Únava se nepojí jen s jarem. Přepadnout vás může i v létě. Mezi nejúčinnější metody, jak s letní únavou bojovat, patří úprava jídelníčku, ale také vhodná fyzická aktivita. A pokud se potřebujete energicky nastřelit, sáhněte po medicinální houbě cordyceps.

Únava, která vás může přepadnout i v létě

Po nekonečně dlouhé zimě se lidé těší, že v létě načerpají energii a nahřejí tělo horkými slunečními paprsky. Jenže co když se cítíte ještě vyčerpanější než v jiných částech roku? Zřejmě se u vás projevil letní únavový syndrom, který si nemusíte dovézt jen z dovolené.

Jak poznáte, že vás trápí letní vyčerpání?

Letní letargie má mnoho projevů. Mezi nejklasičtější patří:

  • déletrvající únava,
  • ztráta chuti k jídlu,
  • malátnost,
  • bolest hlavy,
  • závratě,
  • podrážděnost nebo špatná nálada.

Co způsobuje letní únavu?

Letní únava vzniká z kombinace několika faktorů:

  1. Termoregulace – váš organismus musí v létě pracovat na udržení optimální tělesné teploty, což ho velice vyčerpává. Zajišťuje vazodilataci, což je rozšíření cév, kterými prochází větší objem krve. Díky tomu se může nadbytečné teplo uvolňovat do okolí. Dalším mechanismem termoregulace je pocení, díky kterému se vaše tělo ochlazuje.
  2. Dehydratace – na letní únavě se podílí velkou mírou. Lidé během horkých dní totiž zapomínají na zvýšený přísun tekutin. Dehydratace se umocňuje v případě, kdy se věnujete náročnější fyzické aktivitě.
  3. Nedostatek spánku a narušená duševní pohoda – v horkých letních dnes špatně spíte. Nedostatek spánku pak vede k nedostatku energie, podrážděnosti a špatné náladě.
strankycinskemediciny-poceni-telo-vycerpava
Obrázek: Pocení tělo vyčerpává

Přístup tradiční čínské medicíny k člověku a jeho zdraví

TČM staví na celostním přístupu k člověku, což znamená, že zdravotní stav člověka řeší komplexně. Její teorie stojí na potřebě prevence. Člověka léčí tak, aby se předcházelo vzniku onemocnění. Zároveň je tradiční čínská medicína úzce propojená s přírodou a věří, že i člověk by měl svůj život přizpůsobovat aktuálnímu dění v přírodě. Každá roční doba si žádá jiné stravovací návyky, jinou fyzickou aktivitu, ale také zaměření na různé orgány.

Teorie 5 prvků

Tradiční čínská medicína staví na teorii 5 prvků, které stojí u zrodu všeho dění. Tyto prvky se navzájem ovlivňují a jsou v neustálém koloběhu. Jejich harmonie nebo disharmonie se projevuje na zdraví člověka. Mezi 5 prvků/elementů patří:

  1. Element dřeva – je symbolem zrodu, začátku, vývoje, rychlého růstu a plánování. Pojí se s ním orgány játra a žlučník. Jeho ročním obdobím je jaro.
  2. Element ohně – ovlivňuje duševní vývoj, inspiraci, zvědavost, učení. Oheň ohřívá, vysušuje a míří směrem vzhůru. Jeho ročním obdobím je léto.
  3. Element země – odráží střední věk, zralost, stabilitu a potřebu seberealizace. Pojí se se slezinou a žaludkem. Patří do pozdního léta.
  4. Element kovu – je odrazem vrcholu lidského života a bystrého úsudku. Jeho orgány jsou plíce a tlusté střevo. Je charakteristický pro podzim.
  5. Element vody – zastupuje večer života, představuje skromnost a moudrost. Pojí se s orgány ledvin a močovým měchýřem. Je typický pro zimu.

Taoistická teorie 5 chutí v potravinách

Z hlediska potravin rozlišuje TČM 5 různých chutí, které se pojí s danými elementy. Pro každý element v daném ročním období je charakteristická jiná chuť.

  1. Element dřeva – jaro a kyselá chuť
  2. Element ohně – léto a hořká chuť
  3. Element země – pozdní léto a sladká chuť
  4. Element kovu – podzim a ostrá chuť
  5. Element vody – zima a slaná chuť
strankycinskemediciny-s-letem-se-poji-horka-chut
Obrázek: S létem se pojí hořká chuť

Tradiční čínská medicína a její pohled na letní období

K létu se podle tradiční čínské medicíny váže element ohně, srdce a tenké střevo a hořká chuť. Z hlediska emocí během léta prožíváte radost, vášeň, štěstí a smích.

