LESK NEFRITOVÉHO ŠPERKU (182)

QI JU DI HUANG

Únava očí, suchost očí, zhoršení zraku, světloplachost.

Z hlediska tradiční čínské medicíny se v Číně používá u stavů jako

  • Suché oči, bolesti za očima
  • Zhoršení zraku, zvláště po únavě a dlouhém čtení
  • Šeroslepost
  • Světloplachost

Popis dle tradiční čínské medicíny

Směs je určena pro léčbu zrakových obtíží různého původu. Prostřednictvím zlepšení zásobení a výživy očí ale i jater (dle čínské medicíny orgánu řídícímu kvalitu zraku), zmírňuje pocit unavených očí po dlouhém čtení, bolesti očí a pocit suchosti či drhnutí v očích. Vhodná je při zhoršování zraku, zejména v období rychlého růstu u dětí v pubertě a rovněž ve vyšším věku. V Asii se užívá jako prevence vzniku šedého zákalu.

Jak užívat dle tradiční čínské medicíny

  • 2x denně 12 kuliček.
  • Není určen pro děti do 3 let. Děti od 3 do 12 let užívají 2x denně 6 kuliček.

Soudobý pohled

Jedná se o modifikaci směsi LIU WEI DI HUANG WAN doplněnou o dvě složky GOU QI ZI (Fructus lycii) a JU HUA (Flos chrysanthemi), které podporují výživu očí a zlepšují zrakovou ostrost. GOU QI ZI (Fructus lycii) doplňuje ledviny, vyživuje játra a projasňuje zrak, navíc doplňuje YIN a zvlhčuje plíce. JU HUA (Flos chrysanthemi) pročišťuje horko z organismu, urovnává játra a zlepšuje zrak. SHAN ZHU YU (Fructus corni officinalis) posiluje ledviny a pomáhá udržet životně důležitou esenci JING, dále brání nadměrnému močení a inkontinenci, ochraňuje tekutiny. SHAN YAO (Radix dioscorae oppositae) zlepšuje zažívání a chuť k jídlu, asistuje při nádechu, vyživuje ledviny. SHU DI HUANG (Radix rehmanniae glutinosae praep) vyživuje krev, YIN a YANG. Doplněním krve zajišťuje i výživu pro kůži, vlasy, nehty a uši. Současně posiluje srdce a játra, které vyžadují dostatek krve ke své řádné funkci. FU LING (Sclerotium poriae cocos) zlepšuje zažívání a upravuje přirozenou cirkulaci tekutin v těle tak, aby dosáhla míst určení, které zvlhčuje a vyživuje. MU DAN PI (Cortex moutan radicis) ochlazuje krev, pročišťuje horko jater. Rozhýbává stagnaci způsobenou zahuštěním krve horkem. ZE XIE (Rhizoma alismatis orientalis) pročišťuje horko ledvin, které zvedá vzhůru tekutiny, a odvádí nadměrnou vlhkost, která způsobuje stagnaci.

Složení doporučené denní dávky

1,09g – SHU DI HUANG – Rehmanie lepkavá modif., kořen

0,55g – SHAN ZHU YU – Dřín lékařský, plod

0,47g – QIAN SHI – Euryale železovitá, semeno

0,41g – ZE XIE – Žabník východní, oddenek

0,41g – FU LING – Pornatka kokosová, plodnice

0,41g – MU DAN PI – Pivoňka křovitá, kůra kořene

0,27g – GOU QI ZI – Kustovnice čínská, plod

0,27g – JU HUA – Zlateň morušolistá, květ

0,08g – SHAN YAO – Jam čínský, oddenek

Ostatní složky: kukuřičný škrob, rýžový škrob, leštící látka: talek

Seznam zdrojů

John K. Chen/Tina T. Chen Chinese Herbal Formulas and Applications, Pharmacological Effects & Clinica / vydavatel Art of Medicine Press, Inc. / rok 1990 / ISBN: 0-9740635-7-6,978-0-9740635-7-

Visited 85 times, 1 visit(s) today

Write A Comment