Polyporus a nově nalezený polysacharid s antioxidačními vlastnostmi

Polyporus umbellatus, choroš oříš je vzácná houba rostoucí v listnatých a smíšených lesích na bázích kmenů, kořenech či pařezech.

Polyporus umbellatus, choroš oříš je vzácná houba rostoucí v listnatých a smíšených lesích na bázích kmenů, kořenech či pařezech. Jedná se o jedlou houbu, která se i nakládá, ale má své využití i v tradiční čínské medicíně, kdy se používá hlavně na léčbu močových cest. Vědci studují tuto houbu a je nepochybné, že dokáže modulovat aktivitu imunitního systému, hojit a ochraňovat močový systém, má též protirakovinné účinky, stejně tak je silným antioxidantem. Tyto vlastnosti jsou samozřejmě dány složkami, ze kterých je Polyporus tvořený. Vědci se tedy snaží izolovat a zkoumat jednotlivé složky a jejich účinky.

V nedávné době objevili nový ve vodě rozpustný polysacharid, který označili jako  PUP60S2, jedná se o relativně velký polysacharid, který má molekulární hmotnost 1,44×104 Da, a byl extrahován ze sklerocií. Je tvořen z více než 20 % glukuronovou kyselinou a dále obsahuje glukózu. Je tedy patrné, že je oproti jiným polycharidům, které jsou složené z množství monosacharidů, strukturně velmi jednoduchý. Přesto je u tento polysacharid silným antioxidantem, dokáže vychytávat a neutralizovat volné radikály hydroxylové, superoxidové v závislosti na dávce.

Volné radikály působí na tkáně toxicky, narušují buněčné membrány, poškozují DNA, stojí za rozvojem mnoha degenerativních i rakovinných procesů. Pro tělo je nutné, aby se mu dodávaly antioxidanty z vnějšku.

Zde vidíme, že Polyporus ukrývá složky a není to jen tato, které mohou působit jako antioxidanty a tím ochraňovat buňky před poškozením.

He PF, Zhang AQ, Wang XL, Qu L, Li GL, Li YP, Sun PL. Structure elucidation and antioxidant activity of a novel polysaccharide from Polyporus umbellatus sclerotia. Int J Biol Macromol. 2015 Oct 14. pii: S0141-8130(15)30036-2. doi: 10.1016/j.ijbiomac.2015.10.032.

Visited 16 times, 1 visit(s) today

Write A Comment