MISTROVSKÉ ODVEDENÍ RUDÉHO (016)

DAO CHI

Podráždění, horkost u srdce, bušení srdce, náhlé močové infekce.

Z hlediska tradiční čínské medicíny se v Číně používá u stavů jako

  • Pocit horka či pálení v obličeji
  • Snadné zrudnutí, bušení srdce a pocení při emočním podráždění
  • Afty v ústech, lokalizované převážně na jazyku
  • Močová infekce bez zřejmého předchozího prostydnutí

Popis dle tradiční čínské medicíny

Protizánětlivé působení směsi se využívá zejména při léčbě zánětů na sliznicích (ústní dutiny či močových cest) a pro zklidnění u nespavosti, bušení srdce, trémě, podráždění. Srdce je vládcem horní poloviny těla, ledviny dolní. Stav srdce se tudíž projevuje v obličeji. „Přemíra ohně“ v srdci vede ke zrudnutí, zánětům, někdy provázeným bušením srdce, nespavostí či podrážděním. Pokud horko pronikne do vnitřních drah těla, může sestoupit k ledvinám a močovému měchýři a vyvolat močovou infekci. Tradičně se výše popsané příznaky připisovaly tzv. „ohni srdce“, který vzniká nadměrnou intelektuální aktivitou, ať již plodnou, tzn. tvůrčí a pracovní nasazení, tak i tou neplodnou, tzn. neustálým přemítáním o věcech, které byly a již nejsou a které by bylo třeba změnit a přitom to nejde. Typickým příznakem bývá bušení srdce a afty spolu s přítomností tmavě žluté moči nebo bolestivé močení spojené s řezáním a pálením (moderně sem lze zařadit i močové infekce).

Z hlediska tradiční čínské medicíny jde o nahromadění horka v srdci projevující se neklidem a nespavostí. Druhým důvodem podání směsi je náhle vzniklá močová infekce, která však není vyvolána prochlazením, ale přichází nečekaně či po psychickém vypětí.

Jak užívat dle tradiční čínské medicíny

  • 2x denně 24 kuliček.
  • Není určen pro děti do 3 let. Děti od 3 do 12 let užívají 2x denně 12 kuliček.

Osvědčené kombinace dle tradiční čínské medicíny

  • produkt LONG DAN XIE GAN (HOŘCOVÝ ELIXÍR – 014)  se rovněž podává při močových infekcích, ale při jeho podávání nebývá tak výrazná podrážděnost, bušení srdce a náhlé citové vzplanutí. Podává se spíše u dlouhodobé psychické nestability a opakovaných močových infekcí.
  • směs BA ZHENG (HOŘE OD ŘÍČNÍ DELTY – 102) působí rovněž na záněty močových cest, podává se tehdy, nejsou-li příznaky psychického podráždění – tedy když se jedná o „obyčejnou“, nekomplikovanou močovou infekci. V případě výraznějších potíží lze směsi podávat souběžně.
  • u aftů v ústech, rozesetých jak na jazyku, tak na vnitřní straně tváří, se směs kombinuje s produktem ZUO JIN (OBNOVA SPÁLENÉ ZEMĚ – 015)
  • pokud není postižený jazyk, podává se pouze ZUO JIN (OBNOVA SPÁLENÉ ZEMĚ – 015)

Soudobý pohled

Rehmanie lepkavá a další pomocné byliny působí na tělo i duši. Na tělesné úrovni se snižuje nadměrný tonus sympatického nervového systému (bušení srdce, zvýšené prokrvení atd.) a aktivita zánětu na sliznicích (dutiny ústní či močových cest).

Složení doporučené denní dávky

2,48g – SHENG DI HUANG – Rehmanie lepkavá, kořen

0,50g – DAN ZHU YE – Lopater štíhlý, nať

0,49g – DENG XIN CAO – Sítina rozkladitá, dřeň stonku

0,49g – GAN CAO – Lékořice uralská, kořen

Ostatní složky: kukuřičný škrob, rýžový škrob, leštící látka: talek

Seznam zdrojů

John K. Chen/Tina T. Chen Chinese Herbal Formulas and Applications, Pharmacological Effects & John K. Chen/Tina T. Chen Chinese Herbal Formulas and Applications, Pharmacological Effects & Clinica / vydavatel Art of Medicine Press, Inc. / rok 1990 / ISBN: 0-9740635-7-6,978-0-9740635-7-

Visited 79 times, 1 visit(s) today

Write A Comment