Myomy v děloze jsou svalové výrůstky děložní stěny. Nejčastěji (40 %) se objevují u žen ve věku 40–50 let. Jde o nezhoubné nádory, které se mnohdy neprojevují žádnými obtížemi. Mezi typické příznaky myomů na děloze patří problémy s menstruačním krvácením, močením, tlak v podbřišku a v oblasti pánve. Myomy se nejčastěji vyskytují u žen, které nikdy nebyly těhotné, u kuřaček nebo u žen afroamerického původu.

Myomy děložní

Děložní myom je u žen nejčastějším nádorem, který se objevuje v oblasti pánve. Vyskytuje se zhruba u 20–50 % žen ve věku mezi 35–45 lety. Jakmile žena prodělá přechod, myom obvykle zanikne. Říká se, že se vysuší.

Vzhledem k tomu, že se myom neprojevuje nijak výraznými příznaky, dozví se o něm žena většinou až z gynekologického vyšetření. Myom obvykle odhalí ultrazvuk. Ve ¾ případů nemají ženy žádné potíže ani příznaky, a to zejména u menších nádorů.

A co ženy, které příznaky mají?

  • Obvykle se jedná o nadměrné menstruační krvácení,
  • špinění mezi cykly,
  • jsou chudokrevné neboli anemické,
  • někdy může být příznakem bolestivá menstruace, a to především, pokud se stopka submukózního myomu uskřinula v děložním hrdle,
  • časté močení zejména tehdy, pokud myom tlačí na močový měchýř,
  • v případu tlaku na močových měchýř může být močení bolestivé a může docházet i k pomočování.

Myomy mohou způsobovat neplodnost či opakované samovolné potraty.

Jak myomy vznikají?

Tyto nádory vznikají z hladké děložní svaloviny. Jedná se o nádory nezhoubné a zatím se neprokázalo, že by z nich mohly vzniknou nádory zhoubné. Na pozoru se ale mějte v případě, že myom rychle roste. Může se jednat o děložní sarkom.

To, zda se jedná o myom či děložní sarkom, je potřeba vědět kvůli nastavení následného léčebného postupu.

Mezi další příčiny děložních myomů z pohledu TČM patří:

  • psychický neklid,
  • tělesné horko,
  • hleny.

Klasická medicína hovoří o tom, že se na vzniku myomů podílí také faktory genetické, hormonální a růstové. Většímu riziku jsou vystaveny ženy, které začaly menstruovat již před 10. rokem. Obvykle se onemocnění myomy vyskytuje v rodinách, kde několik příbuzných tento problém mělo. 

strankycinskemediciny-myomu-jsou-ruzne-druhy
Obrázek: Myomů jsou různé druhy

3 typy děložních myomů

Podle lokalizace se myomy dělí na 3 typy viz „děložněmyomatický obrázek“. Tyto myomy si můžeme představit jako u teorie ucpaného okapu:

  • Submukosní myom je jako okap, který je ucpaný zevnitř. Roste ze stěny dělohy směrem do dutiny děložní. Obvykle je příčinou silné menstruace a neplodnosti.
  • Intersticiální myom je jako okap se ztluštělou stěnou. Nachází se ve stěně dělohy, a pokud je malé, většinou nezpůsobuje obtíže.
  • Subserosní myom je jako ucpaný a vyboulený okap. Roste do dutiny břišní. Jestliže je malý, nezpůsobuje potíže, ale doporučuje se pravidelné sledování.

Subserosní a intersticiální tvoří 95 % všech myomů.

Z hlediska léčby dle TČM se nejsnáze léčí intersticiální (tzn. uvnitř děložní stěny uložený) myom. Nejhůře se léčí submukosní myom, který se nachází pod sliznicí dělohy. Je také rizikový, protože může vytvářet srůsty v děloze s jinými orgány jako jsou střeva či pobřišnice. Objevuje se ale pouze v 5 % případů.

Před léčbou je důležité znát povahu myomu. Myomy do velikosti 2 cm se mohou rozpustit pomocí:

U větších myomů se léčba směřuje k udržení stabilizovaného stavu, aby myom nebolel a aby nedocházelo ke krvácení z dělohy. A to až do přechodu, kdy myom v drtivé většině případů sám zmizí nebo se podstatně zmenší.

strankycinskemediciny-myom-muze-byt-pricinou-potratu
Obrázek: Myom může být příčinou potratu

Indikace k operaci je pouze v případě, že myom rychle roste, bolí nebo nadměrně krvácí – mohlo by se jednat o výše popsaný vzácný děložní sarkom (naštěstí pouze v 1 % případů). V případě operace myomu se i dnes nabízí řada alternativních operací, nejen tedy kompletní odnětí dělohy tzv. hysterektomie (pacientka s ní však nemusí souhlasit).

