Hlíva a léčba lymfomu

Hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus) je houba, která je velmi dobře známá i u nás. Je využívána hlavně v kulinářství, ale stále více se oceňují i její zdraví podporující účinky.

Je potvrzováno, že hlíva disponuje řadou účinků, jedná se např. o stimulaci imunitního systému, neutralizaci volných radikálů, úprava hladin cholesterolu, má též účinky protirakovinné.

V této studii se vědci zaměřili a působení hlívy na rakovinu mízních uzlin, lymfom. Lymfomy patří mezi nádorová onemocnění lymfatického systému a vycházejí z buněk ‒ lymfocytů, které se nekontrolovaně množí. Tím se začne postižená uzlina zvětšovat, mohou být postiženy i jiné orgány, kde je lymfatická tkáň. Zvětšuje se tedy často i slezina.  Lymfomy se dělí na Hodgkinské a nonHodgkinské, a to dle jejich charakteristik. Liší se i postup léčby a prognóza. Léčba je založené na chemoterapii, biologické léčbě i radioterapii.

V tomto případě byl z hlívy vytvořen extrakt, který obsahoval glukany, u kterých je prokázáno, že podporují imunitní systém, zvyšují počty lymfocytů, aktivují makrofágy, NK buňky aj.

Tento extrakt podali myším s lymfomem. Těmto myším byl podpořen imunitní systém a došlo k regresi nádorů. Nejlepšího výsledku, a to 75% regrese, bylo dosaženo v dávkách 20 mg/kg. Díky tomuto efektu došlo k prodloužení doby přežití nemocných myší, které nebyly jinak léčeny. Krom posílení imunitního systému, který atakoval nádorové buňky, se také ukázalo, že použitý hlívový extrakt „zabíjel“ rakovinné buňky.

Glukanový extrakt z hlívy pomáhá ničit rakovinné buňky dvěma způsoby, pomocí aktivace imunitního systému a přímého působení.

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1567576915000429

Visited 35 times, 1 visit(s) today

Write A Comment