Category

Články o houbách

Category

Hledat

Články o houbách

Více než 2000 let je Cordyceps využíván tradiční čínskou medicínou. Vědeckými metodami je také zjištěno, že Cordyceps posiluje fyzickou i psychickou kondici, je silným antioxidantem, reguluje aktivitu imunitního systému, zabíjí mnohé patogenní mikroorganismy a rakovinné buňky aj.V této studii se autoři zaměřili právě na regulaci imunitního systému pomocí Cordycepsu. 

Postupně jsou vědecky potvrzovány její účinky na lidské zdraví. Je prokázáno, že má protiinfekční účinky, ochraňuje játra, působí protirakovinně aj. Důležitou schopností hub všeobecně je modulace funkcí imunitního systému. Nejinak je tomu u Shiitake.

Odtud se ale rozšířila do celého světa, a to jednak díky své chuti a využití v gastronomii, ale hlavně díky účinkům, které podporují zdraví. Je prokázáno, že Shiitake disponuje imunomodulačními, protirakovinnými, antioxidačními účinky. Dokáže snižovat hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Má též antimikrobiální vlastnosti.    

Střevní mikroflóra nezaručuje pouze správnou funkci trávicího traktu, ale ovlivňuje i imunitní systém, dokonce může mít vliv na lidskou psychiku, aktivitu atd. Je proto důležité tuto mikroflóru udržovat a obnovovat pomocí pre- a probatik, např. v případě užívání antibiotik.

Houba roste hlavně na poškozených listnatých stromech.  Je možné ji pěstovat ve velkém či doma, a to právě např. na dubových polenech. Jedná se o velmi populární houbu, je neodmyslitelnou součást asijské kuchyně, ale také tradiční čínské medicíně. V současnosti probíhající studie potvrzující, že Shiitake disponuje léčivými účinky.

Je hojně využívána v rámci tradiční čínské medicíny. Zároveň je studovaná v laboratořích i testována v klinických studiích. Je potvrzeno, že stimuluje imunitní systém, snižuje hladinu cholesterolu a cukrů v krvi, pomáhá neutralizovat volné radikály, zabíjí rakovinné buňky aj.

Je však s úspěchem využívána i k léčbě mnoha druhů nemocí. Čínská medicína s touto houbou pracuje již tisíce let. Díky rozšíření pěstování Shiitake po celém světě se dostala do povědomí a tedy i do hledáčku vědců, kteří díky prováděným pokusům zjistili, že Shiitake pozitivně ovlivňuje fungování imunitního systému, pomáhá bojovat s rakovinou i infekcemi, je silným antioxidantem.