Těšte se pevnému zdraví po celý rok díky samoléčbě TČM

Vaše tělo reaguje na změny, ve kterých v přírodě přirozeně dochází. Měli byste mu naslouchat a dopřávat mu takové potraviny a činnosti, které odpovídají konkrétnímu ročnímu období. Své celkové zdraví můžete podpořit, pokud do svého životního stylu vpustíte praktiky čínské medicíny. Co vám může pomoci? Třeba úprava jídelníčku nebo speciální cviky.

Naučte se správné sebepéči pomocí tradiční čínské medicíny

Tradiční čínská medicína vychází z myšlenky, že qi neboli životní síla proudí celým lidským tělem. Pokud se její proudění naruší a ona není v rovnováze, objeví se nemoc. Pokud se zajímáte o východní medicínu, je potřeba pochopit, že k „léčení“ člověka přistupuje odlišně v porovnání se západní medicínou.

Člověka vnímá jako celek, který tvoří nejen fyzické tělo, ale také duch a duševní zdraví. Tradiční čínská medicína klade velký důraz na prevenci. Snaží se o kontinuální upevňování zdraví.

Základní principy, na kterých staví TČM

Holistický neboli celistvý přístup je pro tradiční čínskou medicínu charakteristická. Na člověka se dívá jako na součást vesmíru. Stejná pravidla, která platí pro vesmír, platí i pro člověka. TČM se řídí zásadami, které vychází z přírodního studia člověka, jeho okolí a vztahu mezi ním a okolím. Nechybí ani popis fyziologických funkcí a patologických projevů.

Tradiční čínská medicína nemá univerzální lék na vše. Ke každému člověku přistupuje individuálně. Zaměřuje se na několik faktorů, které mají vliv na aktuální stav člověka. Od toho se pak odvíjí doporučení terapie, která bude pro daného člověka nejvhodnější.

Teorie jin a jang

Východní medicína říká, že je člověk zdravý v případě, že je jeho jinová a jangová energie v rovnováze. Proto je potřeba tyto energie neustále „ladit“. Jedna bez druhé nemohou existovat, protože jen dohromady tvoří jednotu. Jin-jangová teorie prostupuje celou tradiční čínskou medicínou. Řídí se podle ní:

  • Organická struktura a části lidského těla – horní a dolní končetiny, břicho a záda, qi a krev atd.
  • Fyziologické funkce – proudění a přeměna energie.
  • Patologické změny – vznik nemocí.

Teorie jin a jang je důležitá pro správnou diagnostiku.

Fungování organismu a teorie 5 prvků

Fungování lidského organismu vychází z teorie 5 prvků, jejichž vztahy definuje příroda. Podle těchto vztahů se pak teorie 5 prvků přenáší i jednotlivé orgány. Pokud jsou tyto vztahy narušené, objeví se nemoc.

O jakých 5 prvků se jedná?

  1. Dřevo,
  2. oheň,
  3. země,
  4. kov,
  5. voda.

Jaké vztahy mezi nimi fungují? Představte si, že například dřevo živí oheň, protože oheň bez dřeva nemůže hořet. Každý prvek má přiřazený některý z orgánů. Pokud vztahy mezi orgány nefungují, projeví se to nemocí. Pro každý prvek a orgán je charakteristické určité roční období, strava, chuť emoce a další prvky. Abyste byli zdraví, je potřeba orgánům dodávat takovou péči, jakou zrovna potřebují. Zároveň je ale potřeba dbát na to, aby byly v harmonii. Nesoulad totiž může vést k nemoci.

Jak udržet tělo v harmonii aneb léčebné metody tradiční čínské medicíny

Sebeléčba se skládá z několika typů terapií (léčebných metod), kterými můžete léčit své zdravotní neduhy. Některé si můžete osvojit a praktikovat je ve svém denním životě, některé musí provádět odborník.

