KŘEHKOST JARNÍHO KVÍTKU (003)

SANG JU YIN

Akutní infekce s kašlem, zvýšená teplota, lehké pocení, zánět nosohltanu, nažloutlá rýma. Záněty spojivek s pálením či svěděním očí.

Z hlediska tradiční čínské medicíny se v Číně používá u stavů jako

  • Akutní infekce s kašlem
  • Záněty spojivek
  • Dětské virózy

Popis dle tradiční čínské medicíny

Jedná se o jednu z moderních variací klasického An Shen Wanu zaměřeného na zklidnění ducha Infekční onemocnění je v čínské medicíně připodobňováno napadení organizmu vnější škodlivinou, která do něj proniká nosem a ústy. No a tato škodlivina se nejčastěji a nejvíce usazuje právě v těchto vstupních branách organizmu – v nosní dutině, nosohltanu, oblasti mandlí, či sestupuje dolů k hrtanu a průdušnici. Zde se projevuje celkovými příznaky – teplotou, pocitem slabosti, pocením, kašlem, zahleněním sliznic a zánětem. Ačkoliv se směs používá pro jakýkoliv věk, sestavena byla původně k léčbě dětských infekcí. Je ve svém účinku velmi mírná a jemně působící. Druhou doménou směsi jsou náhle vzniklé záněty spojivek, projevující se zarudnutím očí, pálením, slzením a ranním zalepením očí.

Jak užívat dle tradiční čínské medicíny

  • 4x denně 25 kuliček.
  • Není určen pro děti do 3 let. Děti od 3 do 12 let užívají 4x denně 12 kuliček.

Při léčbě akutních infekcí a zahlenění dýchacích cest důrazně doporučujeme vynechat sladkosti a omezit mléčné výrobky!

Tradičně se směs podávala s řídkou rýžovou kaší, vařenou několik hodin, která zajistila okamžitou výživu potřebnou pro regeneraci sil po nemoci.

Směs se používá při napadení organismu na jaře či v létě. Při typicky „horkých“ projevech na podzim a v zimě doporučujeme užít spíš směs FANG FENG TONG SHENG (ČISTÝ TOK ŘEKY – 013).

Osvědčené kombinace dle tradiční čínské medicíny

Soudobý pohled

Bylinná směs je složena z osmi bylin, z nichž většina působí na stimulaci imunity a současně pomáhá postižené sliznici dýchacích cest, kde vylepšuje zánětlivé změny. Snižování teploty je velmi mírné. K této skupině patří listy moruše, květ chryzantémy, kořen platykodonu či plod zlatice převislé. Stonek rákosu obecného napomáhá obnovení sekrece v postižených oblastech sliznice, čímž zajišťuje obnovení přirozené mikroflóry a předchází komplikacím (kvasinky, vyprahlost v ústech, afty). Lékořice upravuje zažívání jako nutný předpoklad správné rekonvalescence po nemoci. Morušové listy, chryzantéma i máta jsou rovněž prospěšné u očních zánětů. Patří k nejčastěji předepisovaným bylinám u těchto potíží.

Složení doporučené denní dávky

0,70g – G

0,99g – LU GEN – Rákos obecný, oddenek

0,55g – JIE GENG – Platykodon velkokvětý, kořen

0,55g – JU HUA – Zlateň morušolistá, květ

0,55g – LIAN QIAO – Zlatice převislá, plod

0,55g – SANG YE – Morušovník bílý, listy

0,36g – XING REN – Meruňka obecná, semeno

0,20g – BO HE – Máta jednokališná, nať

0,21g – SHENG GAN CAO – Lékořice uralská, kořen

Ostatní složky: kukuřičný škrob, rýžový škrob, leštící látka: talek

Seznam zdrojů

John K. Chen/Tina T. Chen Chinese Herbal Formulas and Applications, Pharmacological Effects & Clinica / vydavatel Art of Medicine Press, Inc. / rok 1990 / ISBN: 0-9740635-7-6,978-0-9740635-7-

Visited 152 times, 1 visit(s) today

Write A Comment