Krev XUE je v čínské medicíně kategorie, která představuje tekutou část tělesné energie. Není to však pouze krev jako taková, jsou to veškeré tělesné tekutiny včetně mízy a mimobuněčné tekutiny apod. Lze si ji představit jako benzin do motoru. Je to opět pomyslná kategorie, kterou nemůžeme nijak současnými medicínskými přístroji monitorovat. Její nedostatek můžeme trochu přirovnat k situaci, kdy naměříme nízký tlak či nedostatek červených krvinek a železa. Krev XUE je úzce spjata s energií čchi, neboť jedno bez druhého nemůže existovat, tak jako jin a jang. (Krev je jin a energie čchi je jang).

Krev je produkována slezinou a ledvinami, řízena srdcem a skladována v játrech.

  1. NEDOSTATEČNOST KRVE – XUE XU

z hlediska čínské medicíny představuje oslabení krve, což si můžeme představit jako nekvalitní benzin a olej pro náš motor, který pak nedosahuje patřičného výkonu…

Toto oslabení se může projevit následujícími příznaky: bledost, bledé rty a obličej, závratě, brnění v končetinách, rozostřené vidění, zhoršující se paměť, nespavost, u žen pak gynekologické potíže (slabá menses, opožděná menses až vynechávání) a psychické potíže (deprese, ztráta chuti do života, ztráta iniciativy, pocity strachu), v těžších případech suchá kůže, suché, lámavé vlasy, vrásčité nehty, v nejtěžších případech dlouhodobá nedostatečnost krve vyúsťuje ve vznik vnitřního větru NEI FENG, jenž se v tomto případě projevuje suchou a svědivou kůží.

Postihuje nejčastěji játra, srdce a slezinu.

Jazyk je bledý a suchý.

V západní medicíně může odpovídat tomuto stavu kupř. anémie, nízký krevní tlak, nespavost, závratě, bolesti hlavy, menstruační potíže, sterilita či ekzémy.

Doporučené potraviny

  • Obiloviny a luštěniny: bulgur, cizrna, ječmen (kroupy), ječný slad, kuskus, pšenice špalda, pšeničné otruby, rýže loupaná i neloupaná (natural), sójové boby, těstoviny z tvrdé pšenice (semoliny), tofu, všechny druhy čočky, zelený hrách
  • Zelenina a houby: červená řepa, hlávkový salát, hlíva ústřičná, hrášek, kedluben (brukev), špenát
  • Ryby a dary moře: candát, hejk (mořská štika), chobotnice, losos, pstruh, sardinky (šproty), sépie (kalamary), sleď, ústřice, slaneček, štika, treska, uzená makrela
  • Maso: dušená vepřová šunka, vařené a dušené hovězí maso, vepř. nožky, vepřová játra, vývar z kližnatých částí (oháňka)
  • Ovoce, ořechy a semena: hroznové víno, liči (kustovnice), rozinky
  • Nápoje a ostatní: jogurt, kávoviny z obilných zrn (caro, melta), slepičí vejce (zvláště žloutek)

Nedoporučené potraviny

  • Nedoporučují se potraviny, jako jsou ostrá a pálivá jídla, grilovaná, smažená a dlouze pečená.
  1. BLOKÁDA KRVE – YU XUE

z hlediska čínské medicíny představuje jakési „ucpání“ hadičky (mechanickým zalomením), jež přivádí benzin do motoru (odpovídá blokádě krve ze stavu nadbytku – kupř. angina pectoris či různé úrazy), nebo si ji naopak můžeme představit jako „vyschnutí“ benzinu, který přestane téct do motoru (odpovídá blokádě krve ze stavu nedostatku – kupř. vynechávání menstruace či karpální tunely).

Tato blokáda se může projevit následujícími příznaky: tmavá pleť, nafialovělé rty, bolesti, které jsou vrtavé, bodavé a soustředěné na jedno místo, které se mohou zhoršovat v noci, nepohyblivé bulky v břiše, nafialovělé nehty, nafialovělé žíly, stavy po poraněních a úrazech.

Postihuje hlavně játra, srdce a dělohu.

Jazyk je nafialovělý.

V západní medicíně může odpovídat tomuto stavu kupř. angina pectoris, infarkt myokardu, myomy, cysty, bolesti hlavy, křečové žíly, karpální tunely apod.

