Coriolus a Alzheimerova choroba

Coriolus versicolor (outkovka pestrá) je chorošovitá houba, která se vyskytuje hlavně na listnatých stromech živých i mrtvých či větvích a pařezech. Roste v trsech. Tato houba je pro své léčivé účinky vysoce ceněna v tradiční čínské medicíně. Houba je však testována, a dokonce využívána v humánní medicíně. Coriolus výrazně posiluje aktivitu imunitního systému, má antioxidační, protiinfekční a hlavně protirakovinné účinky.

Dle této studie je však možné jej využít i v jiných případech, zde např. u Alzheimerovy choroby.

V průběhu různých stresových situací, nejedná se o stres psychický, ale např. infekce, úraz, fyzické přetížení, dochází ke zvýšení tvorby volných kyslíkových radikálů, které pak poškozují buňky (neurony jsou na ně obzvláště citlivé) a mohou vyvolat i zánět v nervovém systému, na jehož podkladě dochází k degeneracím. Ochrana nervových buněk by tak snížila riziko jejich zániku a zpomalila nástup nervových degenerativních nemocí včetně demencí.

Látkou, která zpomaluje degenerativní procesy v mozku a ochraňuje nervové buňky je např. lipoxin A4, vitagen, jehož tvorbu je možné indukovat, zvýšit. Tuto látku si je tedy schopno tělo vyrobit, a to z polynenasycených mastných kyselin. Jedná se o eikosanoid, který dokáže tlumit a ukončovat záněty. Je tedy v tomto případě velmi potřebný a je vhodné zvýšit jeho produkci.

Vědci vytvořili krysí model Alzheimerovy choroby a myším podávaly Coriolus po dobu 30 dní. Zároveň měřili množství lipoxinu A4 v několika oblastech mozku. V průběhu léčby došlo k nárůstu koncentrace lipoxinu A4, což vedlo k aktivaci tvorby dalších látek, které si dokáží poradit se vzniklými volnými radikály. Největší koncentrace lipoxinu A4 po podávání Coriolu byla v mozkové kůře a hipokampu. Díky lipoxinu A4 se tedy snižuje i zánět a riziko jeho vzniku.

Vzhledem k těmto výsledkům by mohlo být možné využít Coriolus jako léčebné podpory při neurodegenerativních chorobách, včetně Alzheimerovy demence.

Trovato A, Siracusa R, Di Paola R, Scuto M, et al. Redox modulation of cellular stress response and lipoxin A4 expression by Coriolus versicolor in rat brain: Relevance to Alzheimer’s disease pathogenesis. Neurotoxicology. 2016 Mar;53:350-8.

Visited 47 times, 1 visit(s) today

Write A Comment