Agaricus pro pacienty s ulcerózní kolitidou a Crohnovou nemocí

Agaricus (Agaricus brasilinensis, A. blazei Murill, žampión mandlový) je houba, která pochází z oblasti Jižní Ameriky, kde ho pro léčbu využívali a využívají tamní domorodci.

Díky jeho účinkům na zdraví se dostal do celého světa a vědeckými postupy je potvrzováno, že má imunomodulační účinky, působí protiinfekčně, dokáže zabíjet rakovinné buňky, zpomalovat degenerativní pochody v organismu, regulovat hladinu cukru v krvi atd.

Nespecifické střevní záněty, mezi něž patří ulcerózní kolitida a Crohnova nemoci, jsou imunitně podmíněné autoimunitní záněty, tj. imunitní systém svou zvýšenou reaktivitou ničí střevo. Pacienty trápí obtíže spojené s trávicím traktem, tj. průjmy, bolesti břicha, ale také příznaky celkové, jako jsou únava, teploty, mohou však být postiženy i jiné „části těla“, nejvíce jsou to klouby, kůže aj.

Již předchozí studie s dobrovolníky z řad nemocných prokázaly, že užívání přípravku AndoSan, které je složen převážně z Agaricu (82 %), obsahuje též Hericium a Maitake, zlepšuje kvalitu života nemocných.

V této studii se autoři zaměřili na změny, které jsou laboratorně zachytitelné v krvi. Ve studii bylo 50 pacientů s aktivní nemocí, buď kolitidou, nebo Crohnovou nemocí. Studie byla s využitím placeba, kdy část pacientů dostávala AndoSan a část neúčinnou látku a netušili, kdo dostává co. Po 21 dnech byly provedeny odběry a sledovaly se hlavně cytokiny, které souvisejí se zánětem. Ukázalo se, že užívání AndoSanu snižuje koncentraci některých zánět posilujících cytokinů, např. IL-2, IL-1, IL-6, navíc byl u pacientů s kolitidou sníženi i s alergií související IL-5.

Již dříve se tedy prokázala účinnost hub u pacientů s nespecifickými střevními záněty, v této studii autoři odhalili, proč tomu tak je. AndoSan z Agaricu tlumí, reguluje imunitní systém a oslabuje zánět. Tlumí i alergické reakce a samozřejmě neutralizuje volné radikály, které stimulují zánět a poškozují buňky střevní sliznice.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4944955/

Visited 24 times, 1 visit(s) today

Write A Comment