Orgánové hodiny vás naučí, jak správně pracovat se svým tělem

Kdy je nejlepší si dát do těla ve fitku? Ve kterých hodinách se věnovat relaxaci? Kdy hodně pít? Pokud poznáte, jak fungují orgánové hodiny, budete si umět perfektně rozplánovat den. Budete správně pracovat se svojí energií a svému tělu dopřejete takové jídlo nebo tekutiny, které podporují jeho zdraví.

Co je charakteristické pro tradiční čínskou medicínu?

Filozofie tradiční čínské medicíny stojí na rovnováze dvou protikladných principů jin a jang. Tyto principy jsou svými opaky, ale jen bez druhého nemohou existovat. Jin chápejte jako všechno, co je klidné, jang jako to, co je živé a energické. Aby byl člověk zdravý, musí být jeho jin a jang v rovnováze.

V těle každého člověka proudí životodárná energie čchi. Proudí v drahách nacházejících se těsně pod pokožkou, kterým se říká meridiány. Na meridiánech leží stovky akupunkturních bodů. Pokud energie proudí pomalu nebo neproudí vůbec, projeví se na vašem těle nemoc. Čchi můžete znovu rozproudit odblokováním. To se dělá právě tak, že se působí na potřebné akupunkturní body.

Jak chápat učení orgánových hodin?

Středobodem léčení podle tradiční čínské medicíny je sledování, jak lidské tělo reaguje na okolní prostředí, nebo jak jej utváří fyzické i emocionální podmínky.

Díky znalosti orgánových hodin můžete svoje denní činnosti přizpůsobit nejvhodnějším energetickým časům. To znamená, že se naučíte svoji energii maximálně využívat v době, kdy je konkrétní orgán na vrcholu své aktivity. Tak budete žít v rovnováze, budete vědět, kdy odpočívat a kdy je nejlepší čas na zotavení.

Jak praktikové čínské medicíny přišli na to, ve kterých hodinách jsou orgány nejaktivnější a kdy jsou naopak v útlumu? Vše souvisí s prouděním životodárné energie čchi v těle. Jakmile čchi proplouvá určitými orgány, znamená to, že jsou nejaktivnější. Tím, jak se od nich čchi vzdaluje, slábne jejich energetická síla.

Pokud porozumíte a naučíte se, ve kterou dobu potřebuje konkrétní orgán odpočívat, dokážete pozitivně ovlivnit svoje zdraví i pohodu. Podle příznaků a tělesných signálů budete vědět, které orgány je potřeba posílit.

Jak tikají orgánové hodiny?

Orgánové hodiny tedy vychází z pohybu energie čchi. Během 24 hodin je čchi v každém orgánu nejaktivnější po dobu 2 hodin. Postupným vzdalováním její aktivita v konkrétním orgánu klesá. Jakmile je příliš daleko od daného orgánu, nastávají 2 hodiny nejslabší energie. Tento princip funguje u všech orgánů v těle. Rozdíl největší síly a slabosti odpovídá hlavnímu principu tradiční čínské medicíny: rovnováze.

TČM rozlišuje celkem 12 orgánů nebo 6 párů orgánů, které tvoří jinové neboli plné orgány a jangové neboli duté orgány.

Mezi jinové orgány v těle patří:

  1. srdce,
  2. osrdečník,
  3. slezina a slinivka,
  4. plíce,
  5. ledviny,
  6. játra.

Jangové orgány v těle jsou:

  1. tenké střevo,
  2. žaludek,
  3. tlusté střevo,
  4. močových měchýř,
  5. žlučník,
  6. trojí ohřívač.

Tabulka s maximální a minimální aktivitou orgánů:

OrgánČas maximální aktivityČas minimální aktivity
Játra1. až 3. hodina14. až 16. hodina
Plíce3. až 5. hodina16. až 18. hodina
Tlusté střevo5. až 7. hodina17. až 19. hodina
Žaludek7. až 9. hodina19. až 21. hodina
Slezina a slinivka9. až 11. hodina21. až 23. hodina
Srdce11. až 13. hodina23. až 01. hodina
Tenké střevo13. až 15. hodina1. až 3. hodina
Močový měchýř15. až 17. hodina3. až 5. hodina
Ledviny17. až 19. hodina5. až 7. hodina
Osrdečník19. až 21. hodina7. až 9. hodina
Trojí ohřívač21. až 23. hodina9. až 11. hodina
Žlučník23. až 01. hodina11. až 13. hodina

Hodiny v tabulce odpovídají zimnímu času. U letního času je potřeba připočítat 1 hodinu navíc.

