Grifolin indukuje smrt buněk rakoviny vaječníku

Maitake (Grifola frondosa, trsnatec lupenitý) je dřevokazná houba, která vytváří trsnaté plodnice, kterou mohou vážit i kolem 20 kilo. Houby je možné najít i u nás.

Můžeme ji najít v listnatých lesích, tedy na listnatých stromech, jako je habr, jilm, buk či javor…, má ráda vlhčí prostředí. Maitake se v čínské medicíně využívá k léčení mnoha zdravotních obtíží. Účinky této houby na lidské zdraví testuje a zkoumá i západní medicína. Je opakovaně dokazováno, že Maitake dokáže modulovat aktivitu imunitního systému, reguluje hladinu cholesterolu a cukru v krvi a je úspěšná v zabíjení rakovinných buněk. Jak se prokázalo i v této studii.

Autoři se zaměřili na jednu složku, kterou je možné najít i v Maitake, na Grifolin, což je polysacharid, a sledovali jeho vliv na buňky rakoviny vaječníků. Tento typ rakoviny je velmi zrádný, neboť dlouho dobu o sobě nedává znát, tedy chybí příznaky, ačkoli roste. V dalších stádiích se projevuje jako nejasné bolesti břicha, objevuje se volná tekutina v břiše, nadýmání aj. Rakovina často metastazuje. Její léčba je tedy obtížná a mnohdy neúspěšná.

Autoři přidávali k buněčné kultuře z buněk rakoviny vaječníků Grifolin. Sledovali buněčnou proliferaci, tedy množení buněk, které je samozřejmě spjato s růstem nádorové hmoty. Ukázalo se, že Grifolin účinně omezuje proliferaci buněk, a to díky navození procesu, který se nazývá autofagie, což je jeden z druhů programované smrti, které může buňka podlehnout. Pomocí laboratorních metod bylo potvrzeno, že se v buňkách zvyšuje aktivita genů a proteinů, které za tímto procesem stojí. Navíc jsou potlačeny geny, které naopak působí proti tomuto procesu, tj. udržují buňky při životě.

Studie tedy dokládá, že Grifolin, polysacharid nalezený i v Maitake, potlačuje proliferaci buněk rakoviny vaječníku. Spouští u nich proces autofagie, v tomto případě takový, které vede ke smrti nádorových buněk. Nyní by bylo vhodné vyzkoušet, zda Grifolin takto funguje i v živém organismu, pokud ano, bylo by možné jej využít v léčbě žen s rakovinou vaječníků.

Che X, Yan H, Sun H, Dongol S, Wang Y, Lv Q, Jiang J. Grifolin induces autophagic cell death by inhibiting the Akt/mTOR/S6K pathway in human ovarian cancer cells. Oncol Rep. 2016 Aug;36(2):1041-7.

Visited 39 times, 1 visit(s) today

Write A Comment