Vředy žaludeční, dvanácterníku

Žaludeční vředy, známé také jako peptické vředy, jsou narušené oblasti ve výstelce žaludku nebo dvanáctníku. Většina vředů vzniká následkem infekce bakteriemi Helicobacter pylori nebo dlouhodobého užívání nesteroidních protizánětlivých léků.

Dalšími faktory, které k jejich vzniku přispívají, jsou kouření, konzumace alkoholu a výskyt tohoto onemocnění v rodinné anamnéze. K příznakům patří bolest břicha, ztráta chuti k jídlu, úbytek na váze, nevolnost a někdy zvracení. Krvácející vředy mohou způsobit také zvracení krve nebo černou, dehtovou stolici. Vzácně se může vytvořit perforovaný vřed, který vytváří perforaci (díru) ve stěně žaludku nebo dvanáctníku, což může vést k zánětu pobřišnice. Většinu vředů lze léčit léky na likvidaci bakterií H. pylori a redukci tvorby žaludeční kyseliny.

Přírodní léčba žaludečních vředů, léčivé houby a bylinné směsi čínské medicíny

Souhrn dalších problémů s trávením naleznete na TRÁVÍCÍ POTÍŽE

Co užívat

MyStomach  +  MYCOSTRESS

MyStomach – směs léčivé houby Hericia a bylinek na na záněty v žaludku, pálení žáhy, reflux

MYCOSTRESS – odstraňuje v těle blokády psychické i fyzické, také harmonizuje zažívání

Dávkování a doba užívání

Uvedenou kombinaci užívejte alespoň 2-3 měsíce 

MyStomach  2-0-2 kapsle denně

  • MyStomach užívejte na lačno, minimální odstup je 30 minut před jídlem
  • při dlouhodobém užívání udělejte po 3 měsících na1 týden pauzu
  • pokud užíváte léky předepsané lékařem či jiné potravinové doplňky, užívejte je s odstupem od léčivých hub či bylinných tinktur 1/2 až 1 hodinu

MYCOSTRESS 6-0-6 tablet denně

  • MycoStress užívejte na lačno, minimální odstup je 30 minut před jídlem nebo jedna hodina po něm
  • při dlouhodobém užívání udělejte po 3 měsících na 1 týden pauzu
  • pokud užíváte léky předepsané lékařem či jiné potravinové doplňky, užívejte je s odstupem od léčivých hub či bylinných tinktur 1/2 až 1 hodinu

MUDr. Martin Dvořák

Datum: 2.8.2023

O Žaludečník vředech dvanácterníku

Vředová choroba gastroduodena, také pepticky vřed

Vředy jsou zánětlivé defekty postihující žaludeční sliznici a hloubkou zasahující až do svaloviny žaludku. Rozlišujeme vředy žaludeční (ulcus ventriculi, spíše u starších pacientů) a dvanáctníkové (ulcus duodeni, spíše u mladších).

Vředová choroba je jedno z nejčastějších onemocnění žaludku a střeva, každý desátý člověk ji prodělá aspoň jednou za život.

Stresové vředy vznikají u těžce nemocných jako reakce na psychickou nebo fyzickou zátěž u akutních onemocnění. Postiženi bývají např. pacienti na jednotkách intenzivní péče. Stresové vředy obvykle nerecidivují (tzn. po vyléčení se nevrací).

Hlavní příznaky

Bolesti břicha hned po jídle (žaludeční vřed) nebo s ča¬sovým odstupem event. i několika hodin (dvanáctník). Mohou vyzařovat do zad nebo levého ramene.

Úbytek na váze hl. u žaludečních vředů (pacient se bojí jíst na rozdíl od duodenálních vředů, kde může jídlo bo¬lesti dokonce mírnit).

Nauzea, zvracení, nechutenství

Zvracení krve, meléna provázené silnými bolestmi břicha

30 % gastroduodenálních vředů diagnostikovaných při endoskopii je bezpříznakových

Patogeneze a průběh

Je částečně shodná s patogenezí gastritidy. Za normálních okolností je poměr mezi faktory poškozujícími žaludeční a dvanáctníkovou sliznici a ochrannými faktory vyrovnaný. Ochranný film sliznice je tvořen hlenem, který je produkován určitým typem jejích buněk. Důležitou roli v ochraně sliznice hrají rovněž nerušené prokrvení žaludeční stěny a regenerace jejích

buněk. Agresivní faktory jako např. alkohol, nikotin, některá analgetika, kortison, cytostatika nebo napadení sliznice Helicobacterem pylori buď poškozují sliznici přímo nebo naruší její prokrvení. Postižená sliznice pak nedokáže dostatečně tvořit hlen a dojde k zeslabení ochranné vrstvy. Přímý kontakt sliznice s žaludeční kyselinou vede k jejímu podráždění, drobným krvácením a zánětu (gastritida).

U vředové choroby se postižení neomezuje jen na sliznici, ale defekt proniká až do svalové vrstvy žaludku či duodena. Na rozdíl od gastritidy je u vředů hlavním vyvolávajícím faktorem infekce Helicobacterem. Méně často jsou příčinou terapie kortisonem nebo analgetiky.

Rady pacientům

Vědecké studie nepotvrzují pozitivní účinky šetřících diet (např. rohlíky a čaj, pak postupné zvykání na lehkou stravu). Pacient by měl především vypozorovat, co dobře snáší a měl by se vyvarovat stravy, která mu nedělá dobře. V každém případě by ale měl přestat pít alkohol, kávu a jíst tučné maso.

Změna životního styluje nevyhnutelná, chce-li pacient zabránit recidivě vředu. Měl by se minimálně na několik měsíců zříct kávy, alkoholu, nikotinu, pražených a sladkých jídel, mléka a některých druhů koření (pepř, křen, hořčice), která zvyšují tvorbu žaludeční kyseliny. Nevhodné medikamenty jsou acylpyrinu podobná analgetika (také např. Ibuprofen) nebo kortikoidy.

Žaludeční vředy pohledem čínské medicíny, přírodní léčba, léčivé houby a bylinky

Pokud potřebujete nalézt řešení dalších zdravotních problémů přejděte na stránku Vyhledávání podle potíží.

Visited 554 times, 1 visit(s) today

Write A Comment