Přírodní léčba děložních myomů – bylinky a houby tradiční čínské medicíny

Co užívat při léčbě děložních myomů

Svalové výrůstky, které nemají příliš hustou konzistenci, se mohou vhodnou stravou a správnými bylinnými preparáty rozpustit. Pokud budete používat správné směsi, bude krev světlejší a řidší. Myomy se začnou zmenšovat a postupně vymizí. Tím pádem odejde i případný tlak, bolesti a poruchy při menstruačním cyklu.

Samozřejmě se doporučuje, aby se ženy udržovaly v psychické pohodě a následovaly zdravé životní hodnoty. Z hlediska stravy je vhodné dodržování bezhlenové diety.

CURCUMIN  (rozbíjí blokády v organismu) + ROZBITÍ BLOKÁD  nebo  STUDENÁ ZEMĚ  (obě tinktury rozhýbávají blokády v podbřišku – myom je blokádou) +  MYCOSOMAT (odstraňuje blokády a uklidňuje psychiku)

Dávkování a doba užívání

Uvedenou kombinaci užívejte alespoň 2-3 měsíce 

CURCUMIN 1-0-1 kapsle denně (lze zvýšit na 1-1-1 kapsle)

  • Užívejte vždy po jídle (tuk pomáhá vstřebávat curcumin).
  • Při dlouhodobém užívání udělejte po 3 měsících 1 týden pauzu.
  • Pokud užíváte léky předepsané lékařem či jiné potravinové doplňky, užívejte je s odstupem od léčivých hub či bylinných tinktur, a to 1/2 až 1 hodinu.

ROZBITÍ BLOKÁD  nebo  STUDENÁ ZEMĚ

  • Před použitím vždy tinkturu protřepejte, mírné zakalení je normální.
  • Denní dávka je 1 kapka na 1 kg tělesné hmotnosti, denní dávku rozdělte na dvě části – ráno a večer, tzn. pokud vážíte například 60 kg, tak si dáte 30 kapek ráno a 30 kapek večer.
  • Tinktury užívejte na lačno, minimální odstup je 30 minut před jídlem nebo jednu hodina po něm.
  • Tinkturu je možné zalít trochou vroucí vody. Tím dojde k odpaření alkoholu, tento postup je vhodný pro děti nebo řidiče.
  • Při dlouhodobém užívání je vhodné udělat asi po 3 měsících 1 týden pauzu.
  • Pokud užíváte léky předepsané lékařem či jiné potravinové doplňky, užívejte je s odstupem od léčivých hub či bylinných tinktur, a to 1/2 až 1 hodinu.

MYCOSOMAT  2-0-2 kapsle denně

  • MycoSomat užívejte na lačno, minimální odstup je 30 minut před jídlem nebo jedna hodina po něm.
  • Vždy užívejte 5 dní a 2 dny vynechejte, aby nedošlo k únavě imunitního systému, takto lze houby užívat dlouhodobě.
  • Pokud užíváte houby společně s tinkturami, tak nejdříve užijte tinkturu a v odstupu cca 15 minut léčivou houbu.
  • Při dlouhodobém užívání udělejte po 3 měsících 1 týden pauzu.
  • Pokud užíváte léky předepsané lékařem či jiné potravinové doplňky, užívejte je s odstupem od léčivých hub či bylinných tinktur. a to 1/2 až 1 hodinu.

Děložní myomy z pohledu tradiční čínské medicíny

Podle čínské medicíny se u myomů jedná vždy o blokádu krve ve spodním ohništi (v našem případě v děloze), která vede následně i ke stagnaci energie Qi.

  • Blokáda krve YU XUE zauzlující se dovntiř – projevuje se tmavým a vrásčitým vzhledem, suchou kůží, pocitem hladu, bolestivou a opožděnou menstruací nebo jejím vynecháním. Pro rozproudění krve do jídelníčku zařaďte: jedlé kaštany, všechny druhy sóji, feferonky, kajenský pepř, křen, pažitku, ředkvičky, kurkumu, bazalku, zázvorové listy atd.
  • Stagnace Qi a krve XUE – kromě myomů se projevuje bolestmi a napětím v podbřišku nebo opozdilou menstruací. Pro rozproudění Qi do jídelníčku zařaďte: fazole, zelený hrášek, dýni, pažitku, bílé zelí, dušené kedlubny, mandarinky i s kůrou, citrony i s kůrou, liemtky, švestky, kmín, kopr atd.

MUDr. Martin Dvořák

Datum: 7.3.2024

Obecně o děložních myomech

Myomy jsou nezhoubné nádory děložní svaloviny (myometria).

Příznaky se odvíjí od velikosti, lokalizace a počtu myomů. Potíže jsou způsobené především mechanicky tlakem myomatózně zvětšené dělohy na okolní tkáně.

Mezi typické příznaky patří:

  • prodloužená a neobvykle bolestivá menstruace, eventuálně krvácení mimo cyklus,
  • bolesti v podbřišku,
  • bolesti zad, atd.

Myomy rostou pod vlivem estrogenů a po menopauze mohou spontánně vymizet.

Pokud hledáte řešení dalších zdravotních problémů, přejděte na stránku Vyhledávání podle potíží.

Visited 4 864 times, 1 visit(s) today

Write A Comment