Cordyceps a rakovina plic

Medicinální houby včetně rodu Cordyceps mají mnoho léčebných účinků, které po tisíce let zná tradiční čínská medicína.

Je možné je využít jako imunostimulátor, vychytávač volných radikálů, dokážou nabít energií, urychlit regeneraci, oddálit pocit únavy, snížit hladinu cukru a cholesterolu v krvi aj.

Mají též protirakovinné účinky. V této studii byl použit Cordyceps, aby se ověřilo, že působí proti velkobuněčné rakovině plic.

Velkobuněčná rakovina plic je typem, který roste do velkých rozměrů a může prorůstat do okolních tkání, málo metastazuje. Hlavním léčebným postupem je chirurgické, radio- a chemoterapie je méně účinná, často se používá u pacientů ve stádiích, kdy je nádor neoperabilní.

Malobuběčné rakoviny se méně šíří do okolí, ale rychle metastazují a často vylučují hormonům podobné látky, dobře reagují na chemoterapii.

V této studii vědci použili metanolový extrakt připravený z Cordycepsu a přidali jej ke kultuře buněk  malo- i velkobuněčné rakoviny plic. Hlavní záměr byl zjistit, jakým způsobem působí extrakty na rakovinné buňky.

Ukázalo se, že extrakt dokáže snižovat proliferaci, tj. množení, nádorových buněk, jelikož u nich zastavuje buněčný cyklus, takže nedojde do fáze buněčného dělení. Extrakt navíc navozuje u rakovinných buněk apoptózu, tj. buněčnou smrt. Zjistilo se též, že v přítomnosti extraktu dochází k nárůstu proteinu a transkripčního faktoru p53 a p21, které působí protirakovinně. Také se objevily známky toho, že dochází k poškození DNA u rakovinných buněk, tj. zvýšila se hladina 53BP1 aj.

Je tedy jasné, že extrakt z Cordycepsu zamezuje dělení buněk rakoviny plic malo- i velkobuněčné, omezuje jejich viabilitu a způsobuje jejich smrt.

Bizarro A, Ferreira IC, Soković M, van Griensven LJ, Sousa D, Vasconcelos MH, Lima RT.

Cordyceps militaris (L.) Link Fruiting Body Reduces the Growth of a Non-Small Cell Lung Cancer Cell Line by Increasing Cellular Levels of p53 and p21. Molecules. 2015 Jul 31;20(8):13927-40.

Visited 49 times, 1 visit(s) today

Write A Comment