Reishi podporuje bariérové funkce střeva

Reishi (Ganoderma lucidum, lesklokorka lesklá) je dřevokazná houba, kterou najdeme hlavně na listnatých stromech, a to na pařezech a spadaných kmenech.

Reishi je známá hlavně v Asii, kde je po tisíce let součástí tradiční čínské medicíny, v historii byla určena pro léčbu císařské rodiny, neboť byla označována jako elixír nesmrtelnosti. V současné době jsou prováděny mnohé pokusy, studie, které zkoumají účinky Reishi na lidské zdraví. Ukazuje se, že Reishi moduluje aktivitu imunitního systému, má antioxidační, protirakovinné, protiinfekční účinky. Posiluje fyzickou i psychickou kondici aj. 

V této studii se autoři zaměřili na vliv Reishi na střevní sliznici. Ta je narušována mnoha vlivy, např. infekcemi, toxiny, záněty. Pokud je narušena sliznice, snáze do těla pronikají škodliviny, bakterie, ale naopak hůře se vstřebávají živiny. Ve sliznici se také nachází imunitní systém, tj. slizniční imunita. Je tedy důležité, aby byla slizniční bariéra nepoškozená.

Polysacharidy z mycelií Reishi byly podávány krysám, a to v dávce 100 mg/kg po dobu 21 dní, a sledoval se jejich účinek na střevo, bariérové funkce, imunologické bariéry atd. Ukázalo se, že podávání polysacharidů výrazně zvyšuje tvorbu  obludinu, což je protein, který pomáhá udržet mezibuněčné spoje, zaručuje pevnost a nenarušenost střevní bariéry. Dále došlo ke zvýšení aktivity imunitního systému, zvýšila se i produkce IgA, což je slizniční imunoglobulin, který zajistí rychlé zlikvidování patogenních bakterií. Brání tedy rozvoji střevních infekcí. Došlo také ke zlepšení stavu mikroflóry, která je také pro zdraví střeva nepostradatelná.

Pokusy tedy odhalily a potvrdily, že polysacharidy z Reishi zlepšují stav střeva, posilují slizniční imunitu, tedy obranyschopnost střeva, bariérové funkce i mikroflóry.

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0141813016318244

Visited 29 times, 1 visit(s) today

Write A Comment