Chřipky a nachlazení vás mohou potrápit ve kteroukoliv roční dobu. Je důležité si uvědomit, že tyto obtíže pramení z nedostatečně silné imunity. Proto se vyplatí na ni myslet a posilovat ji vhodnými potravinami. Také se říká, že smích léčí, a proto je pro imunitu a vaše zdraví důležité také to, abyste byli v pohodě.
Tradiční čínská medicína vsází především na prevenci a imunitu
Tradiční čínská medicína se na člověka dívá komplexně. Neřeší jen příznak, ale snaží se dobrat podstaty věci. Díky tomu dokáže potenciální onemocnění odhalit dříve, než propukne. A tomu se říká prevence. TČM staví především na prevenci. Měli byste znát své vlastní tělo, abyste věděli, co mu dělá dobře a co ne. Důležité je také poslouchání těla. Často vám dává signály, že je některé vaše chování nad jeho únosnou mírou.
Kromě prevence klade tradiční čínská medicína vysoký důraz na imunitu, zejména její posílení. Posilování je důležité nejen u dospělých, ale také u dětí. To, co západní medicína označuje jako imunitu, tradiční čínská medicína označuje jako wei qi. Wei qi je něco jako naše brnění nebo ochranný obal, který proudí těsně u povrchu našeho těla. Pokud máte wei qi dostatečně silnou, jste zdraví, a to i v případě, že děti či kolegové kolem vás jsou nemocní.
Jestliže patogen vaše brnění překoná, jsou na vině 2 hlavní důvody:
- Wei qi je sice silná, ale patogen byl silnější.
- Wei qi je slabá a podlehne jakémukoliv i sebemenšímu útoku zvenčí.
Za chřipkou, rýmou nebo nachlazením hledejte vítr
Ve starých čínských lékařských knihách byste našli tvrzení, že: Vítr je nositelem 1 000 nemocí. Podle TČM je vítr zevní škodlivinou, která má několik podob. Tyto podoby se mění podle ročního období. V létě může za nachlazení teplý vítr, v zimě většinou chladný vítr, na podzim vítr suchý.
Podle tradiční čínské medicíny je nemoc porušením rovnováhy mezi dobrou a špatnou energií, u nachlazení se jedná o porušení rovnováhy mezi vnitřkem a vnějškem.
- Vnitřek – jde o obranné síly organismu (imunita).
- Vnějšek – jedná se o zmiňovaný vítr.
Onemocnění se pak odvíjí od toho, která strana má navrch. Na onemocnění se však podílí také životospráva, emoční blokády, obavy a starosti, konstituce člověka atd. Opomínat by se neměl ani pravidelný odpočinek, pohyb, dostatečný spánek a kvalita vztahů s ostatními lidmi.
Jaké jsou příznaky nemocí, za kterými stojí vítr?
- Pocit chladu,
- třesavka,
- zimnice,
- teplota,
- kýchání,
- ucpaný nos,
- bolesti hlavy.
Příznaky a léčba nachlazení způsobených chladným větrem
Pokud nemoc způsobil chladný vítr, zablokoval povrchovou obrannou energii wei qi v kůži a podkoží. Mezi příznaky takové chřipky patří:
- třesavka a zimnice,
- výrazná zimomřivost, která se zlepšuje teplem,
- silné bolesti hlavy,
- zatuhlá šíje, která obvykle vzniká kvůli pocení a následnému ofouknutí,
- kýchání,
- kašel,
- vodová rýma.
Obvykle vás netrápí pocení ani pocit žízně.
Jak bojovat proti chladnému větru? Zahřejte se například horkou koupelí nebo svařeným vínem s hřebíčkem a citronem. Do jídelníčku zařaďte mátu a mátový čaj, bazalku, fenykl, čerstvý zázvor, muškátový oříšek, kajenský pepř, baldrián nebo anýz. Ideální je popíjení zázvorového čaje z čerstvého zázvoru bez medu a citronu. Citron má chladnou povahu a jeho kyselá chuť vtahuje dovnitř, což při vypuzování studeného vzduchu nechcete.
Příznaky a léčba nachlazení způsobených horkým větrem
Horký vítr se neváže pouze k letnímu období. Může vás nepříjemně potrápit i v zimě, případně celoročně. Stojí za nejrůznějšími virózami, angínami a alergiemi, které postihují oči a nos. Právě přes nos a oči vstupuje horký vítr do organismu. Brání energii Qi sestoupit dolů. Výsledek? Nefalšovaná chřipka se vším všudy.
Pro chřipky a nachlazení způsobené horkým větrem jsou typické tyto příznaky:
- horečka,
- žízeň,
- pocení,
- bolest hlavy a svalů po celém těle,
- pálení a svědění v krku,
- nateklé mandle,
- nikoliv bílá, ale spíše žlutá rýma,
- pálení v nose,
- kýchání,
- kašel.
