HARMONIE BROSKVOVÉHO HÁJE (192)

GUI PI

Duševní přepracovanost, poruchy spánku, nadměrné přemítání. Posílení mentálního výkonu.

Z hlediska tradiční čínské medicíny se v Číně používá u stavů jako

  • Duševní přepracovanost
  • Zapomnětlivost a zhoršená intelektuální výkonnost
  • Poruchy spánku při nadměrném přemítání
  • Sklon k úzkosti a srdeční neuróze
  • Potřeba zvýšeného mentálního výkonu (zkoušky, termínovaná duševní práce)

Popis dle tradiční čínské medicíny

Bylinná směs se používá při únavě z přepracování, zejména duševního. K těmto stavům dochází při nevyváženosti fyzické a psychické zátěže s dlouhodobým soustředěním a mentálním vypětím. Časem se přetažení mysli začne projevovat zhoršením duševních funkcí, paměti a nemožnosti se soustředit. Člověk se stává roztěkaným a podrážděním, někdy se dostavuje úzkost a strach ze stávajícího stavu, časem se přidruží poruchy spánku s neustálým přemítáním. Možné je bušení srdce a nastupující tělesná únava. Směs je sestavená velmi harmonicky – v jedné době povzbuzuje tělo, uklidňuje psychiku a zlepšuje paměť a soustředěnost.

U této směsi je hezky oslovená potřeba skloubit nespavost zároveň s únavou. Věřme regulačním schopnostem našeho organismu. Po vhodném „nakopnutí“ si tělo rádo sjedná nápravu, po které prahne.

Jak užívat dle tradiční čínské medicíny

  • 2x denně 20 kuliček.
  • Výrobek není určen pro děti do 3 let. Děti od 3 do 12 let užívají 2x denně 10 kuliček

Osvědčené kombinace dle tradiční čínské medicíny

Směs se obvykle podává samostatně, ale mohou se vyskytnout stavy, kdy kombinace s dalšími produkty lépe odpovídá danému stavu.

Při vyšší nervozitě, která pramení z nastupující únavy a blížícího se termínu, užívejte spolu s produktem XIAO YAO (VOLNOST SVOBODNÉHO POUTNÍKA – 061) nebo JIA WEI XIAO YAO (ZKLIDNĚNÍ ZČEŘENÉ HLADINY – 062), což je kombinace vhodnější pro ženy.

U mužů se kombinuje s produktem CHAI HU SHU GAN (UKLIDNĚNÍ ZNESVÁŘENÝCH – 063) nebo SHU GAN (UTIŠENÍ VĚTRNÉ BOUŘE – 064). Tyto kombinace jsou vhodné i pro doprovodné zažívací potíže – bolesti žaludku, průjem, křeče.

U závažné nespavosti lze kombinovat spolu s některou ze směsí TIAN WANG BU XIN (ELIXÍR NEBESKÉHO CÍSAŘE – 121), BAI ZI YANG XIN (ÚLITBA MOCNÉMU VLÁDCI – 122), GAN MAI DA ZAO (TŘEPETÁNÍ PRAPORCŮ VE VĚTRU – 124) nebo SUAN ZAO REN (KŘEHKOST SAKUROVÉHO KVĚTU – 127), které přidáváme ve večerní dávce v počtu 8-16 kuliček.

Oproti posledně jmenovaným směsím je HARMONIE BROSKVOVÉHO HÁJE účinnější pro zlepšení mozkové činnosti, ale méně účinná pro nespavost. Rovněž lépe působí na průvodní pocity únavy.

Soudobý pohled

Moderním slovníkem by se účinek směsi popsal jako účinek adaptogenní, tedy účinek, který napomáhá organismu „přežít“, adaptovat se na vzniklou situaci. Hlavní působení směsi míří k centrálnímu nervovému systému, kde se zvyšuje látková výměna zlepšením prokrvení. Směs však nevyvolává nechtěnou stimulaci, což vyplývá i z toho, že v popsaných indikacích zlepšuje spánek. Jde spíše o ekonomizaci mentálních procesů – tedy zabrat, když je potřeba, a vypnout, když si člověk potřebuje odpočinout a zregenerovat. Toto působení je zajištěno zejména semínkem bioty a jujuby, plodem longanu a dalšími. Druhá skupina bylin upravuje a zlepšuje tělesnou energii, čímž brání pocitu fyzické únavy a zmlácenosti (kozinec, atraktylis, pazvonek, lékořice).

Složení doporučené denní dávky

0,55g – BAI ZHU – Atraktylis velkoúborná, oddenek

0,55g – DANG GUI – Děhel čínský, kořen

0,55g – FU LING – Pornatka kokosová, plodnice

0,55g – LONG YAN ROU – Longan, míšek plodu

0,55g – YUAN ZHI – Vítod tenkolistý, kořen

0,27g – HUANG QI – Kozinec blanitý, kořen

0,27g – DANG SHEN – Pazvonek chloupkatý, kořen

0,27g – SUAN ZAO REN – Jujuba trnitá, semeno

0,14g – MU XIANG – Chrpovník lopuchový, kořen

0,13g – ZHI GAN CAO – Lékořice uralská, modif., kořen

0,13g – DA ZAO – Jujuba čínská, plod

Ostatní složky: kukuřičný škrob, rýžový škrob, leštící látka: talek

Seznam zdrojů

John K. Chen/Tina T. Chen Chinese Herbal Formulas and Applications, Pharmacological Effects & Clinica / vydavatel Art of Medicine Press, Inc. / rok 1990 / ISBN: 0-9740635-7-6,978-0-9740635-7-

Visited 200 times, 2 visit(s) today

Write A Comment