postup: Do hrnce s vodou dejte zázvor a skořici. Přiveďte k varu a nechte cca 10 minut vařit. Pak odstavte, nechte 20 minut louhovat. Teprve pak oslaďte medem. Čaj pijte teplý.

5.Antibiotika u chřipky nepomohou. A velmi výrazně zachladí organismus, takže kromě trávicích problémů mohou způsobit recidivy různých akutních stavů, jako jsou např. záněty močového měchýře.

6.Pokud již onemocníte, nepotlačujte teplotu. Je to přirozená obranná reakce, která likviduje patogeny. Pokud ji předčasně zchladíte, tak nemoc prodloužíte a oslabíte organismus. Ale všeho s mírou – dlouhodobě vysoké teploty je už nutné zchladit.

7.Pokud onemocníte, dostatečně odpočívejte!! Tělo potřebuje na boj s patogenem hodně energie. Pokud se při nemoci budete namáhat, a to jak psychicky, tak fyzicky, pak odčerpáváte energii jinam než ji tělo potřebuje.

Chřipka a čínská medicína

Pokud se obecně zamyslíme nad příčinami nemocí podle čínské medicíny, můžeme je rozdělit do dvou skupin. Na příčiny vnější a vnitřní. K vnějším příčinám patří vpád vnějších rozvracečů, jako je vítr, chlad, horko, vlhko, sucho či oheň. Chcete-li slovy západní medicíny – viry, bakterie, chlamydie, kvasinky apod. K vnitřním patří hlavně naše emoce, kvalita stravování a množství fyzické aktivity (nebo spíš neaktivity).

Nyní se podrobněji podíváme na chřipku, která spadá do první skupiny vnějších rozvracečů.

Podle čínské medicíny je její příčinou vítr, který vniká do našeho organismu přes určité obranné vrstvy. Říká se, že „vítr je nositelem tisíce nemocí.“ Většinou se spojuje s dalším rozvracečem – v zimě nejčastěji s chladem a v létě s horkem.

Člověk jako cibule

Čínská medicína vidí člověka jako cibuli složenou z jednotlivých vrstev, kde každá z nich má své specifické obranné mechanismy. Cílem vnějšího rozvraceče nebo též patogenu je dostat se do hlubších vrstev, zde se usadit a parazitovat na naší energii. Pokud je člověk napaden patogenem, ten musí prostoupit několika vrstvami, aby se dostal až dovnitř našeho organismu. To je jeho cílem, protože zde mu nic nehrozí, může se zde uhnízdit a odčerpávat naši energii. Pro patogen je náročné prostoupit jednotlivé povrchové vrstvy, kde dochází k prudké imunitní reakci s cílem jakýkoliv patogen zneškodnit. V každém oddílu či vrstvě na patogen čekají různé překážky a obranné mechanismy, které mu mají zabránit v dalším postupu.

Většina patogenů je zlikvidována v povrchových vrstvách našeho těla. Na povrchu je boj s patogenem poměrně intenzivní. Aby patogen nemohl vůbec vstoupit do organismu, tak při kontaktu s ním se nejprve stáhnou póry, člověk se nepotí, mohou se objevit bolesti celého těla. Pokud se patogen dostane dál, začnou příznaky velkého boje, což je vysoká horečka, intenzivní pocení apod. Všechny tyto mechanismy mají za úkol zlikvidovat patogen.

Další vrstvou je takové pomezí mezi vnitřními či vnějšími vrstvami, kde je typickým příznakem střídání horečky a zimnice. Sem se ale většinou patogeny nedostanou.

Pokud jsme ale oslabení, patogen se snáze dostává i do hlubších vrstev, kde napáchá mnohem větší škody než ve vrstvách povrchových. Pokud postoupí dál, boj s patogenem není už tak zjevný. V hlubších vrstvách imunita na patogen reaguje trochu jinak než na povrchu, kde je boj intenzivnější. Patogeny, které se dostaly do hlubších vrstev, mohou být příčinou řady různých chronických či vleklých nemocí, jako je celá skupina autoimunitních onemocnění, únavové syndromy nebo dokonce rakovina.

Boj dobrého se špatným

Naše tělo je jako pohádka pro děti. Je to neustálý boj mezi dobrem a zlem. Bohužel oproti pohádce, dobro ne vždy vítězí. Pokud jsme zcela vyplněni tím dobrým, čínská medicína říká, že jsme vyplněni tzv. Zheng Qi (správnou energií), tak nepřítel v podobě Xie Qi (špatná energie) se do organismu nedostane, neboť nemá kudy ani jak. Mohli bychom říct, že Zheng Qi je naše imunita, ale pojem Zheng Qi je mnohem širší, spadá pod něj vše včetně schopnosti našeho organismu bránit se vnějším vlivům, schopnosti adaptovat se na vnější podmínky, a zároveň udržení harmonie uvnitř našeho organismu a jeho životní síla.  Pokud naše Zheng Qi slábne, což bývá způsobeno hlavně nezdravým životním stylem, v našem organismu vzniknou „prázdná místa“, do kterých patogen mnohem snáze vnikne a začne nastolovat svoje pořádky. A chřipka je na světě.

