ELIXÍR NEBESKÉHO CÍSAŘE (121)

TIAN WANG BU XIN

Nespavost, neklid, noční pocení, sklon k bušení srdce.

Z hlediska tradiční čínské medicíny se v Číně používá u stavů jako

  • Duševní přepracovanost, podrážděnost, nesoustředěnost
  • Nespavost s povrchním spánkem a častým buzením se v noci
  • Lekavost s bušením srdce
  • Noční pocení zejména na hrudi

Popis dle tradiční čínské medicíny

Tato směs je určena pro obtíže se spánkem, vyvolané především přepracovaností či dlouhodobými psychickými problémy. Nerovnováha se projevuje nespavostí nebo povrchním spánkem s častým probouzením, bušením srdce, zapomnětlivostí či obtížnou koncentrací. Z pohledu čínské medicíny jsou všechny tyto projevy ukazatelem neschopnosti zastavit a vypnout neustálé myšlenkové tetelení. Bylinná směs netlumí příznaky, ale dodává do těla potřebnou dávku jinu, tedy klidu nutného k přibrzdění rozběhlé mentální aktivity potřebné k usnutí.

Směs netlumí a nevyvolává ospalost přes den.

Jak užívat dle tradiční čínské medicíny

  • 2x denně 20 kuliček.
  • Není určen pro děti do 3 let. Děti od 3 do 12 let užívají 2x denně 10 kuliček.

Soudobý pohled

DANG SHEN (Radix codonopsis pilosulae) posiluje slezinu, která je v čínské medicíně hlavním orgánem řídícím trávení, a doplňuje energii. Když zlepšíme zažívání, podpoříme zvýšené vstřebávání živin potřebných k tvorbě krve a tělních tekutin. DAN SHEN (Radix salviae miltiorrhizae) je hlavní bylina používaná na srdeční obtíže. Oživuje krev, odstraňuje stagnaci a podle moderních výzkumů působí na rozšíření srdečních tepen. Tím dochází k lepšímu prokrvení srdečního svalu. XUAN SHEN (Radix scrophulariae ningpoensis), MAI MEN DONG (Tuber ophiopogonis japonici), SHENG DI HUANG (Radix rehmaniae glutinosae) a TIAN MEN DONG (Tuber asparagi cochinchinensis) doplňují tělní tekutiny, ochlazují krev a utišují ducha. Navíc TIAN MEN DONG posiluje ledviny. MAI MEN DONG ochlazuje vnitřní horko, doplňuje ztracené tekutiny a navrací duševní rovnováhu. XUAN SHEN (Radix scrophulariae ningpoensis) doplňuje tekutiny v ústech a krku, ochlazuje krev a uklidňuje ducha. SUAN ZAO REN (Semen zizyphi spinosae), BAI ZI REN (Semen biotae orientalis) a YUAN ZHI (Radix polygalae tenuifoliae) zklidňují emoce a uvolňují mysl. Všechny tři odstraňují nespavost a neklid. FU LING (Sclerotium poriae cocos) upravuje koloběh tekutin v těle. Vysušuje nadměrné vlhko a odstraňuje jeho stagnaci. Utišuje srdce a mysl. WU WEI ZI (Fructus schisandrae chinensis) vyživuje a rozhýbává krev. Jestliže se krev pohybuje příliš rychle, tak napadá srdce, pokud příliš pomalu, vyvolává blokádu. DANG GUI (Radix angelicae sinensis) doplňuje krev a upravuje její přirozenou cirkulaci. Když je nedostatek krve, srdce musí intenzivně pracovat. Tím dochází k jeho přetížení a může se objevit bušení srdce. JIE GENG (Radix platycodi grandiflori) směřuje působení ostatních bylin směrem k srdci a plicím.

Složení doporučené denní dávky

1,18g – SHENG DI HUANG – Rehmanie lepkavá, kořen

0,29g – BAI ZI REN – Zeravec východní, semeno

0,29g – DANG GUI – Děhel čínský, kořen

0,29g – MAI MEN DONG – Sedoulek japonský, hlíza

0,29g – SUAN ZAO REN – Jujuba trnitá, semeno

0,29g – TIAN MEN DONG – Chřest kočičínský, hlíza

0,29g – WU WEI ZI – Schizandra čínská, plod

0,29g – XUAN SHEN – Krtičník japonský, kořen

0,15g – DAN SHEN – Šalvěj červenokořenná, kořen

0,15g – DANG SHEN – Pazvonek chloupkatý, kořen

0,15g – FU LING – Pornatka kokosová, plodnice

0,15g – JIE GENG – Platykodon velkokvětý, kořen

0,15g – YUAN ZHI – Vítod tenkolistý, kořen

Ostatní složky: kukuřičný škrob, rýžový škrob, leštící látka: talek

Seznam zdrojů

John K. Chen/Tina T. Chen Chinese Herbal Formulas and Applications, Pharmacological Effects & Clinica / vydavatel Art of Medicine Press, Inc. / rok 1990 / ISBN: 0-9740635-7-6,978-0-9740635-7-

Visited 145 times, 1 visit(s) today

Write A Comment