Horečka, která se objevuje na začátku nemoci, je projevem souboje imunity se škodlivou energií. Není proto potřeba hned teplotu razantně srážet. Tím potlačíte přirozenou obranyschopnost organismu a rekonvalescence tak může trvat déle. Jestliže však teplota neustupuje několik dní, je na místě vyhledat lékaře.
Jak bojovat proti nachlazení z horkého větru? Dopřejte si banány, jahody, kokosový ořech, čerstvou okurku, čekanku, špenát, celer, vodní meloun, zelenou cibulku, mátu, mango, bazalku, mungo fazole, mořské řasy, Jidášovo ucho nebo bambusové výhonky.
Prevence v podobě zahřívání
V době chladného počasí je nejlepší prevencí před onemocněním zahřívání. Dopřávejte si teplé snídaně v podobě silného vývaru nebo kaše. Základem pro udržení zdraví je chránění a posilování energie a vnitřního tepla. Vyzkoušet můžete i moxování, což je zahřívání specifických bodů na těle pomocí doutníku z pelyňku.
Jestliže u vás propukla nemoc, zařaďte do jídelníčku potraviny, které rozpouští hlen a posilují plíce. Jde zejména o jablka, ředkvičky, celer, cukety, žampiony nebo grep. Vyvarujte se zahleňujícím potravinám, jako jsou sladkosti, bílý cukr, mouka, mléko a mléčné výrobky. V případě rýmy se doporučuje křen, červená řepa nebo okurka.
Posílení imunity pomocí medicinálních hub
Skvělým pomocníkem pro posílení imunity jsou medicinální houby. Které konkrétně máme na mysli?
- Houba coriolus – coriolus pozitivně působí na tělo i mysl. Dokáže bojovat se všemi druhy virů, které způsobují chřipky, záněty horních cest dýchacích, plic a průdušek. Kromě toho si poradí i s bakteriemi.
- Reishi – jde o houbu, která je známá zejména pro obrovské účinky související s posilováním imunitního systému. Pomáhá tělu bojovat proti stresu, podporuje kvalitnější spánek a lepší soustředění.
- Acerola – jde o plod, který má obrovský obsah vitamínu C. Jeho koncentrace je 20krát až 30krát vyšší než v pomerančích. Podporuje imunitní systém a metabolismus, chrání buňky před oxidačním stresem.
- Cordyceps – houba, která pozitivně působí na celkové zdraví člověka. Je vhodná pro sportovce, seniory a obecně pro všechny, kteří chtějí zlepšit svůj život. Příznivě působí na imunitní systém, bojuje proti stresu a únavě.
Pro posílení imunity a zdraví se doporučuje také užívání komplexní směsi medicinálních hub, která je známá pod názvem MycoComplex. Obsahuje cordyceps, reishi, agaricus a shiitake. Ve směsi najdete také acerolu. Zmíněné 4 druhy hub působí synergicky a jejich účinky se díky tomu násobí. Funguje nejen pro posílení imunity, ale také při únavových stavech.
V jaké formě užívat čínské houby?
Vitální houby jsou k dostání v různých formách. Mohou mít podobu extraktu, tinktury, prášku, ale také sušených hub. Sušené houby se přidávají přímo do jídla nebo se z nich vaří odvary.
Z hlediska kontraindikací se vzácně mohou vyskytnout alergické reakce. Pokud máte oslabené trávení, mohou se u vás projevit výraznější „čisticí“ reakce. Obvykle je možné houby používat s většinou léků. Berou se ale v jiný čas než léky a vždy se užívají nalačno. Houby se nedoporučují používat krátce po transplantacích.
Pokud se rozhodnete svoji imunitu podpořit vitálními houbami, je nejlepší se poradit se zkušeným praktikem čínské medicíny. Rovněž se doporučuje konzultace s lékařem, jestliže užíváte i jiné léky.
Další rady, jak posílit imunitu
Na imunitě se nejvíce podílí 3 orgány: slezina, plíce a ledviny. Pokud chcete posílit imunitu, dopřejte si potraviny, které jednotlivým orgánům prospívají:
- Slezina – v přiměřeném množství hnědý cuk, med, petržel, celer, skořice, mrkev, dýně.
- Plíce – jablka, hrušky, kmín, jeřabina, majoránka, dlouhozrnná rýže, ječmen, jáhly, bílá fazole, čočka.
- Ledviny – obiloviny, husté výživné polévky, malé tmavé fazole, pražené oříšky, kořenová zelenina, mořské ryby, sušené ovoce.
Jestliže se chcete vyhnout nachlazením, pečujte o svoji imunitu a snažte se svůj organismus udržovat v teple. Pomohou vám k tomu vhodné potraviny, medicinální houby, ale také duševní a fyzická spokojenost.
Comments are closed.