Akupunktura

Jde o léčbu pomocí jehliček, které mají rozproudit a správně nasměrovat tok energie qi. Na akupunkturu se dochází k praktikovi čínské medicíny, který identifikuje akupunkturní body, s nimiž je potřeba pracovat. Díky akupunkturním bodům pracuje praktik nejen s energií qi, ale také harmonizuje orgány a systémy v těle.

Kromě akupunktury se ke stimulaci vhodných bodů využívá třeba akupresura nebo zahřívání neboli moxování. Pokud chcete akupresuru neboli tlakovou stimulaci či moxování provádět doba, je potřeba zaškolení praktikem TČM.

strankycinskemediciny-akupunktura-pracuje-s-qi-v-tele
Obrázek: Akupunktura pracuje s qi v těle

Fytoterapie

Pro léčení využívá TČM bylinky a různé části stromů, minerály, houby atd. Tomuto přístupy se říká fytoterapie. Čínské bylinky se nikdy neužívají jednotlivě, ale jedná se o receptury skládající se ze 3 až klidně 20 různých bylinek. Jde o tzv. receptury.

V čínské medicíně se receptury připravují na míru pacientovi podle jeho nemoci a problémům. Z bylinek si můžete připravovat odvary, ale také je přijímat v podobě tinktur, kuliček atd. Jakmile dostanete recept na míru vašim potřebám, řídíte se doporučeným dávkováním a přípravou.

Masáž tuina

Tuina je systém masáží, který se po tisíciletí rozvíjel na území Číny. Díky manuálním technikám si dokáže poradit s problémy kloubů, svalů a šlach. Jemné techniky se používají pro harmonizování a podporu proudění energie qi nacházející se v hlubších vrstvách těla a orgánů. Při masírování se používají různé masážní techniky a hmaty, které se odvíjí od vašeho zdravotního stavu. Provádí je odborník.

Cvičení nejen pro zdravou kondici

Zdravotní cvičení jsou nedílnou součástí tradiční čínské medicíny a existuje jich celá řada. Mají za úkol harmonizovat a rozhýbávat energii qi a posilovat jednotlivé orgány. Nejčastěji se jedná o cvičení Tai-chi a Qi-gong. Jakmile se pod vedením naučíte, jak cvičit, můžete se jim věnovat i doma.

Dietetika

Spočívá ve správném sestavení jídelníčku, který se odvíjí od vašich potíží, ale také se řídí ročním obdobím. Praktik vám navrhne, jaké změny byste ve stravování měli udělat, a záleží jen na vás, zda se budete doporučeními řídit. Pokud ano, bude celková terapie mnohem úspěšnější.

strankycinskemediciny-potraviny-vybirejte-podle-rocniho-obdobi
Obrázek: Potraviny vybírejte podle ročního období

Sebeléčba podle ročních období

Jak o své zdraví pečovat během jednotlivých ročních období?

Jaro

S jarem se pojí prvek dřeva. Z hlediska orgánů pečujte o játra a žlučník. Na jaře vás kvůli stoupající energii qi může potrápit:

  • bolest hlavy,
  • pálení žáhy,
  • rýma,
  • vznětlivost.

Na jaře se probouzí dynamická energie, která vaše tělo zbavuje nánosů zimy. Jste na novém počátku a vaše tělo se probouzí ze zimního klidu. Na jaře nezapomeňte nosit dobré oblečení a chránit se před větrem. Vyvarujte se hněvu, který oslabuje játra. Na emoční vypjetí nejlépe fungují procházky. Zjistěte, jak bojovat s alergickou rýmou a chřipkou.

Na jaře byste do svého jídelníčku měli zahrnout potraviny kyselé chuti, a pokud je to možné, tak zelené barvy. Strava by měla být lehce stravitelná. Nesahejte však po syrových potravinách a studeném jídlu, které zatěžují játra. Při vaření vyžívejte metody blanšírování, napařování a krátký var.

