Za sezonní alergií stojí podle tradiční čínské medicíny zevní škodlivý vítr

Zatímco západní medicína potlačuje projevy alergie, východní medicína se snaží alergii předcházet. Důležité je dbát na správné stravování a posilovat svoji obranyschopnost. Pečujte o slezinu, plíce a ledviny. Zároveň se snažte co nejméně stresovat. I stres totiž může podporovat negativní průběh alergie.

Na čem stojí léčba v pojetí tradiční čínské medicíny?

Tradiční čínská medicína rozhodně není nový pojem. Její historie je 2 000 až 3 000 let dlouhá. Za tu dobu vytvořila unikátní způsob diagnostikování i léčení nemocí. Hlavním rozdílem oproti západní medicíně je přístup k člověku. Zatímco západní medicína léčí konkrétní projevy nemoci, východní medicínu zajímají její kořeny. Člověka léčí celistvě. Zabývá se nejen jeho fyzickým, ale také psychickým stavem.

Co je to energie Qi a proč je tak důležitá?

Základním pojmem tradiční čínské medicíny je energie Qi. Představuje vitální sílu, která proudí tělem v drahách, jimž se říká meridiány. Udržuje zdraví a vitalitu člověka. Pokud nemůže Qi v těle volně proudit, objeví se nemoc. Obranná Qi proudí po povrchu lidského těla a chrání vás před vpádem vnějších patogenů. Představte si ji jako imunitu. Vyživující Qi koluje v meridiánech a společně s krví vyživuje váš organismus.

Léčebné postupy dle teorie jin a jang, teorie pěti prvků

Diagnóza a léčba vychází z teorií jin a jang a teorie pěti prvků. Jin a jang jsou dvě protichůdné energie, ze kterých je tvořeno vše. Jedna nemůže existovat bez druhé. Aby byl člověk zdravý, musí mít tyto energie v harmonii. Právě proto se při léčení praktik TČM zabývá tím, která z energií v těle nemocného převažuje a snaží se ji uvést do rovnováhy s druhou.

Teorie pěti prvků vychází z uspořádání a vzájemných vztahů mezi různými přírodními fenomény. Teorie pěti prvků (dřevo, oheň, země, kov, voda) je potřebná pro diagnózu a léčbu. Tyto prvky totiž odráží různé aspekty těla, emoce i ducha.

Emoce a jejich vliv na zdraví podle TČM

Vzhledem k tomu, že tradiční čínská medicína přistupuje k člověku celistvě, zajímá ji nejen jeho fyzická schránka, ale také psychická (duševní) stránka. Emoce patří mezi faktory, které mohou ovlivnit fyzické zdraví člověka. TČM říká, že emoce patří mezi tzv. Sedm zranění – Qi Shang, která způsobují nerovnováhu v organismu. A nerovnováha znamená nemoc.

Každý z 5 hlavních energetických orgánů má přiřazenou jednu nebo více hlavních emocí:

 • játra – hněv,
 • srdce – radost,
 • slezina – přemítání,
 • plíce – smutek,
 • ledviny – strach,
 • srdce/ledviny – děs.

Oteklé oči, ucpaný nos a další příznaky sezonní alergie

Západní medicína alergii popisuje jako nepřiměřenou reakci imunitního systému na vnější podnět neboli alergen.

Východní medicína říká, že se alergie objeví, jakmile se do těla člověka dostane vnější vítr. Pokud je organismus oslabený, nedokáže se vnějšímu větru bránit.

Co je to alergická rýma?

Obecně se alergická rýma projevuje:

 • zduřelou nebo oteklou nosní sliznicí,
 • vodovou rýmou,
 • svěděním v nose,
 • kýcháním,
 • zarudlýma oči, které svědí,
 • přidat se mohou i astmatické potíže.

Alergická rýma se dělí na:

 • Sezonní sezónní alergická rýma se pojí s pyly.
 • Celoroční – o celoroční alergické rýmě se mluví, pokud ji vyvolávají roztoči, plísně, zvířecí srst, chlad, smog, cigaretový kouř, voňavky, klimatizace atd.
strankycinskemediciny-sezonni-alergie-se-poji-s-pyly
Obrázek: Sezonní alergie se pojí s pyly

Příčinu vzniku alergické rýmy

Podle praktiků tradiční čínské medicíny stojí za vznikem alergické rýmy nedostatečnost obranného systému v dráze ledvin a plic. K tomu se navíc přidává usazení chronického větru v nose. Nos je hlavním otvorem plic a pro patogen představuje bránu, kterou se dostane do dráhy plic i do samotného orgánu.

