VÁNEK HEDVÁBNÉHO VĚJÍŘE (113)

XIAO FENG

Ekzém, lupénka, svědivé kožní záněty, kopřivka.

Z hlediska tradiční čínské medicíny se v Číně používá u stavů jako

  • Ekzém
  • Kopřivka
  • Lupénka
  • Jiné svědivé kožní projevy, například plísňové

Popis dle tradiční čínské medicíny

Tato směs je určena pro kožní záněty projevující se zarudlou vyrážkou, mokváním či naopak vysycháním se šupinatěním a svěděním. Dle čínské medicíny pročisťuje krev a tím léčí zánět kůže. Podává se u ekzémů, počátečních stádiích lupénky (zejména u drobných rozesetých ložisek) a jiných svědivých zánětů kůže.

Směs cíleně působí na zlepšení látkové výměny v kůži.

Jak užívat dle tradiční čínské medicíny

  • 2x denně 24 kuliček.
  • Není určen pro děti do 3 let. Děti od 3 do 12 let užívají 2x denně 12 kuliček.

Osvědčené kombinace dle tradiční čínské medicíny

Směs je ideální pro stavy, kdy je více postižená horní polovina těla. Je rovněž vhodnější u suchých ekzémů a jiných svědivých onemocnění.

V případě převážného postižení dolní poloviny kombinujeme s přípravkem BEI XIE SHEN SHI (ÚDOLÍ MOKŘINOVÝCH POLÍ  – 111) ve stejných dávkách.

U bouřlivého průběhu nebo u mokvající kůže (spontánně či po škrábání) kombinujeme se směsí LONG DAN XIE GAN (HOŘCOVÝ ELIXÍR – 014) nebo zpočátku dáváme pouze tuto.

U sklonů k hnisání (časté u nasednutí infekce do postižené kůže) podáváme spolu se směsí WU WEI XIAO DU (PATERO UHAŠENÍ SOPKY – 011), kterou však po odeznění těchto komplikací opět vysadíme.

V postižení velké části kůže podáváme spolu s předpisem HUANG LIAN JIE DU (STÍN BROKÁTOVÉHO ZÁVOJE – 012).

Pro doléčení postižené kůže podáváme spolu se směsí SI WU (PILULKA ČTYŘ ŠLECHTIČEN – 161), která zvláčňuje a vyživuje kůži.

V případě alergické rýmy či astmatu kombinujeme směs s příslušnými preparáty uvedenými v sekcích o alergiích a dýchacích potížích.

Soudobý pohled

Byliny tvořící směs VÁNEK HEDVÁBNÉHO VĚJÍŘE rozdělujeme na vnitřně působící – zabývají se detoxikací organismu a byliny upravující imunitu a odpověď organismu na vnější vlivy. Jejich působení je však vzájemně propojené – například po opakovaných infekcích často dochází ke zhoršení ekzému či jiných svědivých kožních zánětů. To znamená, že imunita po nedobře zvládnutých infekcích je nastartovaná směrem k zánětu a za cíl si vybírá jakoukoliv oslabenou či problematickou část organismu, v tomto případě zanícenou kůži. Detoxikační byliny tedy jednak zbavují organismus zbytků zánětu, jednak „tiší“ rozjitřené imunitní reakce. Podstatné je vylepšení trávení, čímž se rozumí schopnost organismu „rozlišit“ vhodné a nevhodné složky stravy a omezení vstřebávání či snadnější vylučování těch škodlivých (ve směsi například jerlín, atraktylis a další).

Složení doporučené denní dávky

0,33g – SHENG GAN CAO – Lékořice uralská, kořen

0,33g – CANG ZHU – Atraktylis vejčitá, kořen

0,33g – DANG GUI – Děhel čínský, kořen

0,33g – FANG FENG – Ledebouriela rozkladitá, kořen

0,33g – HEI ZHI MA – Sezam indický, semeno (alergen)

0,33g – CHAN TUI – Periostrakum cikády

0,33g – JING JIE – Schizonepeta tenkolistá, nať

0,33g – KU SHEN – Jerlín žlutavý, kořen

0,33g – NIU BANG ZI – Lopuch větší, plod

0,33g – SHENG DI HUANG – Rehmanie lepkavá, kořen

0,33g – SHI GAO – Sádrovec

0,33g – ZHI MU – Anemarhena asfodelkovitá, oddenek 

Ostatní složky: kukuřičný škrob, rýžový škrob, leštící látka: talek

Seznam zdrojů

John K. Chen/Tina T. Chen Chinese Herbal Formulas and Applications, Pharmacological Effects & Clinica / vydavatel Art of Medicine Press, Inc. / rok 1990 / ISBN: 0-9740635-7-6,978-0-9740635-7-

Visited 43 times, 1 visit(s) today

Write A Comment