Co je to borelióza?
Borelióza, nebo též lymeská nemoc či lymská borelióza, je závažné infekční onemocnění, se kterým se v posledních letech setkáváme stále častěji.
Borelióza je onemocnění, které se může ze zvířete dostat na člověka, tzv. zoonóza. Z člověka na člověka se však nepřenáší. Nemoc už nepřenášejí pouze infikovaná klíšťata, ale i komáři a jiný hmyz. Klíšťata nemoc přenáší ve všech svých třech stádiích (larva, nymfa, dospělý jedinec).
Jistá ochrana ve formě očkování proti ní bohužel neexistuje. Projevy onemocnění jsou rok od roku závažnější a léčba tím pádem dlouhodobější a méně úspěšnější.
Původcem onemocnění je bakterie (spirochéty) rodu Borrelia. Konkrétně se jedná o 3 druhy gramnegativní bakterie rodu Borellia.
- Borrelia burgdorferi – onemocnění způsobuje v Severní Americe.
- Borrelia afzelli – je původcem onemocnění lymskou boreliozou v Evropě.
- Borrelia garinii – stejně jako afazelli i tato se vyskytuje v Evropě.
Díky svému spirálovitému tvaru a šroubovitému pohybu se bakterie dobře dostávají do tkání. Dokonce dokáží překonat tzv. hematoencefalickou bariéru, která odděluje vnitřní prostředí mozku od cévního systému v těle a která umožňuje omezený transport látek mezi mozkovou tkání a krví. Jsou schopné vniknout do celé řady buněk – buněk tkání, buněk výstelky cév, neuronů a zde „nepozorovaně“ přežívat.
A právě „díky“ schopnosti bakterií Borrelie pronikat do tkání a ukrývat se v nich, má náš imunitní systém problém je najít a zničit.
Jak funguje klasická léčba na boreliózu?
Základem úspěšné léčby je správná diagnostika (správný typ laboratorního vyšetření) a podávání antibiotik v prvních stádiích. Mnohdy je nutné podávat je dlouhodobě, navíc v kombinaci několika druhů antibiotik, popř. antiparazitik. Avšak dlouhodobé podávání nemívá kýžený efekt a organismu může spíše uškodit. Proto v dalších stádiích boreliózy přichází často na řadu přírodní léčba.
Pohled tradiční čínské medicíny na boreliózu
Čínská medicína pracuje s pojmem „SKRYTÝ PATOGEN“. Ten vzniká poté, kdy organismus napadne infekce (ať už je to chřipka nebo borelie) a imunita si s ní nedokáže zcela poradit – buď kvůli nevhodné léčbě, nebo neukázněnosti pacienta.
Nedoléčený patogen se následně ukryje do hlubších vrstev a zde vyčkává, až přijde jeho čas. Pak už jen stačí mírné fyzické vyčerpání či psychická zátěž a „skrytý patogen“ se začne hlásit o příděl energie, kterou začne čerpat z oslabeného organismu.
Příznaky bývají nejčastěji
- pocity únavy a vyčerpání,
- bolesti po celém těle,
- pocity zvýšené teploty,
- opakující se bolesti v krku atd.
Postupem času bývají příznaky závažnější.
Jak na prevenci boreliózy?
Přestože může boreliózu přenášet i bodavý létavý hmyz, nejčastěji ji dostanete od klíšťat. Vzhledem k tomu, že na boreliozu prozatím neexistuje očkování, narozdíl od klíšťové encefalitidy, je nejlepší ochranou prevence.
Snažte se vyhýbat místům, ve kterých jsou klíšťata přemnožená. Ne vždy je to ovšem možné. Proto se doporučuje:
- Nosit kalhoty s dlouhými nohavicemi, trička s dlouhým rukávem, pokrývky hlavy, uzavřené boty.
- Používat ochranné repelny, které klíšťata odpuzují.
- Travnaté plochy u vašeho domu pravidelně sečte.
- Po příchodu z přírody se pořádně prohlédněte. Nezapomeňte zkontrolovat také oblečení.
