Reishi a její vliv na aterogenezi u pacientů se stabilní anginou pektoris

Reishi (Ganoderma lucidum, lesklokorka lesklá) je houba pocházející z Asie, kde je velmi dobře známá a využívána v léčení mnoha nemocí v rámci tradiční čínské medicíny.

Západní věda ji také testuje, jednak její složení, a jednak samozřejmě účinky. U Reishi jsou potvrzeny imunomodulační, protirakovinné, antioxidační, protiinfekční aj. účinky.

V této studii sledovali vědci a lékaři vliv Reishi na pacienty s aterosklerózou. Ta vzniká na podkladě zvýšených hladin tuků v krvi, ty se pak ukládají do cévních stěn, rozvíjí se zánět, poškozují se cévy, dochází k trombózám, uzávěrům cév či utržení trombu a embolizaci, vlivem ztráty pružnosti cév se také zvyšuje krevní tlak. Nejčastěji jsou postiženy cévy zásobující srdeční sval. Ten pak dostává méně kyslíku a je nedokrvený, dochází k ischemii, ischemické chorobě srdeční a angině pectoris.

Autoři zapojili do studie 34 pacientů se stabilní anginou pectoris, prováděly se testy před a po podávání Reishi. Sledovaly se hlavně hodnoty spojené se zánětem, oxidačním stresem, cukrovkou, hladinami tuků atd.

Pacienti dostávali 750 mg/den polysacharidů z Reishi po dobu 90 dní.

Ukázalo se, že podávání Reishi výrazně redukuje hladiny působků, které jsou spojené s aktivací imunitního systému, tedy zánětem, a to např. TNF alfa, a to  z 11444 ± 2352 na hodnoty 476.13 ± 482.99, dále klesly i hodnoty IL-6, oxidační stres se také snížil, narostla aktivita enzymů, které neutralizují volné kyslíkové radikály. Poklesla taktéž hladina glykovaného hemoglobinu, který je zvýšený u diabetiků, také se zlepšily hodnoty glykémie po jídle. Krom tohoto došlo také ke snížení hladiny cholesterolu z 205,49 ± 48,49 mg/dl na  182,11 ± 73,81 mg/dl.

Výsledky tedy ukazují, že pacientům s anginou pectoris, kteří mají aterosklerózu spojenou s cukrovkou, zvýšeným cholesterolem aj. je možné podávat polysacharidy z Reishi. Zlepšují krevní hodnoty u všech měřených parametrů. Tím přispívá ke zpomalení postupu nemoci a zlepšení stavu pacientů.

Ubaidillah N, Sargowo D, Widya A, Jakfar V, Proboretno KS, Failasufi M, Warahugraha Y, Ramadhan F, Wulandari H, Putri DH. OS 10-03 THE DISTINCTIVE EFFECT OF POLYSACCHARIDE PEPTIDES GANODERMA LUCIDUM AS ANTI ATHEROGENESIS IN STABLE ANGINA PATIENTS. J Hypertens. 2016 Sep;34 Suppl 1 – ISH 2016 Abstract Book:e72.

Visited 22 times, 1 visit(s) today

Write A Comment