Celulitida

Celulitida z pohledu Tradiční čínské medicíny. Z pohledu západní medicíny  to není nemoc jako taková, spíše se jedná o estetický handicap, ale z hlediska čínské medicíny je to již známka určité nerovnováhy v organismu.

Co užívat

směs bylinek a léčivých hub MYCOSLIM

Dávkování a doba užívání

Uvedenou směs užívejte alespoň 3 měsíce 

MYCOSLIM  2-0-2 kapsle denně

  • MycoSlim užívejte na lačno, minimální odstup je 30 minut před jídlem nebo jedna hodina po něm
  • vždy užívat 5 dní a 2 dny vynechat, aby nedošlo k únavě imunitního systému, takto lze houby užívat dlouhodobě
  • pokud užíváte houby společně s tinkturami, tak nejdříve užít tinkturu a v odstupu cca 15 minut léčivou houbu
  • při dlouhodobém užívání udělat po 3 měsících 1 týden pauzu
  • pokud užíváte léky předepsané lékařem či jiné potravinové doplňky, užívejte je s odstupem od léčivých hub či bylinných tinktur 1/2 až 1 hodinu

MUDr. Martin Dvořák

Datum: 15.7.2021

O Celulitidě

Jde o nedostatečnou energii čchi Ql v dráze ledvin a sleziny, spolu se stagnací energie QI a vlhka SHI v dolních partiích těla. Romanticky bychom mohli tento stav nazvat „slabým ohýnkem, na který přikládáme mokré dříví…“

Příčiny vzniku

Celulitida postihuje převážně ženy než muže, což souvisí s tím, že žena je dle TCM většinou tzv. jinová a muž je zase většinou tzv. jangový. Dle čínské medicíny totiž YIN představuje vodu, která většinou pak u žen zastagnuje a to právě ve formě kupř. celulitidy, kdežto YANG je oheň, který naopak vodu vysušuje. Ale existují i muži, kteří jsou jinoví, a ti mohou rovněž zadržovat vodu. Je to tím, že současná žena je ovlivněna mnoha civilizačními faktory, jež ne všechny se projevují na jejím organismu právě příznivě – je to především hormonální antikoncepce (včetně hormonálních tělísek apod.), která významně zasahuje do hormonální rovnováhy každé ženy  tím, že z hlediska tradiční čínské medicíny (TCM)  tzv. oslabuje krev, která je mino jiné i nositelkou hormonů. Krev si v čínské medicíně můžeme představit jako vodu v potoce a hormony jako ryby ve vodě (není nadto , aby se každá žena cítila jako ryba ve vodě – tedy aby měla dostatek krve a hormonů…). V případě malého množství vody se nedaří ani rybám, které odumírají, hromadí se a blokují tak volný tok krve XUE a energie QI, což následně způsobí zadržování vody v těle a tedy, krom jiného, i ke vzniku celulitidy.

Dalším, ne malým faktorem, jenž neblaze ovlivňuje vznik celulitidy, je strava. Potraviny, jež oslabují energii QI sleziny a přinášejí vlhko do organismu (sladkosti z bílého cukru, pečivo a výrobky z bílé mouky, smažená jídla, mléko a mléčné výrobky, syrová zelenina a syrové ovoce, obzvláště po ránu apod.) a dále různé „rádoby životabudiče“ typu černé kávy či alkoholu,  způsobují v konečném důsledku stagnaci energie QI.

Dle TCM je dráha ledvin je sídlem vrozeného ohně života YANG MING, jenž zahřívá tělo na „provozní teplotu“. Při oslabení tohoto ohýnku pak zákonitě nedochází k odpařování vody, která pak stagnuje v organismu. YANG ledvin zahřívá a dodává energii do sleziny, která přeměňuje potravu a vzduch na blahodárnou energii QI a krev XUE. Při nedostatku energie QI a krve si pak naše tělo doslova „říká“ o jídla, která jsou sice energeticky a kaloricky bohatá (z důvodů rychlého doplnění energie), která ale značně zatěžují dráhu sleziny. Jedná se většinou o rychlé pseudostimulující produkty jako jsou různé sladkosti, čokolády, černá káva, tonizující nápoje (tzv. Energy drinky…), tvrdý alkohol apod. Tato jídla však dráhu sleziny do budoucna ještě více oslabují a zmenšují tím její schopnost vylučovat vlhko SHI, tedy  tzv. zavlhčují organismus. Jelikož dráha sleziny vyživuje svaly od pasu dolů, kumuluje se toto vlhko SHI ze sleziny spolu se stagnací vody z nedostatečného odpařování díky slabému YANG ledvin v těchto (ne)patřičných oblastech těla.

Léčba celulitidy dle tradiční čínské medicíny

Z hlediska TCM terapie celulitidy spočívá v rozproudění stagnující  energie QI, vysušení vlhka SHI a v  posílení YANG ledvin a sleziny.

Obzvláště nutné k úspěšnému vyléčení jsou 2 podmínky:

  1. vysazení hormonální antikoncepce (včetně hormonálních tělísek).
  2. dodržování správného stravování, především pak úplného vynechání černé kávy, tvrdého alkoholu, sladkostí (obzvláště pak bílého cukru), omezení výrobků z bílé mouky,  mléka a mléčných výrobků (kromě nepasterizovaného kravského mléka či ovčího a kozího mléka a produktů z nich) a smažených či mastných jídel. Naopak je zapotřebí zařadit do svého jídelníčku jídla, která posilují slezinu a ledviny jako je slzovka, jáhly, pohanka, kroupy, obilné kaše, kukuřice (polenta), celozrnná rýže, amarant, veškeré luštěniny, obzvláště pak fazole a hrách, houby a veškerá vařená zelenina, hlavně pak dýně a mrkev.

Potraviny, které posilují YANG ledvin: veškeré ledvinky (pokud možno domácí či z BIO chovu), krevety, humry, sardinky, hřebíček, fenykl, badyán, skořice,sušený zázvor, kopr, pórek, pistáciové oříšky, vlašské ořechy, maliny, červené a černé datle.

Potraviny, které posilují energii QI sleziny a vysušují vlhko:  jáhly, fazole adzuki (malé červené fazolky), bob obecný (koňský), vřeteno kukuřičného klasu, trnky, ostružiny, bambusové výhonky, hyacintové fazole.

Potraviny, které rozprouďují stagnaci energie QI: třešně, kokosový ořech, tofu, rýže, mrkev, tykev, dýně Hokaido, špenát, ředkvička, pažitka, česnek, cibule, kmín, máta rolní, bazalka, šafrán, oregáno, kardamom, žampiony, houba shiitake (houževnatec jedlý), citrón, limetka, mandarinka, hovězí, kuřecí (z domácího chovu), jehněčí, husí maso a veškerá divočina.

Celulitida pohledem čínské medicíny, přírodní léčba, léčivé houby a bylinky

Přírodní léčba celulitidy, léčivé houby a bylinné směsi čínské medicíny

Pokud potřebujete nalézt řešení dalších zdravotních problémů přejděte na stránku Vyhledávání podle potíží.

Visited 430 times, 1 visit(s) today

Write A Comment