- Klíště odstraňte ihned, jakmile jej na sobě najdete.
- Po odstranění klíštěte místo přisátí dobře sledujte, doporučuje se několik týdnu.
Na jakých místech se klíšťata nejčastěji drží? Na těch, na kterých je kůže nejtenčí:
- oblast třísel,
- podpaží,
- vlasy,
- místo za ušima,
- v loketních a podkolenních jamkách.
Co užívat při léčbě lymské boreliózy
CORIOLUS – zbraň, kterou využívá tradiční čínská medicína
Cest, jak se v čínské medicíně zbavit „skrytého patogenu“, je více. V praxi se ale nejčastěji používají extrakty z čínských medicinálních hub.
Medicinální houby mají silné antibakteriální a protivirové účinky. Pokusy potvrdily, že dokáží zabránit množení bakterií i virů a mohou je i zabíjet. A to včetně multirezistentního (k většině antibiotik necitlivého) stafylokoka či bakterie způsobující tuberkulózu. Praxe ukazuje, že konkrétně medicinální houba CORIOLUS dokáže ničit i zákeřné borelie.
Proč tedy někdo po kousnutí infikovaným klíštětem onemocní a jiný ne? To, jaké infekce chytíme a jak si s nimi poradíme, závisí na síle imunitního systému. Silný imunitní systém si dokáže poradit i s boreliemi, což vysvětluje, proč ne všichni, kdo se borelií nakazí, jí také onemocní. Silná imunita zabrání jejímu propuknutí nebo jejímu vyléčení bez našeho vědomí. Bohužel imunitní systém je dnes u mnoha lidí oslabený a na podobné infekce sám nestačí.
CORIOLUS jako extrémně silný imunostimulátor
Medicinální houba Coriolus je extrémně silný imunostimulátor. Proto si ji čínská medicína bere na pomoc. Coriolus podporuje jak vrozenou, tak i získanou imunitu, což se projevuje tím, že infekce a „skryté patogeny“ jsou imunitními buňkami lépe vyhledávány, zabíjeny a odstraňovány z organismu. Vedle toho zlepšuje stav sliznic a (cévních) výstelek, což znesnadňuje šíření borelií dále po organismu.
+ vitamín C ve formě extraktu brazilské třešně ACEROLY – zlepšuje vstřebávání léčivých látek medicinální hub
Dávkování a doba užívání
Se „skrytým patogenem“ to bývá někdy běh na dlouhou trať.
Terapie obvykle zabere 6 až 12 měsíců, nicméně je to velmi individuální a ovlivňuje ji mnoho faktorů.
U dospělého pacienta doporučujeme užívat 4-5 g houbového extraktu denně. Aby nedošlo k únavě imunitního systému je vhodné houby užívat 5 dní v týdnu a pak udělat na 2 dny pauzu.
AKUTNÍ STAV – klidně souběžně s antibiotiky
CORIOLUS 50% polysacharidů 2 – 2 – 2 kapsle denně
CHRONICKÝ STAV
velmi často v kombinaci
CORIOLUS PRO 35% betaglukanů 2 – 2 – 2 kapsle denně a My Remover 2 2-0-2 kapsle denně
dle příznaků přidejte:
+ HERICIUM PRO 30% betaglukanů 1 – 0 – 1 kapsle denně – u neuroboreliózy
+ CORDYCEPS PRO 30% betaglukanů 2 – 0 – 0 kapsle denně -u vyčerpání a celkové zimomřivosti
+ REISHI PRO 30% betaglukanů 1 – 0 – 1 kapsle denně – u vyčerpání
je vhodné zvýšit příjem vitamínu C, který zlepšuje vstřebatelnost léčivých látek, například ve formě extraktu brazilské třešně ACEROLY
ACEROLA 1-0-0 kapsle denně
- Coriolus, Hericium, Cordyceps, Reishi a Acerolu užívejte na lačno, minimální odstup je 30 minut před jídlem nebo jedna hodina po něm.
