PATERO UHAŠENÍ SOPKY (011)

WU WEI XIAO DU

Kožní a podkožní záněty různého původu, například akné. Sklon k hnisání.

Z hlediska tradiční čínské medicíny se v Číně používá u stavů jako

  • Kožní záněty s hnisáním
  • Akné
  • Zánět kůže u vlasových hranic (seborrhoická dermatitida)

Popis dle tradiční čínské medicíny

Směs pro hnisavé vyrážky či plísňová onemocnění – lupy, červené kruhy na kůži, zejména u vlasové hranice či jiných ochlupených částech těla. Tento stav je vyvolán hromaděním nadměrného horka v organizmu, které vzniká z jídla, emočních poryvů a vrozené predispozice. Postihuje často mladé lidi, u kterých se typicky objevují zánětlivé kožní projevy (akné).

Akné, kožní obtíže nebo záněty kůže jsou tím, co se v tradiční čínské medicíně nazývalo přítomností „horkého jedu“. Směs je proto zaměřena právě na uvolnění zmiňovaných toxinů a odvedení zánětů z kůže a podkoží.

Z celostního pohledu čínské medicíny je akné a další zánětlivá kožní onemocnění postižením organismu jako celku. Proto i vlastní léčba musí být zaměřena nejen na zevní projevy, ale hlavně na stav organismu uvnitř těla. Byliny, obsažené ve směsi, pročisťují krev – nositele toxických látek, ukládajících se v kůži a podkoží a podporující zánětlivé procesy.

Jak užívat dle tradiční čínské medicíny

  • 2x denně 24 kuliček.
  • Není určen pro děti do 3 let. Děti od 3 do 12 let užívají 2x denně 12 kuliček.

Osvědčené kombinace dle tradiční čínské medicíny

  • u výraznějších zánětů s hnisáním kombinovat s produktem HUANG LIAN JIE DU (STÍN BROKÁTOVÉHO ZÁVOJE – 012), dávka se určuje dle charakteru – od poloviční k plné dávce.
  • u seborrhoické dermatitidy se podává spolu se směsí LONG DAN XIE GAN (HOŘCOVÝ ELIXÍR – 014), v případě mastných či mokvavých ložisek.

Soudobý pohled

Bylo potvrzeno mnoho protizánětlivých účinků bylin ve směsi, zejména proti bakteriálnímu zánětu a hnisání. Kromě antimikrobiálního působení směs reguluje imunitu, kterou pomáhá účinněji začlenit do boje s infekcí. Zabývá se rovněž prokrvením postižené oblasti – přítokem čerstvé krve a odtokem škodlivin žilní krví. Má i všeobecně zklidňující efekt, což se cení u rozsáhlejších infekcí, spojených s agitovaností.

Složení doporučené denní dávky

0,70g – GUI ZHI – Skořicovník čínský, větvičky
0,70g – BAI SHAO – Pivoňka bělokvětá, bílý kořen
0,70g – SU ZI – Perila křovitá, plod
0

0,91g – JIN YIN HUA – Zimolez japonský, květ

0,91g – PU GONG YING – Smetánka mongolská, nať

0,87g – YE JU HUA – Zlateň indická, květ

0,87g – ZI HUA DI DING – Violka tokijská, nať

0,40g – LIAN QIAO – Zlatice převislá, plod

Ostatní složky: kukuřičný škrob, rýžový škrob, leštící látka: talek

Seznam zdrojů

Bensky Dan/Barolet Randall Chinese Herbal Medicine, Formulas & Strategies / vydavatel Eastland Press, Incorporated / rok 1990 / ISBN: 0-939616-10-6

Visited 145 times, 1 visit(s) today

Write A Comment