Agaricus zlepšuje život lidem s ulcerózní kolitidou

Agaricus blazei Murill je medicinální houbou, která pochází z pralesů jižní Ameriky, kde je využívána domorodými obyvateli k léčbě mnoha zdravotních obtíží.

Díky svým účinkům se rozšířilo povědomí o ní po celém světě. Je silným imunostimulátorem, snižuje hladinu cholesterolu, cukrů, má též protirakovinné účinky, pomáhá snižovat koncentraci volných kyslíkových radikálů aj.

V této studii, do které byly zařazení pacienti trpící ulcerózní kolitidou, se zjišťovalo, jaký má používání Agaricu přínos.

Ulcerózní kolitida je závažné autoimunitní onemocnění, které omezuje život pacienta. Na rozdíl od Crohnovy choroby postihuje hlavně tlusté střevo od konečníku výše, zánět nezasahuje celou stěnu střeva, ale je hnisavý a krvácející, na sliznici se vytváří vředy. Pacienti mají teploty, jsou unavení, hlavními příznaky jsou pak průjmy s příměsí hlenu, krve, bolesti břicha, nevolnosti. Krom střevního traktu může nemoc postihovat též klouby, kůži, oči aj. Je zde také větší riziko vzniku rakoviny střeva.

Existuje preparát s názvem Andosan, jehož hlavní složkou je právě Agaricus. Tento byl dobrovolníkům účastnícím se studie podáván. 50 pacientů bylo rozděleno do dvou skupin, část dostávala Andosan a část placebo po dobu 21 dní. Hodnotily se parametry, které jsou subjektivní, tj. únava, střevní příznaky; byly odebírány i krevní vzorky a také stolice pro objektivní zhodnocení.

Ve skupině, která dostávala Andosan, pacienti uvedli, že došlo ke zlepšení jejich stavu, cítili se lépe. Došlo k poklesu pocitu únavy fyzické i mentální, bolestí, napak se zvýšila vitalita a sociální interakce. Pacienti vnímali nemoc jako méně omezující.

V krevních vzorcích, kde se sledoval celkový počet leukocytů, CRP a hemoglobin, a ve stolici, kde se sledovala hodnota kalprotektinu, nedošlo k výraznějším změnám. Je otázkou, zda by se rozdíly objevily, pokud by autoři zvolily jiné parametry k vyhodnocení, např. koncentraci prozánětlivých a protizánětlivých cytokinů. Jiné studie totiž ukazují, že právě tyto cytokiny jsou ovlivněny podáváním Agaricu, sníženy prozánětlivé a zvýšeny protizánětlivé.  

Každopádně i tato studie přinesla pozitivní výsledky. Užívání Agaricu pacienty posílilo a omezilo příznaky nemoci.

Therkelsen SP, Hetland G, Lyberg T, Lygren I, Johnson E. Effect of a Medicinal Agaricus blazei Murill-Based Mushroom Extract, AndoSan™, on Symptoms, Fatigue and Quality of Life in Patients with Ulcerative Colitis in a Randomized Single-Blinded Placebo Controlled Study. PLoS One. 2016 Mar 2;11(3):e0150191.

Visited 50 times, 1 visit(s) today

Write A Comment