Kvůli nedostatečnosti dráhy ledvin a plic nedokážou ledviny plnit svoji funkci tzv. nabíječe energie. Tato energie je z části zděděná po předcích, z části si ji budujete sami především potravou. Potrava úzce souvisí se slezinou, která je zároveň pánem vlhkosti. Jestliže máte v těle mnoho vlhkosti, která brání proudění energie, objeví se záněty nebo vlhkost začne vytékat tam, kde působí potíže. Přílišná vlhkost se tedy může projevit rýmou, tzv. vám teče z nosu.

Ledviny nedokážou posílat do plic životodárnou sílu a zároveň ji stahovat zpět dolů. Energie v organismu tedy není v rovnováze. Plicím se nedostává správná energie Qi z ledvin, a tak v nich dochází k jejímu přetlaku.

Sezónní alergie se nejčastěji projevuje na jaře. Jaro se pojí s elementem dřeva. Zároveň v této době stoupá energie Qi, která odvádí z těla špatné i dobré. Proto vám může téct z nosu nebo vás bolí hlava. K elementu dřeva jsou přiřazeny játra, která je potřeba na jaře posilovat.

Sezonní alergie a její léčba postupy tradiční čínské medicíny

Při léčbě alergické rýmy je potřeba rozlišovat, jestli se jedná o rýmu sezónní či celoroční. Obecně léčba spočívá ve vyloučení zevního větru a v posílení dráhy plíce a ledviny. Rovněž je potřeba posilovat imunitu člověka.

Na imunitě se podle TČM nejvýrazněji podílí orgány:

 • slezina,
 • plíce,
 • ledviny.

V jakém stavu jsou vaše orgány, odhalí diagnostika TČM. Praktik TČM vám bude klást specifické otázky, bude analyzovat váš pulz a také si prohlédne váš jazyk. Podle toho určí, jakým směrem se bude léčba ubírat.

Každá alergie je totiž jiná. Projevy alergie mohou zahrnovat vodovou rýmu, ucpaný nos, oteklé oči atd. Každý příznak a symptom dává odpovědi na to, co se ve vašem těle děje. Podle toho se vyhodnotí, které orgány se na těchto neduzích podílejí.

Jaké metody používá pro léčení tradiční čínská medicína?

Léčebné metody tradiční čínské medicíny jsou jiné v porovnání se západní medicínou. Jak se zbavit alergických onemocnění?

 • Akupunktura a akupresura – praktik dokáže pomocí jehliček (akupunktura) nebo tlakem na specifické body (akupresura) podpořit tok energie Qi. Blokády v meridiánech mnohdy stojí za tím, že váš obranný systém nefunguje tak, jak má.
 • Bylinná medicína – projevy alergie můžete zmírňovat, ale také jí zcela předcházet. Pomoci vám v tom mohou bylinné směsi a medicinální houby. Oblíbenou houbou na alergie je například Chaga.
 • Qigong a Tai-chi – sestavy cviků vám pomáhají udržovat se v kondici a zároveň udržovat vaši mysl klidnou. Ostatně i emoce mohou mít svůj podíl na sezónní alergické rýmě.
 • Dietetika – jde o úpravu jídelníčku. Vyloučíte z něj potraviny, které sezonní alergie podporují, a zahrnete potraviny, které podporují ledviny, slezinu, plíce atd.
strankycinskemediciny-na-alergickou-rymu-funguje-akupunktura-i-akupresura
Obrázek: Na alergickou rýmu funguje akupunktura i akupresura

Z hlediska potravin se u alergií doporučuje vyhýbat mléčným produktům a sladkostem, které oslabují slezinu a vytváří ve vašem těle vlhkost. Pro akutní sezónní pylovou rýmu (jaro a léto) jsou nejvhodnější:

 • sója, jáhly,
 • máta, libeček, kmín, anýz,
 • koriandr, pažitka, přeslička rolní.

Samozřejmě se doporučuje stravu upravovat podle sezónnosti. V zimě jezte spíše zahřívající potraviny, v létě naopak svěží saláty atd.

Spolupráce mezi východní a západní medicínou

Západní medicína projevy alergie potlačuje antihistaminiky, která potlačují působení hormonu histaminu. Právě ten totiž způsobuje různé druhy podráždění během alergické reakce. Tyto léky však způsobují ospalost a zatěžují játra.

Léky západní medicíny dokážou rychle a efektivně potlačit projevy, takže se pacientům s alergií rychleji uleví. To ale neznamená, že se nemohou vyzkoušet také přípravky tradiční čínské medicíny. Prakticky doporučují, aby alergici začali své tělo detoxikovat ještě před sezónou. Díky tomu mohou snížit projevy alergie a třeba nebudou muset brát ani tak vysokou dávku léků. Detoxikace není jen o užívání bylin, ale také například o preventivní akupunktuře. Například na bod alergie na uchu se dá aplikovat trvalá jehlička.

Alergie je podle tradiční čínské medicíny důsledkem špatné obranyschopnosti. Proto se ji snažte maximálně podpořit.

Visited 237 times, 1 visit(s) today

Comments are closed.