Reishi a zvýšení výkonnosti u žen trpících fibromyalgií

Reishi je velmi ceněná a v tradiční čínské medicíně je elixírem života.

Reishi, lesklokorka lesklá, je parazitická nejedlá houby, která má lesklou plodnici, která může být až 30 cm velká. Roste na stromech, kořenech a pařezech. Reishi je velmi ceněná v tradiční čínské medicíně, je elixírem života. Její účinky, které uvádí i čínská medicína, jsou testovány vědecky. Je ověřeno, že je Reishi imunostimulátorem, má protirakovinné, protiinfekční účinky. je možné ji využít jako prevenci rozvoje civilizačních nemocí, posiluje kondici, oddaluje nástup únavy, je též silným antioxidantem.

V této studii se Reishi testovala u žen s fibromyalgií, což je chronická nezánětlivá nemoc, která se projevuje bolestmi těla,ztuhlostí, oslabením fyzické kondice, spánek nedodá dostatek energie, jsou přítomné bolesti hlavy, celkově je snížena kvalita života. Léčba je velmi složitá a často neúčinná.

Reishi nebo rohovník obecný byly podávány 64 ženám po dobu 6 týdnů. Po ukončení léčby byly provedeny testy na zhodnocení kondice a funkční kapacity, např. byla testována pohyblivost a svalová síla horní a dolní části těla, rovnováha, mrštnost, aerobní kapacita, výdrž atd.

Studie přinesla výsledky, které se očekávaly. Po 6 týdnech došlo u žen, kterým byla podávána Reishi, ke zlepšení aerobní výdrže, prodloužila se doba, než došlo k nástupu únavy, zvýšila se flexibilita a pohyblivost dolní části těla, ženy lépe uspěly u testu sedání na židli, sed, postavení… U žen, kterým byl podáván rohovník, k takto výraznému zlepšení nedošlo. Mírně se zlepšila aerobní výdrž.

Tato studie prokázala přínos Reishi pro ženy trpící fibromyalgií, která často velmi špatně reaguje na jakékoli léčebné postupy. Zlepšuje jejich kondici, výdrž, pohyblivost aj. Tímto se zlepší i kvalita života pacientek.

Collado Mateo D, Pazzi F, Domínguez Muñoz FJ, Martín Martínez JP, Olivares PR, Gusi N, Adsuar JC. GANODERMA LUCIDUM IMPROVES PHYSICAL FITNESS IN WOMEN WITH FIBROMYALGIA. Nutr Hosp. 2015 Nov 1;32(n05):2126-2135.

Visited 66 times, 1 visit(s) today

Write A Comment