Prvních 12 hodin během dne jsou nejaktivnější orgány, které vám pomáhají být přes den zdraví a produktivní. Čchi působí na dýchání, trávení, tvorbu krve atd. Jakmile se den začíná blížit k večeru, Čchi proplouvá orgány, které mají na starosti ochranu zdraví, regeneraci, celkové vyrovnání těla atd.

Společně s orgány jdou ruku v ruce také emoce. V době největší aktivity určitého orgánu tedy můžete cítit určitou emoci nebo stav, který odpovídá danému orgánu. Například mezi 3. a 5. hodinou ranní, kdy jsou nejaktivnější plíce, můžete pociťovat obavy, starosti a smutek, což jsou emoce, které jsou s plícemi spojeny.

strankycinskemediciny-kazdy-organ-je-aktivni-v-jinou-hodinu
Obrázek: Každý orgán je aktivní v jinou hodinu

Funkce jednotlivých orgánů a jejich emoce

Zjistěte, jak fungují a co potřebují vaše orgány.

Játra

Starají se o detoxikaci těla a o metabolické funkce. Největší aktivity dosahují mezi 1. a 3. hodinou ranní. Čistí vaše tělo od toxických látek. V této době byste měli spát a nechat játra v klidu pracovat. Nejezte v této době těžká jídla a nepijte alkohol. Emocemi jater je hněv. Jaterní nerovnováha se projeví nepravidelnou menstruací, anémií, chronickou únavou nebo bolestí hlavy.

Plíce

Mají na starosti dýchání a výměnu kyslíku v těle. Jsou nejaktivnější mezi 3. a 5. hodinou ranní. Podporují imunitní systém a čistí tělo. Emocí plic je smutek. Nerovnováha se projeví jako sípání, kašel nebo astma. V tomto čase mají problémy s dýcháním osoby s respiračním onemocněním, ale také kuřáci.

Tlusté střevo

Díky němu trávíte potravu a do těla se vstřebávají živiny. Nejaktivnější je mezi 5. a 7. hodinou ráno. V tuto dobu odvádí z těla odpadní a toxické látky. Jde o nejvhodnější čas pro vyprázdnění, ale také umytí těla a česání vlasů. Ráno hodně pijte a vyhněte se těžkým a mastným pokrmům, které zpomalují trávení. Ohledně emocí se může dostavit pocit uvíznutí, kdy nevíte kam dál. K příznakům nerovnováhy v tlustém střevě patří zácpa, suchá stolice, kožní vyrážka.

Žaludek

Žaludek tráví potravu a připravuje živiny, které tělo následně využije. Jeho aktivita je spojena se 7. až 9. hodinou ranní. V tomto čase byste měli snídat. Dopřejte si zdravou a vyváženou snídani, kterou potřebujete pro energetický start dne. Nepřejídejte se ani nehltejte. Zatížíte tím žaludek a narušíte trávení. Emocemi žaludku je znechucení a zoufalství. Nerovnováha žaludku se vyznačuje zápachem z úst, žaludečními vředy nebo refluxem kyseliny.

Slezina a slinivka

Jsou nejaktivnější mezi 9. a 11. hodinou dopoledne. Tyto orgány pomáhají s trávením, podporují imunitní systém a metabolismus. V této době si poradíte i s náročnějšími úkoly, pracujte, cvičte. Jezte lehkou a výživnou stravu. Slezinu podpoříte šálkem teplého čaje. Dopřejte si ve střídmé míře sladkosti, jelikož je tělo snadno stráví. Příznaky nerovnováhy jsou řídká stolice, nadýmání po jídle, nedostatek energie. Z hlediska emocí můžete cítit nízké sebevědomí.

Srdce

Stará se o cirkulaci krve a rozvádí kyslík a živiny do těla. Největší aktivity dosahuje mezi 11. a 13. hodinou odpoledne. Jde o dobu vhodnou na lehký oběd, relaxaci a uvolnění stresu. Vyhněte se velké fyzické námaze. V této době můžete cítit extrémní radost, nebo smutek. Nerovnováha v srdci se vyznačuje bušením srdce, dušností, studenýma rukama a nohama, nespavostí.

strankycinskemediciny-srdce-cirkuluje-krev-a-rozvadi-kyslik-a-ziviny-do-tela
Obrázek: Srdce cirkuluje krev a rozvádí kyslík a živiny do těla

Tenké střevo

Má na starosti trávení a vstřebávání živin do těla. Tenké střevo odděluje čiré a zakalené tekutiny, které přesouvá do močového měchýře a tlustého střeva. Jeho největší aktivita je mezi 13. a 15. hodinou. V tomto čase pijte hodně vody. Nerovnováha se vyznačuje nadýmáním se zvracením a plynatostí. Mohou vás napadat zraňující myšlenky a můžete se cítit opuštěně.