Prevence nade vše

Nemůžeme vybít všechny patogeny kolem nás nebo v nás. To je jen iluze lidí, kteří se stále dokola snaží tělo detoxikovat. Je přirozené, že žijeme obklopeni patogeny, ale naším úkolem je starat se o sebe tak, aby náš organismus byl jako hrad a nepřítel do nás nemohl proniknout. Nejdůležitější je tedy prevence. Měli bychom znát své tělo, vědět, co nám dělá dobře a co ne, a hlavně ho poslouchat, pokud nám dává jasné signály, že některé naše chování je už nad jeho únosnou míru.  Měli bychom hledět na to, jak kvalitně se stravujeme – co jíme, v jaké podobě a jak často. Měli bychom mírnit naše emoce, které jsou důležitým faktorem k udržení rovnováhy organismu. Škodí nám, pokud jsou nadměrné anebo potlačované. Velmi důležitý je pravidelný pohyb, odpočinek a dostatečný spánek. A samozřejmě to nejdůležitější – kvalita vztahů s ostatními lidmi.

Kdo dnes ale dokáže žít zcela v souladu s pravidly zdravého životního stylu podle čínské medicíny? Prakticky nikdo. Každý z nás občas něco dělá špatně, a tak je v podstatě u každého z nás Zheng Qi více či méně oslabená. A tak je chřipka celkem častým a opakujícím se onemocněním.

Jak jinak ještě chřipce předejít?

Více o sebe pečovat. V zimě se bránit vpádu chladného větru tím, že se budete dobře strojit. Pokud prochladnete, dejte si hned skořicový čaj, který otevře póry a pomůže chladný vítr vypudit ven. V zimě jezte více teplých a vydatných jídel, jako jsou teplé polévky, a vyhýbejte se jídlům příliš studeným, jejich prototypem jsou zeleninové saláty.

Chřipka je způsobená (pravým) virem chřipky (Myxovirus influenzae).

V 80 % případů nezpůsobí chřipkový virus žádné příznaky nebo způsobí jen lehké nachlazení. Ve zbytku případů začíná náhle a prudce 1-3 dny po nakažení silným nachlazením, bolestmi hlavy, svalů a kloubů, rýmou, bolestmi v krku, suchým kašlem, horečkou. Průběh může být smrtelný. Nebezpečný je hlavně pro pacienty s oslabenou imunitou, staré lidi, malé děti a pacienty s jinými přidruženými závažnými chorobami.

Patogneze a průběh

Chřipka se šíří jako kapénková infekce a přenáší se vdechnutím viru. Pacient je nakažlivý 24 hodin před propuknutím prvních příznaků a ještě 5-7 dní po něm, první příznaky nastupují 1-3 dny po nakažení. Horečka trvá obvykle jen 2-3 dny. Pokud po přechodném odeznění znovu stoupne, je příčina obvykle v jiné, komplikující infekci, nejčastěji bakteriální. Bakterie totiž snadno napadají sliznice, které jsou již „předpoškozené“ viry. Může následovat bakteriální sinusitida (zánět vedlejších dutin nosních) nebo otitis media (zánět středního ucha).

Závažné komplikace s možným následným úmrtím

Chřipková pneumonie

Myokarditida a perikarditida

Meningoencefalitida

Únava většinou přetrvává ještě několik týdnů po odeznění chřipky.

Diagnostika

Virus chřipky je v případě diagnostických nejasností možné prokázat laboratorně.

Terapie

U lehkých průběhů mírnění příznaků (horečka, kašel…)

Virostatika, tj. medikamenty přímo ničící virus, u těžších případů.

Profylaxe

Očkování. Doporučujeme jej všem, ale především malým dětem, starým a nemocným pacientům. Existuje mnoho tzv. kmenů chřipky a očkování, případně prodělané onemocnění zachovává imunitu jenom vůči některým z nich.

Ptačí a prasečí chřipka jsou způsobené specifickými kmeny viru. Ptačí chřipka má dramatičtější průběh než chřipka prasečí.

Chřipka pohledem čínské medicíny, přírodní léčba, léčivé houby a bylinky

Přírodní léčba chřipky, léčivé houby a bylinné směsi čínské medicíny

Pokud potřebujete nalézt řešení dalších zdravotních problémů přejděte na stránku Vyhledávání podle potíží.

Visited 422 times, 1 visit(s) today

Write A Comment