- Coriolus, Hericium, Cordyceps, Reishi užívejte 5 dní a 2 dny vynechejte, aby nedošlo k únavě imunitního systému. Takto můžete houby užívat dlouhodobě.
- MyRemover 2 užívejte bez přerušení.
- Pokud užíváte houby společně s tinkturami, tak nejdříve užijte tinkturu a v odstupu cca 15 minut léčivou houbu.
- Je vhodné zvýšit příjem vitamínu C, který zlepšuje vstřebatelnost léčivých látek, například ve formě extraktu brazilské třešně ACEROLY.
- Při dlouhodobém užívání udělejte po 3 měsících na 1 týden pauzu.
- Pokud užíváte léky předepsané lékařem či jiné potravinové doplňky, užívejte je s odstupem od léčivých hub či bylinných tinktur 1/2 až 1 hodinu.
Druhou možností jsou tinktury čínských bylinných směsí
Ty lze používat samostatně, anebo ještě lépe v kombinaci s léčivými houbami, aby se zvýšil celkový účinek léčby
Jaké bylinky na boreliózu?
KLADIVO NA GU tinktura – základní ostrá směs
KLADIVO NA GU KLOUBY tinktura – pokud se projeví příznaky pohybového aparátu. Touto tinkturou začínáme, po nějaké době se přejde na základní směs KLADIVO NA GU
KLADIVO NA GU NERVY tinktura – pokud máte neuro příznaky, začíná se touto tinkturou. Po určité době se přechází na základní směs KLADIVO NA GU
- Před použitím vždy tinkturu protřepejte, mírné zakalení je normální.
- Denní dávka je 1 kapka na 1 kg tělesné hmotnosti, denní dávku rozdělte na dvě části – ráno a večer, tzn. pokud vážíte například 60 kg, tak si dáte 30 kapek ráno a 30 kapek večer.
- Tinktury užívejte na lačno, minimální odstup je 30 minut před jídlem nebo jedna hodina po něm.
- Tinkturu je možné zalít trochou vroucí vody. Tím dojde k odpaření alkoholu. Tento postup je vhodný pro děti nebo řidiče.
- Při dlouhodobém užívání je vhodné udělat asi po 3 měsících na 1 týden pauzu.
- Pokud užíváte léky předepsané lékařem či jiné potravinové doplňky, užívejte je s odstupem od léčivých hub či bylinných tinktur 1/2 až 1 hodinu.
MUDr. Martin Dvořák
Datum: 25.7.2024
O Borelióze
Lymská borelióza je další bakteriální onemocnění, které postihuje mj. i kůži. Přenáší se klíšťaty a jeho původcem je Borrelia burgdorferi. Zdaleka ne všichni pacienti po přisátí nakaženého klíštěte onemocní boreliózou. Po přisátí klíštěte je obecně riziko onemocnění lymskou nemocí přibližně 1%.
Rozlišujeme tři stádia boreliózy:
Příznaky boreliozy někdy identifikujete snadno, jindy je ale můžete i přehlédnout. Borelioza má tři stádia, která se od sebe liší závažností.
1. fáze boreliozy
Časné lokalizované stádium s inkubační dobou 3 dny až 8 týdnů. V této fázi je charakteristickým projevem erythema migrans, tj. kožní zarudnutí, které se pomalu kruhovitě šíří kolem místa přisátí klíštěte. Od středu přitom znovu bledne. Flek po klíštěti může být až 5 cm velký.
Rozvíjí se za několik dnů až týdnů po nákaze, místo přisátí se proto doporučuje aspoň šest týdnů sledovat. Skvrna nebolí ani nesvědí. Pozdeji se podobné projevy mohou objevit kdekoliv na těle. Projevy jsou způsobené přímo bakteriemi, které se množí v kůži. Onemocnění mohou provázet chřipkové příznaky:
- bolest hlavy,
- teplota, která je však jen zvýšená,
- bolavé klouby a svaly,
- zduřelé lymfatické uzliny.
