Syndrom RSI (poškození z opakovaného namáhání) z pohledu tradiční čínské medicíny

Co si představit pod pojmem syndrom RSI? Jedná se o soubor poškození, která jsou vyvolaná prací v neergonomickém prostředí nebo s nevhodnými nástroji. Poškození vznikají opakovanými drobnými pohyby, svalovým napětím či nesprávnou polohou těla při práci. Jak na syndrom RSI pohlíží západní medicína a jak ho vnímá a léčí tradiční čínská medicína?

RSI a přístup západní medicíny

Západní medicína syndrom RSI neboli chorobu RSI popisuje jako poškození šlach, kloubů, svalů či nervů způsobené pohyby, které je nadměrně zatěžují. Syndrom RSI se nejčastěji týká osob pracujících na počítači a postihuje ruce nebo další části těla, jako jsou záda či lokty. K jeho symptomům patří bolest postiženého místa, příkladně otok a ztuhlost. Místo může být také citlivé na dotek nebo v něm můžete pociťovat pulsování či mravenčení. V případě závažnějšího poškození může syndrom způsobit i problém uchopit předměty. Pokud se problém neřeší, může vyvolat syndrom karpálního tunelu, tenisový loket a další zdravotní obtíže.

strankycinskemediciny-syndrom-rsi-se-muze-tykat-vsech
Obrázek: Syndrom RSI se může týkat všech, kteří nadměrně jednostranně zatěžují pohybový aparát

Jak západní medicína léčí syndrom RSI?

Západní medicína při léčbě syndromu RSI přistupuje zejména k fyzioterapii a dodržování klidového režimu. Lékaři mohou provést také znehybnění poškozeného místa nebo aplikovat protizánětlivé léky a antirevmatika v případě, že se vytvořil zánět. Pokud se syndrom RSI rozvine v chronické obtíže, zpravidla se přistupuje k operaci. Jako prevenci syndromu RSI západní medicína doporučuje investovat do ergonomických pomůcek, dodržovat časté přestávky mezi pracovnímu úkoly a cvičit cviky doporučené fyzioterapeutem.

Syndrom RSI očima tradiční čínské medicíny 

Tradiční čínská medicína na bolesti kloubů, šlach, svalů či nervů souvisejících se syndromem RSI nahlíží jako na stagnaci nebo zablokování normálního toku Qi (čchi). Podle čínských lékařů je Qi energie proudící naším organismem, která proudí v drahách neboli v meridiánech obdobně jako nám proudí krev v žilách. Stagnaci Qi nebo krve může vyvolat řada faktorů. Jednat se může o traumatické zranění nebo vyčerpání Qi a krve, ke kterému dochází právě při zraněních z opakované zátěže. TČM tedy syndrom vnímá jako výsledek narušeného toku Qi a krve.

strankycinskemediciny-hlavni-pilire-tcm-akupunktura-bylinna-lecba
Obrázek: Hlavními pilíři TČM jsou akupunktura společně s bylinnou léčbou

RSI a disharmonie jater a sleziny 

Jedním z velkých přínosů tradiční čínské medicíny je schopnost odhalit disharmonii v těle, často je tato disharmonie patrná na našich vnitřních orgánech. TČM orgánům přisuzuje řadu vzájemně propojených funkcí. V případě syndromu RSI se věnuje zvýšená pozornost disharmonii jater a sleziny. Při nedostatečné funkci jater a sleziny totiž vazy a šlachy ztrácejí svou sílu.

Vnější příčiny syndromu RSI 

Za vnější příčiny poškození z opakovaného namáhání považuje tradiční čínská medicína chlad a vlhkost, které mohou prohloubit zánět a bolestivost.

Léčba syndromu RSI pomocí metod TČM 

Tradiční čínská medicína nabízí řadu různých způsobů léčby poškození z opakovaného namáhání. Jednou z nejvyhledávanějších je akupunktura. Ta využívá jemné jehly k obnovení volného toku Qi a krve, posílení jater a sleziny a ke zmírnění příznaků v čele s bolestí. Řada vědeckých studií potvrdila, že je akupunktura spojena s řadou dalších přínosů:

  • Blokuje signály bolesti tím, že ovlivňuje centrální nervový systém,
  • spouští uvolňování endorfinů, které fungují jako přirozené léky na bolest,
  • uvolňuje svaly,
  • snižuje zánět,
  • zlepšuje krevní oběh.

V případě syndromu RSI je cílem akupunktury obnovit volný tok Qi a krve a dle potřeby napravit i další hlubší nerovnováhy v těle. Co se týče výběru akupunkturních bodů, pro různá onemocnění by se měly používat různé body a vzdálenosti. Za body syndromu karpálního tunelu jsou například považovány body Baxie (UE22), Neiguuan (PC6), Waiguan (SJ5), Daling (PC7), Yangchi (SJ4), Wailaogong (E-UE24).

Syndrom RSI a bylinná léčba a medicinální houby 

Čínští lékaři v případě syndromu RSI mohou přistoupit také k bylinné léčbě, která může na základě symptomů snížit bolest a zánět v postižené oblasti, zlepšit krevní oběh, vyživit a posílit poškozené tkáně a podpořit hojení. Projevy syndromu RSI může zmírnit i užívání medicinálních hub. Například v případě problémů s klouby se doporučují houby reishi, cordyceps, shiitake a maitake. Léčba může kromě akupunktury a čínské bylinné léčby zahrnovat také například baňkování a moxování. Obvykle se na základě diagnózy kombinují dvě až tři uvedené terapie.

strankycinskemediciny-houba-shiitake
Obrázek: Houba shiitake je díky svému vysokému obsahu blahodárných látek nazývaná královnou hub

Výživa na podporu Qi a jater a sleziny 

Výše už jsme nastínili, že je vznik syndromu RSI dle TČM ovlivněný narušeným tokem Qi a disharmonií jater a sleziny. Jídelníček by se měl tedy zaměřit právě na tyto oblasti:

  • Potraviny podporující cirkulaci Qi a krve: Potraviny, které tonizují Qi, jsou sladké a teplé. Do jídelníčku byste měli zařadit rýži, houby shiitake, libové hovězí maso, kuře, čočku, brambory, tofu, datle nebo tykve. Vyhnout byste se naopak měli tučným a smaženým jídlům a potravinám s přidaným cukrem.
  • Potraviny pro posílení jater a sleziny: Správnou činnost jater je možné podpořit konzumací čerstvé zeleniny, ryb, pohanky, červené řepy, fazolí, meruněk nebo chřestu, zelí, celeru a česneku. Slezinu posiluje teplá strava a dostatečný příjem kvalitních bílkovin.

Komplexní léčba RSI díky spojení západní a tradiční čínské medicíny 

Jako velmi účinná se při léčbě syndromu RSI ukázala kombinace léčby za použití metod západní medicíny a využití přístupů tradiční čínské medicíny. Například fyzioterapii je možné doplnit o akupunkturu, a zkrátit tak dobu léčby a zmírnit příznaky. Jedna ze studií provedená v roce 2012 například ukázala, že akupunktura může zlepšit celkové příznaky syndromu karpálního tunelu, který je jedním z možných následků RSI syndromu.

V jednom z klasických textů čínské medicíny je napsáno: „Existuje překážka, existuje bolest. Pokud se překážka odstraní, bolest zmizí.“ Zmíněnou překážku spojenou se syndromem RSI dokáží odstranit metody tradiční čínské medicíny, jako je akupunktura nebo čínská bylinná léčba, které mohou posloužit i jako doplněk k léčbě stanovené západní medicínou.

Visited 125 times, 1 visit(s) today

Comments are closed.