Cysty vaječníkové – ovariální

Ovariální (vaječníkové) cysty jsou tekutinou naplněné váčky ve vaječníku. Existuje několik druhů cyst. Nejběžnější jsou ty, které vznikají ve folikulech (dutinách, kde se vyvíjejí vajíčka) nebo ve žlutých tělíscích (prázdných folikulech, jež zůstávají po uvolnění vajíčka).

K dalším typům patří dermoidní cysty a cystadenomy, které mohou narůst velmi velké. Při syndromu polycystických vaječníků se objevuje několik ovariálních cyst spolu s dalšími charakteristickými rysy. Většina cyst nezpůsobuje žádné příznaky. Pokud se cysty na vaječníku přece jen vyskytnou, může k nim patřit:

Někdy může cysta prasknout nebo se zdeformovat, což způsobuje příznaky, jako je silná bolest břicha, nevolnost a horečka.

strankycinskemediciny-cysta-muze-zpusobit-silne-bolesti-bricha
Obrázek: Cysta může způsobit silné bolesti břicha.

Prevence vzniku cyst na vaječníku v děloze

Jak se říká, nejlepší léčbou je prevence. V tomto případě se doporučuje změna životního stylu. Do denního režimu byste měla zařadit pohyb. Nikoliv však pouze jeden den v týdnu, ale každý den. Snažte se hodně chodit, ale také jezděte na kole nebo plavte.

Nezapomeňte také změnit jídelníček. Vyhněte se nadměrnému množství kalorií a přijímejte tuky, které jsou pro organismus prospěšné. Snažte se příjem cukrů snížit na minimum.

Vaječníkové – ovariální cysty pohledem čínské medicíny, přírodní léčba, léčivé houby a bylinky

Co užívat při vaječníkových cystách

Vyberte si jednu z následujících tinktur:

 • ROZBITÍ BLOKÁD  nebo STUDENÁ ZEMĚ – jsou určeny na rozhýbání energie v oblasti podbřišku a odstranění blokád
 • MYCOCLEAN – odvádí z organismu patologickou vlhkost a hlen
 • +  MYCOSOMAT – pomáhá rozbíjení blokád

Dávkování a doba užívání

Uvedenou kombinaci užívejte alespoň 2-3 měsíce 

ROZBITÍ BLOKÁD  nebo STUDENÁ ZEMĚ

 • Před použitím vždy tinkturu protřepat, mírné zakalení je normální.
 • Denní dávka je 1 kapka na 1 kg tělesné hmotnosti, denní dávku rozdělit na dvě části – ráno a večer, tzn. pokud vážíte například 60 kg, tak si dáte 30 kapek ráno a 30 kapek večer.
 • Tinktury užívejte na lačno, minimální odstup je 30 minut před jídlem nebo jedna hodina po něm.
 • Tinkturu je možné zalít trochou vroucí vody a tím dojde k odpaření se alkoholu, tento postup je vhodný pro děti nebo řidiče.
 • Při dlouhodobém užívání je vhodné udělat asi po 3 měsících 1 týden pauzu.
 • Pokud užíváte léky předepsané lékařem či jiné potravinové doplňky, užívejte je s odstupem od léčivých hub či bylinných tinktur 1/2 až 1 hodinu.

MYCOCLEAN 1 lžička prášku ráno a 1 lžička večer rozmíchat v 2 dcl vody

 • Užívejte na lačno, minimální odstup je 30 minut před jídlem nebo jedna hodina po něm.
 • Při dlouhodobém užívání je vhodné udělat asi po 3 měsících 1 týden pauzu.
 • Pokud užíváte léky předepsané lékařem či jiné potravinové doplňky, užívejte je s odstupem od léčivých hub či bylinných tinktur 1/2 až 1 hodinu.

MYCOSOMAT  2-0-2 kapsle denně

 • MycoSomat užívejte na lačno, minimální odstup je 30 minut před jídlem nebo jedna hodina po něm.
 • Vždy užívat 5 dní a 2 dny vynechat, aby nedošlo k únavě imunitního systému, takto lze houby užívat dlouhodobě.
 • Pokud užíváte houby společně s tinkturami, tak nejdříve užít tinkturu a v odstupu cca 15 minut léčivou houbu.
 • Při dlouhodobém užívání udělat po 3 měsících 1 týden pauzu.
 • Pokud užíváte léky předepsané lékařem či jiné potravinové doplňky, užívejte je s odstupem od léčivých hub či bylinných tinktur 1/2 až 1 hodinu.

Cysty a myomy jsou známé již od nepaměti. Tyto problémy se však díky zdravější životosprávě, menšímu stresu i pracovnímu zatížení objevovaly v mnohem menší míře než dnes. Kromě toho nebyla dostupná hormonální antikoncepce, které riziko těchto problémů zvyšuje. 

Co podle TČM způsobuje cysty na vaječnících a myomy?

 • Stres – zejména potlačená zlost a frustrace z nenaplněných očekávání, podrážděnost, závist nebo nenávist. Tyto negativní emoce blokují energii Qi v dráze jater, dochází také k blokádě jaterní krve.
 • Strava – nepravidelná strava a nadměrný příjem tzv. chladných a surových potravin přinášejí chlad do spodního ohniště neboli podbřišku. Tento chlad pak vede k blokáte a ke vzniku cyst. Nevhodná je také přílišná konzumace tučných a těžko stravitelných jídel. Ty působí na slezinu, kterou následně zahltí vlhko a hlen, které se rovněž přemění na cysty a myomy.
 • Chlad a vlhko zvenčí – cysty na vaječnících se mohou vytvářet i v případě, kdy se ženy pohybují nebo pracují v chladném a vlhkém prostředí (mrazírny, les, bazén). Ke vzniku cysty může dojít, i když je žena delší dobu v mokrých plavkách, ponožkách nebo nocuje pod širákem.
 • Hormonální antikoncepce – podle TČM každá hormonální antikoncepce oslabuje esenci ledvin a kvalitu krve v játrech a děloze. Následky mají podobu cyst a myomů.
strankycinskemediciny-antikoncepce-oslabuje-esenci-ledvin-a-kvalitu-krve
Obrázek: Antikoncepce oslabuje esenci ledvin a kvalitu krve.

Přírodní léčba vaječníkových – ovariálních cyst, léčivé houby a bylinné směsi čínské medicíny

MUDr. Martin Dvořák

Datum: 2.2.2023

Ovariální (vaječníkové) cysty jsou nezhoubné útvary na vaječnících vyplněné tekutinou. Vznikají nejčastěji z folikulů, ve kterých se vyvinulo ale neuvolnilo vajíčko, nebo se vytvoří po jeho uvolnění, pokud došlo k zakrvácení do folikulu.

Cysty často nezpůsobují žádné obtíže, vzácněji vedou k bolestem nebo špinění.

Většina cyst se sama vstřebá, a proto se léčí jen cysty způsobující problémy. Nejčastější terapií je krátké podávání hormonů. Pokud dojde k torzi cysty (tj. otočení kolem vlastní osy), vzniknou náhlé silné bolesti a je indikovaná okamžitá operace a odstranění cysty.

Pokud potřebujete nalézt řešení dalších zdravotních problémů přejděte na stránku Vyhledávání podle potíží.

Visited 1 262 times, 1 visit(s) today

Write A Comment