Doporučené potraviny

  • Obiloviny a luštěniny: bílé fazole, černá sója, lepkavá rýže, sójové boby žluté, tofu
  • Zelenina a houby: celer, křen, pórek, ředkvičky
  • Ryby a dary moře: krabi, mořské chaluhy, žraločí maso
  • Maso:
  • Ovoce, ořechy a semena: banány, broskve, kiwi, konopí seté – semínka, meloun cukrový, ořechy, pecky melounu cukrového
  • Koření a byliny: bazalka, celer nať, čili mleté, čili papričky, kajenský pepř, koriandr, kurkuma, listy červené řepy, paprika mletá, pažitka nať, pepř bílý, šafrán, žlutá hořčice mletá
  • Nápoje a ostatní: hnědý cukr, ocet

Nedoporučené potraviny

  • Nedoporučují se potraviny, jež zahušťují krev, jako je brokolice, květák, špenát, kořenová zelenina, vnitřnosti jako játra, ledviny a mozeček.
  1. HORKO V KRVI – RE XUE

z hlediska čínské medicíny představuje přehřátí motoru kvůli nedostatku vody v chladiči (nedostatečnosti jinu – YIN XU), nebo kvůli nedostatku oleje v motoru (nedostatečnost krve – XUE XU), kvůli jízdě se zataženou ruční brzdou, při níž se spálí brzdové destičky (stagnace čchi – QI ZHI)…

Toto horko se může projevit následujícími příznaky: pocit horka, ekzémy, lupénka či jiné kožní nemoci s červenými vyrážkami, sucho v ústech, krvácení.

Jazyk je červený.

V západní medicíně může odpovídat tomuto stavu kupř. lupénka, ekzémy, alergie apod.

Doporučené potraviny

  • Obiloviny a luštěniny: jáhly, pšeničné klíčky (i jiné obilné – suché), sójové boby, fazole mungo, žito
  • Zelenina a houby: bílá čínská houba (rosolovka stříbrná), celer, cuketa, čekanka, černá houba (Jidášovo ucho), hlávkový salát, dýně, chřest, kapusta, klíčky adzuki (malé červené fazole), lilek (baklažán), okurka, oliva, špenát, tykev, zelí čínské, zelí hlávkové
  • Ryby a dary moře: kapr
  • Maso: vepřové maso
  • Ovoce, ořechy a semena: banány, meloun cukrový
  • Koření a byliny: celer nať, kůra z grapefruitu, šalvěj
  • Nápoje a ostatní: jedlé kaštany, mateří kašička, slepičí vejce, sójový olej, vepřové sádlo, vinný ocet

Nedoporučené potraviny

  • Nedoporučují se potraviny přinášející horko a vlhko do těla, jako je ostré koření, tvrdý alkohol, mastná a tučná jídla, grilovaná, dlouze pečená a smažená jídla, sladkosti a mléčné výrobky.
  1. NEDOSTATEČNOST ČCHI A KRVE – QI/XUE XU

z hlediska čínské medicíny představuje snížený výkon motoru (nedostatek čchi), který nemá dostatek oleje a benzinu (nedostatek jinu).

Tento nedostatek se může projevit následujícími příznaky: únava, měkká stolice, nechutenství, svalová slabost, slabý hlas, nechuť mluvit, samovolné pocení, bušení srdce, rozostřený zrak, závratě, zadýchávání, matně bledý vzhled, mravenčení či necitlivost končetin, u žen slabé či naopak silné menstruační krvácení, opožděná menstruace.

Postihuje hlavně slezinu, játra, ledviny, plíce a srdce.

Jazyk je bledý.

V západní medicíně může odpovídat tomuto stavu kupř. opožděná menstruace, vyčerpání a únava po porodu a po kojení, nedostatek mateřského mléka, fyzické či psychické vyčerpání či rekonvalescence po dlouhodobých nemocech apod.

Doporučené potraviny

  • Obiloviny a luštěniny: bulgur, cizrna, fazole bílé, ječmen (kroupy), ječný slad, kukuřice (polenta), kuskus, oves (vločky), pšenice špalda, pšeničné otruby, rýže (všechny druhy), sójové boby, těstoviny z tvrdé pšenice (semoliny), tofu, všechny druhy čočky, zelený hrách
  • Zelenina a houby: brambory, červená řepa, dýně, hlávkový salát, hlíva ústřičná, houževnatec (houba šitake), hrášek, kedluben (brukev), kukuřice sladová, sladké brambory (batáty), špenát
  • Ryby a dary moře: candát, hejk (mořská štika), chobotnice, losos, makrela, pstruh, sardinky (šproty), sépie (kalamary), sleď, slaneček, štika, treska (rybí filé), uzenáč, ústřice
  • Maso: dušená vepřová šunka, hovězí játra, husí maso, králík, kuřecí maso, telecí maso, vařené a dušené hovězí maso, vepř. nožky, vepřová játra, vývar z kližnatých částí (oháňka)
  • Ovoce, ořechy a semena: datle, hroznové víno, kokos, lískové ořechy, třešně
  • Koření a byliny: hroznové víno, liči (kustovnice), nať celeru, rozinky, vojtěška klíčky
  • Nápoje a ostatní: jogurt, kávoviny z obilných zrn (caro, melta), med, slepičí vejce (zvláště žloutek)

Nedoporučené potraviny

  • Nedoporučují se potraviny, jež přinášejí chlad do těla, jako je syrová zelenina a syrové ovoce, studené nápoje a zmrzlina.
Visited 24 times, 1 visit(s) today

Write A Comment