Vnější vítr FENG XIE QI představuje škodlivý zevní vítr, jenž napadá povrchové oblasti našeho organizmu. Podle čínské medicíny je nositelem 1 000 nemocí, tedy počátkem („hrotem šípu“) celé řady neduhů, jež zprvu nejsou vůbec s tímto větrem spojovány a mohou se objevit později – viz Chřipka a nachlazení.

V praxi se nejčastěji vyskytuje ve dvou formách

 1. ZEVNÍ CHLADNÝ VÍTR – FENG HAN

napadá kůži a projevuje se většinou těmito následujícími příznaky: zimnice, třesavka, zimomřivost, kýchání, bílá vodová řídká rýma, výrazné bolesti svalů po těle a hlavy, bolesti a ztuhlost šíje, mírně zvýšená teplota, chybí pocení a žízeň, moč je světlá. Jazyk se v akutních případech mění ze dne na den, proto zde nelze uvést žádný „typický“ jazyk. V západní medicíně může odpovídat tomuto stavu kupř. chřipka, virózy, záněty nosohltanu, torticolis, neuralgie trojklaného nervu, alergická rýma, chronická celoroční rýma apod.

Doporučené potraviny

 • Zelenina a houby: zelená cibulka
 • Koření a byliny: badyán, bazalka, čerstvý zázvor, fenykl, hořčičná semena, kajenský pepř, máta rolní
 • Ostatní: slepičí vejce

Nedoporučené potraviny

 • Nedoporučují se potraviny, jež přinášejí chlad a vítr do těla, jako je syrová zelenina a ovoce, chladné nápoje, zmrzlina, mléko a mléčné výrobky.
 1. ZEVNÍ HORKÝ VÍTR FENG RE

napadá nos a ústa a jeho nejčastějšími příznaky bývá: odpor k chladu, třesavka, kýchání, kašel, lehce nažloutlá rýma, horečka, mírné pocení, svědění v krku, bolesti v krku, oteklé krční mandle, žízeň, tmavší moč, mírné bolesti svalů po těle, týlní bolesti hlavy. Jazyk se v akutních případech mění ze dne na den, proto zde nelze uvést žádný „typický“ jazyk. V západní medicíně může odpovídat tomuto stavu kupř. chřipka, nachlazení, virózy, zánět hrtanu, zánět spojivek, alergická rýma, angína jak virová, tak i bakteriální apod.

Doporučené potraviny

 • Obiloviny a luštěniny: fazole, jáhly
 • Zelenina a houby: bambusové výhonky, čekanka, černá houba (Jidášovo ucho), okurka, špenát, celer, pórek
 • Ovoce: banány, jahody, kokos
 • Koření a byliny: máta rolní, bazalka

Nedoporučené potraviny

 • Nedoporučují se potraviny, jež přinášejí horko a vítr do organizmu, jako je ostré koření, tvrdý alkohol, smažená, pečená a grilovaná jídla, obzvláště ne pak jehněčí a divočinu.
Visited 34 times, 1 visit(s) today

Write A Comment