.V mnoha případech se však v 1. fázi nemusí objevit vůbec žádné příznaky. Případně jsou natolik mírné, že je ani nezaznamenáte. Průběh onemocnění je velice individuální a nikde není psáno, že všichni nakažení projdou zmiňovanými stádii nemoci.
2. fáze boreliozy
Časné diseminované stádium s inkubační dobou několika týdnů až měsíců. Obvykle jde o časový horizont 1 až 4 měsíce. Ve 2. fázi nemoc napadá klouby, nervový systém nebo srdce.
Příznaky způsobují bakterie, které se šíří krví a lymfou do celého těla. Projevuje se kožními změnami podobnými erythema migrans, jsou ale vícečetné, migrují a jsou obvykle drobnější.
Typické je postižení nervového systému s rozvojem boreliové meningoencefalitidy, často provázené obrnami hlavových nervů, např. parézou facialis, dále periferními chabými obrnami apod. Druhé stádium se může projevit také obtížemi pohybového aparátu, např. artritidami drobných kloubů, mohou vzniknout poruchy srdečního rytmu aj.
Mezi nejčastější příznaky lymské boreliozy ve 2. fázi patří:
- bolest a slabost,
- brnění končetin,
- záněty nervů a mozkomíšních blan,
- obrna lícního nervu,
- bolavé a oteklé klouby a svaly,
- záněty spojivek,
- zánět srdečního svalu a poruchy srdečního rytmu.
U dětí se může objevit tzv. boreliovým lymfocytom. Jedná se o modročervený uzlík, který najdete zejména na koncových částech těla, jako jsou ušní boltce, bradavky a šourek.
3. fáze boreliozy
Pokud se s lymskou boreliozou nezačnete léčit včas, může po měsíci, ale i letech přejít do třetího stadia. Pozdní perzistentní stádium se projeví např. atrofizací kůže, chronickou encefalitidou, může napodobovat roztroušenou sklerózu, typické bývá zánětlivé postižení velkých kloubů.
Toto stádium není způsobeno přímo bakteriemi, ale patologickými imunitními reakcemi, které jsou boreliemi navozené. Antibiotická léčba může být proto v tomto stádiu neúčinná.
Příznaky chronické boreliozy ve 3. stadiu:
- Nafialovělé skvrny na končetinách – odborně se označují jako acrodermatitis chronica atrophicans. Kůže se postupně stává tenká, vrásčitá a jemná. Jednoduše se poruší a roztrhne.
- Chronické nervové a kloubní problémy – cítíte brnění, ale také třeba necitlivost rukou a nohou. Objevit se mohou také poruchy paměti a spánku, bolesti a otoky kloubů. Nejčastěji se týkají kolen.
Mýty a nepravdy o lymské borelióze
Zhruba 30 let se tvrdilo, že bakterie se z klíštěte na člověka přenesou slinami infikovaného klíštěte. V roce 2019 však Čeští parazitologové z Biologického centra AV ČR podali přesvědčivé důkazy o tom, že se bakterie nachází ve střevech klíšťat, nikoliv ve slinách. Tento objev je významný kvůli vývoji účinných látek proti borelióze.
Dalším vyvráceným mýtem je, že se borelie do těla hostitele nedostanou do 24 hodin od kousnutí klíštětem. Borelie se do těla dostanou hned, ale celých 24 hodin nejsou nakažlivé. Proto byste klíště měli vytáhnout co nejdříve, ideálně do 24 hodin po kousnutí.
Vliv boreliozy na kvalitu života
Pokud se borelioza nezačne včasně a správně léčit, negativně ovlivní váš život:
- poškozujepoškuzuje nervový systém,
- negativně ovlivňuje psychickou pohodu,
- mohou se objevit mentální problémy,
- může trvale poškodit pohybový aparát, lidé mohou skončit i na vozíku,
- neléčená borelióza způsobuje záněty nervy, závratě i poruchy vidění.
Borelióza pohledem čínské medicíny, přírodní léčba, léčivé houby a bylinky
Pokud potřebujete nalézt řešení dalších zdravotních problémů přejděte na stránku Vyhledávání podle potíží.