Oblíbené (0)

Myomy děložní (Myoma uteri)

Přírodní léčba děložních myomů - bylinky a houby tradiční čínské medicíny

 

Děložní myomy

Děložní myom je u žen nejčastějším pánevním nádorem – vyskytuje se zhruba u 20–50 % žen ve věku mezi 35–45 let. Dobrou zprávou pak je fakt, že po přechodu většinou zaniká (tzv. se vysuší). O tom, že má žena myom, se většinou dozví až z gynekologického vyšetření, spojeném s vyšetřením ultrazvukem, neboť ve ¾ případech nemá vůbec žádné potíže ani příznaky, obzvláště v případě menších nádorků. U zbývající ¼ žen s myomy bývají nejobvyklejšími příznaky nadměrné menstruační krvácení, špinění mezi cykly a chudokrevnost (anémie). Někdy se může projevovat i bolestivou menstruací a to v případě, že dochází k uskřinutí jeho stopky v případě submukózního myomu v děložním hrdle. Rovněž se mohou objevit bolesti nebo tlak v oblasti pánve, u myomů tlačících na močový měchýř pak i časté nucení na močení, bolestivé močení nebo až pomočování se. Také mohou způsobovat neplodnost či opakované samovolné potraty. Myomy jsou nádory vznikající z hladké děložní svaloviny, a jako takové jsou nezhoubné. Dosud také nebylo prokázáno, že by se mohly v budoucnu „zvrhnout“ do zhoubného stádia – pouze v případě velmi rychlého růstu myomu, doprovázeného někdy masivním krvácením je třeba myslet na děložní sarkom, což je však naštěstí velmi vzácné. Toto vše je třeba znát, a to nejen pro prognózu nemoci, ale hlavně pro nastavení dalšího léčebného postupu. Ne vždy platí, že to, co se uřízne, již dále nekrvácí (jinde)! Tož abychom s vaničkou nevylili i dítě a pro stromy neviděli les, je třeba se vždy řídit zdravým rozumem a nenechat se tak nechat zbytečně „vykrvácet“.

 

3 typy myomů

Rozlišují se 3 typy myomů dle lokalizace – submukosní, subserosní a intersticiální – viz „děložněmyomatický obrázek.“ Tyto myomy si můžeme představit jako u teorie ucpaného okapu:

1. submukosní myom je jako okap, který je ucpaný zevnitř.

2. intersticiální myom je jako okap se ztluštělou stěnou.

3. subserosní myom je jako ucpaný a vyboulený okap. Subserosní a intersticiální tvoří 95 % všech myomů.

 

Z hlediska léčby dle TCM je nejsnáze léčitelný intersticiální (tzn. uvnitř děložní stěny uložený) myom a nejhůře pak submukosní myom, který je umístěný pod sliznicí dělohy. Subserosní myom umístěný na zevní straně dělohy se léčí nejhůře a je i rizikový, neboť může vytvářet srůsty s jinými orgány jako jsou střeva či pobřišnice – naštěstí se objevuje pouze v 5 % případů. Proto je tak důležité před léčbou stanovit přesnou specifikaci myomu. Myomy do velikosti 2 cm se mohou rozpustit, a to pomocí čínských bylinných směsí, diety a akupunktury, u větších myomů pak je léčba směřována k udržení stabilizovaného stavu, aby myom nebolel a aby nedocházelo ke krvácení z dělohy a to až do přechodu, kdy myom v drtivé většině případů sám zmizí nebo se podstatně zmenší. Indikace k operaci je pouze v případě, že myom rychle roste nebo bolí nebo nadměrné krvácí – mohlo by se jednat o výše popsaný vzácný děložní sarkom (naštěstí pouze v 1 % případů). V případě operace myomu se i dnes nabízí řada alternativních operací, nejen tedy kompletní odnětí dělohy tzv. hysterektomie (pacientka s ní však nemusí souhlasit).