Energie je silně jangová stejně jako energie ohně. Vše kvete, roste a zraje. Měli byste se proto hodně pohybovat v přírodě, meditovat a setkávat se s přáteli. Z této pozitivní energie pak budete moci čerpat během podzimu a zimy.

Pokud máte element ohně vyrovnaný, máte zdravé a silné srdce. Vaše mysl je klidná, dobře spíte, cítíte se šťastně a spokojeně. Ale co když dojde k nerovnováze? Mohou se objevit:

  • problémy se spánkem,
  • deprese,
  • nervozita,
  • bušení srdce,
  • podráždění,
  • smutek,
  • apatie,
  • vyčerpání.

Letní únava a úprava jídelníčku

Abyste se v létě cítili fit, měli byste respektovat zásady čínské dietetiky, což je jeden ze základních léčebných pilířů čínské medicíny. Dietetika klade důraz na pravidelnost, střídmost a pestrost potravin. Právě rovnováha a umírněnost je totiž základem vyvážené stravy. Při volbě jídelníčku bere v potaz:

  • konstituční typ,
  • věk,
  • fyzickou zátěž,
  • pohlaví,
  • roční období.

V létě, kdy je horko, dosahuje jang svého vrcholu, a proto byste měli jíst potraviny, které v těle zvyšují kvalitu šťáv. Z hlediska chutí je dominantní chuť hořká. Ta rozptyluje horko a vysušuje vlhkost. Má ochlazující účinek jin, který podporuje sestup tělesné energie směrem dolů. V létě totiž převládá jang a energie stoupá nahoru. Abyste byli zdraví, je potřeba mít energii v rovnováze. Výživa podle pěti elementů určuje, jaké hořké jídlo a jaké hořké potraviny byste měli zahrnout do svého jídelníčku.

  • Obiloviny,
  • luštěniny,
  • zeleninu (špenát, kapusta, čekanka, rukola, listy pampelišky, okurky, rajčata),
  • ovoce,
  • bylinky a koření (máta, heřmánek, levandule, měsíček, bazalka, tymián, slez, dobromysl),
  • nápoje (voda s citronem či okurkou, zelený nebo jasmínový čaj, obilné kávy, čerstvé zeleninové a ovocné šťávy),
  • koření pálivé chuti, které podporuje pocení a tím přirozeně ochlazuje tělo (pepř, chilli papričky).

Z hlediska tepelné přípravy jídla zapomeňte na dlouhá vaření, pečení a smažení. Raději volte studenou kuchyni nebo jen krátce tepelně upravovaná jídla (blanšírováním, na páře atd.).

Zázračné účinky cordyceps na psychiku i fyzické zdraví člověka

Cordyceps, kterému se také říká housnice čínská, je medicinální houba. Má blahodárné účinky na lidskou psychiku i fyzické zdraví. Používají ji zejména sportovci, protože zlepšuje jejich výkony a kondici.

Cordyceps je ze všech medicinálních hub nejsilnějšími nabíječem energie. Dokáže stimulovat vaši imunitu i odolnost. Brání vaše tělo proti virům, bakteriím i negativním dopadům stresu. Funguje také proti syndromu vyhoření. Tato medicinální houba dokáže doplnit vaši základní sílu života neboli esenci.

Další rady, jak vyzrát nad letní únavou podle TČM

Kromě úpravy jídelníčku byste měli dbát na dostatečnou hydrataci. Člověk, který je dehydratovaný, je unavený. Zapomeňte v létě na ledové nápoje, které příliš chladí trávení a žaludek má pak velkou práci s tím, aby jej zahřál na vaši tělesnou teplotu. Sáhněte spíše po kvalitním zeleném, mátovém nebo jasmínovém čaji nebo ovocných a zeleninových šťávách.

Není potřeba se přehřívat zbytečně namáhavou fyzickou aktivitou. TČM v létě doporučuje nenáročné sporty, jako jsou procházky. Když se při nich lehce zapotíte, nevadí. V létě můžete vyzkoušet i pomalá protahovací cvičení Qi Gong nebo Tai Chi.

Z hlediska bylinek vám při únavovém syndromu pomůže nejen cordyceps, ale také houba reishi, přírodní vitamín C, hericium, kurkuma vonná, pivoňka mléčnokvětá atd.

O pomoc se můžete obrátit také k akupunktuře, což je jedna ze základních léčebných metod TČM. Při aplikování jehliček na správná místa dojde k rozproudění základní životní energie Qi, která se podílí na vaší celkové spokojenosti.

Řiďte svůj život přírodními zákony a užívejte si pocit naplněnosti, štěstí a pohody.

Visited 114 times, 1 visit(s) today

Comments are closed.