Oblíbené (0)

Borelióza

Borelióza, nebo též lymeská nemoc, je závažné infekční onemocnění, se kterým se v posledních letech setkáváme stále častěji. Nemoc už nepřenášejí pouze infikovaná klíšťata, ale i komáři a jiný hmyz. Jistá ochrana ve formě očkování proti ní bohužel neexistuje. Projevy onemocnění jsou rok od roku závažnější a léčba tím pádem dlouhodobější a méně úspěšnější. Původcem onemocnění je bakterie (spirochéty) rodu Borrelia. Díky svému spirálovitému tvaru a šroubovitému pohybu se bakterie dobře dostávají do tkání. Dokonce dokáží překonat tzv. hematoencefalickou bariéru, která odděluje vnitřní prostředí mozku od cévního systému v těle a která umožňuje omezený transport látek mezi mozkovou tkání a krví. Jsou schopné vniknout do celé řady buněk – buněk tkání, buněk výstelky cév, neuronů a zde „nepozorovaně“ přežívat. A právě „díky“ schopnosti bakterií Borrelie pronikat do tkání a ukrývat se v nich, má náš imunitní systém problém je najít a zničit.

Jak funguje klasická léčba

Základem úspěšné léčby je správná diagnostika (správný typ laboratorního vyšetření) a podávání antibiotik v prvních stádiích. Mnohdy je nutné podávat je dlouhodobě, navíc v kombinaci několika druhů antibiotik, popř. antiparazitik. Avšak dlouhodobé podávání nemívá kýžený efekt a organismu může spíše uškodit. Proto v dalších stádiích boreliózy přichází často na řadu přírodní léčba.

 

Pohled tradiční čínské medicíny

Čínská medicína pracuje s pojmem SKRYTÝ PATOGEN. Ten vzniká poté, kdy organismus napadne infekce (ať už je to chřipka nebo borelie) a imunita si s ní nedokáže zcela poradit – buď kvůli nevhodné léčbě, nebo neukázněnosti pacienta. Nedoléčený patogen se následně ukryje do hlubších vrstev a zde vyčkává, až přijde jeho čas. Pak už jen stačí mírné fyzické vyčerpání či psychická zátěž a „skrytý patogen“ se začne hlásit o příděl energie, kterou začne čerpat z oslabeného organismu. Příznaky bývají nejčastěji pocity únavy a vyčerpání, bolesti po celém těle, pocity zvýšené teploty, opakující se bolesti v krku atd. Postupem času bývají příznaky závažnější.

 

CORIOLUS – zbraň, kterou využívá tradiční čínská medicína

Cest, jak se v čínské medicíně zbavit „skrytého patogenu“, je více. V praxi se ale nejčastěji používají extrakty z čínských medicinálních hub.

Medicinální houby mají silné antibakteriální a protivirové účinky. Pokusy potvrdily, že dokáží zabránit množení bakterií i virů a mohou je i zabíjet, včetně multirezistentního (k většině antibiotik necitlivého) stafylokoka či bakterie způsobující tuberkulózu. Praxe ukazuje, že konkrétně medicinální houba CORIOLUS dokáže ničit i zákeřné borelie.

 

Proč tedy někdo po kousnutí infikovaným klíštětem onemocní a jiný ne? To, jaké infekce chytíme a jak si s nimi poradíme, závisí na síle imunitního systému. Silný imunitní systém si dokáže poradit i s boreliemi, což vysvětluje, proč ne všichni, kdo se borelií nakazí, ji také onemocní. Silná imunita zabrání jejímu propuknutí nebo jejímu vyléčení bez našeho vědomí. Bohužel imunitní systém je dnes u mnoha lidí oslaben a na podobné infekce sám nestačí.

CORIOLUS jako extrémně silný imunostimulátor

Medicinální houba Coriolus je extrémně silný imunostimulátor. Proto si ji čínská medicína bere na pomoc. Coriolus podporuje jak vrozenou, tak i získanou imunitu, což se projevuje tím, že infekce a „skryté patogeny“ jsou imunitními buňkami lépe vyhledávány, zabíjeny a odstraňovány z organismu. Vedle toho zlepšuje stav sliznic a (cévních) výstelek, což znesnadňuje šíření borelií dále po organismu.

 

Doporučené dávkování:

 

Se „skrytým patogenem“ to bývá někdy běh na dlouhou trať.

Terapie obvykle zabere 6 až 12 měsíců, nicméně je to velmi individuální a ovlivňuje ji mnoho faktorů.

U dospělého pacienta doporučujeme užívat 3-5 g houbového extraktu denně. Aby nedošlo k únavě imunitního systému je vhodné houby užívat 5 dní v týdnu a pak udělat na 2 dny pauzu.

 

AKUTNÍ STAV - klidně souběžně s antibiotiky

CORIOLUS  2 - 2 - 2  kapsle denně

 

CHRONICKÝ STAV

velmi často v kombinaci 

CORIOLUS  2 - 2 - 2 kapsle denně

HERICIUM  1 - 0 - 1 kapsle denně - u neuroboreliózy 

CORDYCEPS 2 - 0 - 0 kapsle denně -u vyčerpání a celkové zimomřivosti

REISHI 1 - 0 - 1 kapsle denně - u vyčerpání

 

 

 

Druhou možností jsou tinktury čínských bylinných směsí

Ty lze používat samostatně, anebo ještě lépe v kombinaci s léčivými houbami, aby se zvýšil celkový účinek léčby

 

Jaké bylinky na boreliózu?

KLADIVO NA GU tinktura  -  základní ostrá směs

KLADIVO NA GU KLOUBY tinktura  -  pokud jsou příznaky pohybového aparátu, tím začínáme, po nějaké době se přejde na základní směs KLADIVO NA GU

KLADIVO NA GU NERVY tinktura  -  pokud jsou neuro příznaky, tím začínáme, po nějaké době se přejde na základní směs KLADIVO NA GU

 

u chronických stavů je třeba užívat obvykle několik měsíců - nicméně do 2-3 měsíců by se mělo objevit minimálně zlepšení.

denní dávka je 1 kapka na 1 kg tělesné hmotnosti, denní dávku rozdělit na dvě části – ráno a večer, tzn. pokud vážíte například 70 kg, tak si dáte 35 kapek ráno a 35 kapek večer

před použitím je dobré tinkturu protřepat, mírné zakalení je normální

tinktury užívejte na lačno, minimální odstup je 30 minut před jídlem nebo jedna hodina po něm.

tinkturu je možné zalít trochou horké vody a tím dojde k odpaření se alkoholu, tento postup je vhodný pro děti nebo řidiče

na jeden měsíc potřebujete obvykle 2-3 balení (podle denní dávky - viz výše)

 

 

MUDr. Martin Dvořák

 

Datum: 11.10.2021