Vnitřní vítr NEI FENG je, jak už to často v čínské medicíně bývá, neuchopitelný pojem, jenž nemá vůbec nic společného s větry či nadýmáním v trávicím systému.

Je výsledkem celé řady dějů spojených s jaterní nerovnováhou. Jeho vzniku předcházejí tři patologické situace:

 1. STOUPAJÍCÍ JANG JATER – YANG SHI (GAN)

(YANG SHI GAN) se může dříve či později projevit i jako vnitřní vítr Nei Feng, který přinese např. náhlé stavy bezvědomí, obtížné mluvení, ochrnutí na polovinu těla, závratě, křeče, stočení úst či očí. Z hlediska moderní medicíny odpovídá kupř. mozkové mrtvici či epilepsii.

 1. NEDOSTATEČNOST KRVE JATER – XUE XU

umožňuje vznik vnitřního větru Nei Feng. Tuto situaci si lze představit, jako když proudí málo tekutiny (krve) v trubce a nad ní vzniká vír, tedy v našem případě vnitřní vítr Nei Feng. Je třeba tedy nejen stáhnout vítr, ale hlavně naplnit trubku tekutinou (posílit krev) a nedat tak prostor k tvorbě vnitřního větru, který vznikl na základě nedostatku (krve – XUE XU).

Vnitřní vítr se může projevit příznaky, jako je např. mravenčení, necitlivost či brnění ve svalech a v končetinách, třes končetin, třes hlavy, pokyvování či nekontrolovatelné záškuby hlavou, tiky, celkový třes.

Z hlediska moderní medicíny odpovídá kupř. Parkinsonově chorobě.

 1. NADMĚRNÉ HORKO – RE SHI

umožňuje vznik vnitřního větru Nei Feng. Tuto situaci si lze představit, jako když hoří stoh slámy obrovským žárem, nad kterým dochází ke vzniku víru, tedy v našem případě vnitřního větru Nei Feng. Je třeba tedy nejen utlumit vítr, ale hlavně uhasit oheň. Tak se přirozeně zamezí další tvorbě vnitřního větru, který v tomto případě vznikl na základě nadbytku (horka – RE SHI). Tento vnitřní vítr se může projevit příznaky, jako je vysoká horečka, křeče, ztuhlost šíje, třes končetin, někdy až bezvědomí.

Z hlediska moderní medicíny odpovídá kupř. febrilním křečím u malých dětí. Jazyk je vždy stočený, případně se chvěje.

Doporučené potraviny

 • Obiloviny a luštěniny: bulgur, cizrna, červené fazole, hrách žlutý, ječmen (kroupy), ječný slad, kuskus, pšenice špalda, pšeničné otruby, rýže loupaná i neloupaná (natural), sójové boby, těstoviny z tvrdé pšenice (semoliny), tofu, všechny druhy čočky, zelený hrách
 • Zelenina a houby: bílá houba (rosolovka stříbrná), brokolice, černá houba (Jidášovo ucho – Mu-er), červená řepa, hlávkový salát, hlíva ústřičná, hrách cukrový (lusky), chřest, kedluben (brukev), květák, rajčata, špenát, tykev vosková, zelí čínské, zelí hlávkové
 • Ryby a dary moře: candát, hejk (mořská štika), chobotnice, kapr, krabi, krevety, losos, mušle, pstruh, sardinky (šproty), sépie (kalamary), slávky jedlé (mušle), sleď (slaneček), štika, treska (rybí filé), uzenáč, ústřice
 • Maso: dušená vepřová šunka, kachna, vařené a dušené hovězí maso, vepř. nožky, vepřová játra, vepřová ledvina, vepřové maso, vývar z kližnatých částí (oháňka)
 • Ovoce, ořechy a semena: ananas (čerstvý), datle, dýňové semínko, fíky, granátové jablko, hroznové víno, hrušky, jablka, kokosový ořech a mléko, liči (kustovnice), lněné semínko, mango, mák, meloun cukrový a vodní, pomeranč, rozinky, slunečnicové semeno, švestky, vlašské ořechy
 • Koření a byliny: fenykl, kopřiva, meduňka, pažitka, řeřicha, zázvor sušený (mletý)
 • Nápoje a ostatní: cukr sladový, cukr hnědý, čerstvé sýry (lučina – tvaroh), jogurt, kávoviny z obilných zrn (caro, melta), máslo přepuštěné, med, melasa, mléko kravské, mléko ovčí, olivový olej, sádlo, sezamový olej, sýry tvrdé, včelí mateří kašička, vejce slepičí (zvláště žloutek)

Nedoporučené potraviny

 • Nedoporučují se potraviny, jež přinášejí horko do těla, jako je ostré koření, smažená, grilovaná a pečená jídla.
Visited 27 times, 1 visit(s) today

Write A Comment