Krém z hlívy ústřičné na atopickou dermatitidu

Hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus) je dřevokazná houba, kterou můžeme najít i v našich lesích. Známější je však v Asii, kde je krom gastronomie využívána i v léčení.

Je po staletí součástí tradiční medicíny. V současnosti je opakovaně vědeckými postupy ověřováno, že hlíva disponuje imunostimulačními účinky, na druhou stranu však imunitní systém i tlumí v případě alergií a patologických zánětů. Dále má hlíva protirakovinné účinky, zabíjí mnohé patogeny aj.

V tomto případě se ji vědci rozhodli využít při léčbě atopické dermatitidy. Atopická dermatitida je chronické zánětlivé onemocnění kůže, v němž hraje roli imunitní systém, jeho zvýšená aktivita. Vyskytuje se již u malých dětí a kojenců. Má fázi akutní, relapsy, kdy je kůže zarudlá, tvoří se papuly a pustuly, a pak také chronickou, kdy dochází ke zhrubnutí a olupování kůže. Všechna stádia jsou velmi svědivá, problém je pak i estetický a může pacienta omezovat.

Vědci využili hlívu k přípravě krému Imunoglukan P4H® cream, který používalo 105 pacientů s atopickou dermatitidou. Po domazání se hodnotil jednak stav ekzému, tak i pocity pacientů, jejich subjektivní stav.

Při aplikaci krému se výrazně zlepšily symptomy provázející atopickou dermatitidu. Zmírnil se zánět v pokožce, zmenšily se léze, postižení pokožky, snížil se také výskyt exacerbací/relapsů. Choroba se držela v klidovém stavu. Pacienti popisovali, že se zmírnilo svědění, takže se jim zlepšila kvalita života.

Nebyly zaznamenány žádné nežádoucí účinky léčby.

Ukázalo se tedy, že krém připravený z hlívy ústřičné, z jejich betaglukanů, je vhodným prostředkem pro léčbu atopické dermatitidy, působí protizánětlivě a snižuje svědění u pacientů.

Jesenak M, Urbancek S, Majtan J, Banovcin P, Hercogova J. β-Glucan-based cream (containing pleuran isolated from pleurotus ostreatus) in supportive treatment of mild-to-moderate atopic dermatitis. J Dermatolog Treat. 2016 Aug;27(4):351-4.

Visited 15 times, 1 visit(s) today

Write A Comment