Ve vašem jídelníčku by se měla objevit petržel, pažitka, pórek nebo růžičková kapusta. Nezapomeňte ani na česnek, pórek, lilek, špenát, kuskus, oves, ječmen, tempeh a česné sójové boby. Při vaření polévek používejte houbu shiitake.

Léto

Létu vládne element ohně. Pečujte o srdce a tenké střevo. V létě se u vás může objevit přílišná hyperaktivita, která ale není na místě. V létě buďte hodně v přírodě, meditujte a setkávejte se s přáteli. Pokud je vaše tělo v tomto období v nerovnováze, mohou se objevit:

  • problémy se spánkem,
  • letní únava,
  • nervozita,
  • podráždění,
  • smutek,
  • stres,
  • bušení srdce.

V létě nezapomeňte jíst potraviny, které v těle zvyšují kvalitu šťáv. Z hlediska chuti letním měsícům dominuje hořká chuť.

V jídelníčku by se mělo objevit ovoce, luštěniny, špenát, okurky, rajčata, máta, heřmánek, čekanka, hlávkový salát, čočka, mungo atd. Dopřejte si také léčivou houbu cordyceps, maitake, hericium nebo hlívu. Díky správným potravinám můžete vyřešit třeba otázky, jak se zbavit smutku, podráždění nebo nervozity.

Podzim

Pro podzim je charakteristická energie kovu. V tomto ročním období dbejte na svoji imunitu a nezapomínejte ani posilovat svoji psychickou odolnost. Péči věnujte plicím a tlustému střevu. Na podzim se snažte zklidnit. Na podzim vás může potrápit:

  • nachlazení,
  • nadměrný smutek,
  • psychické problémy.

Během podzimu se zaměřte na dechová cvičení a mluvte o svých pocitech. Nezapomínejte chodit ven a kochejte se krásnými barvami podzimu. Zhluboka dýchejte čistý a chladný vzduch. Před větrem se chraňte šálami a šátky.

Podzimní období se pojí s ostrou chutí, která do těla přivádí teplo, rozptyluje chlad a vlhkost. Při přípravě jídla využívejte delší čas vaření. Dopřejte si polévky a dušená masa. Do jídelníčku zařaďte zázvor, zelí, hrušky, vlašské ořechy, pórek, křen, česnek, pažitku, chilli, skořici, rýži, fazole, jablka, hrozny, švestky, banány atd.

strankycinskemediciny-venujte-se-dechovym-cvicenim
Obrázek: Věnujte se dechovým cvičením

Zima

Zima a chlad vás nutí zpomalit. Měli byste doplňovat svoji energii a šetřit svoje síly. Se zimou se pojí element vody a z hlediska vnitřních orgánů pak ledviny a močový měchýř. V zimě se nejčastěji potýkáte s:

Během zimy se vyhněte syrovým potravinám, které ochlazují trávení. Raději si dejte masové vývary a dušená masa, kořenovou zeleninu, houby, jablka, křížaly, fazole, mořské řasy, česnek, zázvor a pražené ořechy. Se zimou se pojí slaná chuť.

Jídlo tepelně upravujte a jemně solte nerafinovanou mořskou solí. Zjistěte, jaké slavnostní recepty podle zásad tradiční čínské medicíny se hodí na oslavu konce roku. Z hlediska aktivit se věnujte zejména sebereflexi, meditací, čtení, malování nebo cvičení Qi-gong.

Buďte fit po celý rok

Jestliže chcete své zdraví chránit po celý rok a udržovat ve svém těle harmonii a vyváženost, řiďte se radami, které se pojí s ročními obdobími. Věnujte se doporučovaným činnostem a jezte potraviny, které jsou pro danou dobu nejvhodnější. Celoročně si můžete dopřávat například cordyceps a reishi, které posilují imunitu.

Visited 343 times, 1 visit(s) today

Comments are closed.