 

Doporučujeme

 

GUI ZHI FU LING (ZEĎ DEVÍTI DRAKŮ - 054

GUI ZHI FU LING (ODVALENÍ KAMENŮ Z CESTY - 054)

GUI ZHI FU LING (ROZBITÍ BLOKÁD - TINKTUR)

 

Děložní myomy z pohledu Tradiční čínské medicíny

Dle čínské medicíny se u myomů jedná vždy o blokádu krve ve spodním ohništi (v našem případě v děloze), jež vede následně i ke stagnaci energie Qi. Proto i léčba se odvíjí od těchto syndromů:

1. Blokáda krve YU XUE zauzlující se dovnitř je nejčastější příčinou myomů a projevuje se kupř. tmavým a vrásčitým vzhledem, suchou kůží (krev se hromadí ve spodním ohništi a nemůže zvlhčovat a vyživovat kůži), pocitem chladu (krev neobíhá řádně), bolestivou nebo opožděnou menstruací nebo dokonce vynecháním menstruace.

 

Doporučené bylinné směsi dle tradiční čínské medicíny: GUI ZHI FU LING (ZEĎ DEVÍTI DRAKŮ - 054, ODVALENÍ KAMENŮ Z CESTY - 054ROZBITÍ BLOKÁD - TINKTUR) se užívá vždy, neboť nejen, že rozprouďuje blokádu krve YU XUE, ale navíc rozpouští i vnitřní hlen TAN nahromaděný v děloze a ochlazuje i vnitřní horko RE vzniklé z této blokády. Ke GUI ZHI FU LING (ZEĎ DEVÍTI DRAKŮ - 054, ODVALENÍ KAMENŮ Z CESTY - 054ROZBITÍ BLOKÁD - TINKTUR) se pak přidává buď v případě dominující blokády krve TONG JING (UVOLNĚNÍ KARMÍNOVÉ ŘEKY - 051) nebo YU XUE  (VYTAŽENÍ ZAKLESLÝCH STAVIDEL - 040), naopak v případě převažujícího hlenu TAN a u obézních žen lze zase pak přidat WEN DAN (BALDACHÝNOVÁ KOMNATA - 036)

 

Potraviny, jež rozprouďují krev XUE: fazole adzuki, jedlé kaštany, všechny druhy sóji včetně tofu (sójový sýr), celer (kořen i nať), lilek (baklažán), feferonky (chilli), paprika pálivá i sladká (mletá), kayenský pepř, křen, pažitka, pórek, ředkvičky, hroznové víno (i rozínky), kurkuma, bazalka, šafrán, zázvorové listy, žlutá hořčice, jablečný nebo balsamikový ocet nebo i semínka konopí setého (Cannabis sativa – marihuana).

2. Stagnace Qi a krve XUE se projevuje (mimo nálezu myomů a cyst při gynekologickém vyšetření) bolestmi a napětím v podbřišku či opožděnou menstruací.

 

Doporučené bylinné směsi dle tradiční čínské medicíny: Vždy je zapotřebí rozproudit stagnaci energie Qi – nejčastěji tedy JIA WEI XIAO YAO (ZKLIDNĚNÍ ZČEŘENÉ HLADINY - 062), v případě, že nejsou známky vnitřního horka RE, pak buď CHAI HU SHU GAN (SOUZNĚNÍ KOUZELNÉ PROMĚNY - 063) či XIAO YAO (VOLNOST SVOBODNÉHO POUTNÍKA - 061, ROZBITÍ OKOVŮ - TINKTURA). Vždy je ale zapotřebí současně i rozproudit stagnující krev XUE, a to buď v případě prosté blokády krve z jejího nedostatku TAO HONG SI WU (JEMNOST NEBESKÉ VÍLY - 052), nebo v případě tzv. chladu dole s horkem nahoře směsí  WEN JING (ZÁVĚJE PLNÉ NADĚJE - 053).

 

Potraviny, jež rozprouďují stagnaci energie Qi: fazole (všechny druhy), zelený hrášek, dýně, pažitka, pórek, červená ředkev, papriky (plod), bílé zelí, kedlubny (dušené), grapefruit, mandarinka (i kůra), citron (i kůra), limetka, švestky, olivy, badyán, fenykl, hořčičné semínko, koriandr, kmín, kopr, máta rolní, oregano (dobromysl), rozmarýn, káva melta (carro) či YI YI REN CHA (NÁPOJ ČÍNSKÝCH MUDRCŮ).