Močových měchýř

Má hlavní podíl na vylučování odpadních látek z těla. Je nejaktivnější mezi 15. a 17. hodinou. V této době hodně pijte. Pokud pijete málo, pociťujete nedostatek energie. Močový měchýř vyživují slaná jídla, proto si dopřejte vývary, například zeleninové nebo miso. V této době jste nejaktivnější, proto se věnujte intenzivnímu sportování. Příznaky nerovnováhy jsou pálení při močení, kvasinková infekce nebo únik moči. V době aktivity močového měchýře se můžete cítit podráždění nebo bázliví.

Ledviny

Ledviny regulují rovnováhu tekutin v těle a filtrují odpadní látky. Jejich časem je 17. až 19. hodina večer. Pijte bylinné čaje a dejte si potraviny bohaté na vodu. Jděte na procházku, dopřejte si masáž nebo se protáhněte. Nevyrovnanost v ledvinách se projevuje potížemi v oblasti sexu, bolestí v kříži nebo předčasným šedivěním vlasů. Mezi emoce patří strach a hrůza.

Osrdečník

Jedná se o obal srdce, který je aktivní mezi 19. a 21. hodinou večer. Pumpuje krev do celého těla. V této době se věnujte činnostem, které vám pomohou s usnutím, například meditace, lehké protahování nebo čtení. Můžete mít potíže s vyjadřováním emocí.

strankycinskemediciny-k-veceru-se-venujte-meditacim
Obrázek: K večeru se věnujte meditacím

Trojitý ohřívač

Říká se mu také trojitý zářič. Jde o pojem tradiční čínské medicíny. Trojitý ohřívač zahrnuje 3 oblasti:

  1. horní – srdce a plíce,
  2. střední – trávicí orgány (žaludek, játra, slinivka, střeva),
  3. spodní – orgány pro vylučování (ledviny, močový měchýř, střeva).

Nejaktivnější je mezi 21. a 23. hodinou večerní. Zaměřuje se na harmonii a rovnováhu mezi orgány. V této době se uvolněte a relaxujte, meditujte. Doporučuje se jít spát, aby si tělo ušetřilo energii na další den. Z hlediska pocitů se může dostavit zmatení a paranoia.

Žlučník

Orgán, který je aktivní mezi 23. a 1. hodinou ranní. Detoxikuje a regeneruje, což je důležité pro žlučové cesty a trávicí systém. Tato doba je kritická pro žlučníkáře, protože ti zažívají potíže se spánkem. Během této doby slábne jinová energie a začíná růst energie jangová. Podvědomě můžete cítit odpor. Pokud během této doby nespíte, můžete si přivodit potíže se sebevědomím nebo trávením tuků.

K čemu vám znalost orgánových hodin bude?

Díky orgánovým hodinám víte, jak vaše tělo v konkrétní denní dobu funguje. Dokážete si tak udržet pohodu, ale zároveň bojovat s nemocemi, nebo lépe, předcházet jim. Orgánové hodiny TČM vám říkají, kdy je nejlepší:

  • cvičit,
  • jíst,
  • spát,
  • meditovat atd.

Díky typickým příznakům nerovnováhy a emocionálním stavům, které se vám v určitou hodinu dějí, víte, který orgán je nejlepší posílit. Znalost orgánových hodin vám pomůže k hlubšímu pochopení vlastního těla. Můžete si díky nim plánovat aktivity, které budou v souladu s energetickými cykly orgánů. Navíc vám poskytují užitečné informace ohledně diagnostiky a prevence zdravotních problémů. Tyto informace mají ale spíše obecnější charakter, což znamená, že způsob „léčby“ bude u každého člověk individuální.

Jak se na orgánové hodiny dívají odborníci?

Teorie orgánových hodin sice není příliš prozkoumaná, ale existují studie, které se zaměřují na reagování těla v závislosti na střídání dne a noci. Takovou studii provedli na Kalifornské univerzitě v Irvine, v roce 2017 získali Nobelovu cenu za fyziologii a medicínu 3 vědci, kteří se rovněž zabývali cirkadiálním rytmem neboli reakcí těla na den a noc.

Pokud dokážete respektovat orgánové hodiny, bude vaše tělo v rovnováze. A rovnováha těla znamená, že se těšíte dobrému zdraví.

Visited 1 086 times, 1 visit(s) today

Comments are closed.