Oblíbené (0)

CORDYCEPS (Housenice čínská)léčivá houba

Na dotaz
Sleva e-shop: 0 %

Skladem

Z hlediska tradiční čínské medicíny se v Číně používá u stavů jako

 • Podpora výkonu a zkrácení fází regenerace REISHICORIOLUS
 • Zlepšení odolnosti vůči stresu + REISHIHERICIUM
 • Regulace plodnosti a sexuálních dysfunkcí / poruch (podpora libida)
 • Podpora funkce ledvin 
 • Regulace štítné žlázy + REISHIAGARICUS
 • Posílení imunitního systému + většina ostatních hub
 • Pozvednutí lidské nálady + REISHIHERICIUM
 • Podpora funkce srdce a kardiovaskulárního systému  + REISHIAGARICUSSHIITAKE
 • Podpora funkce plic a jejich regenerace, např. u astmatu, chronické obstrukční plicní nemoci, rozedmě plic + REISHICORIOLUS
 • Anti-aging účinky a snížení oxidačního stresuREISHICORIOLUS
 • Pomoc s infekcemi, např. borelióza CORIOLUS

 

Popis dle tradiční čínské medicíny

Cordyceps (Housenice čínská, Yartsa gunbu, Dōng Chóng Xià Cǎo, Ophiocordyceps sinensis, Cordyceps sinensis)  má mezi medicinálními houbami specifické postavení. Jeho původním domovem je tibetská náhorní plošina – roste v oblastech až 4.000m nad mořem. V dávných dobách dynastie Ming si tibetští pastýři všimli, že zvířata spásající Cordyceps mají úžasnou sílu, vitalitu a jsou mimořádně plodná. Proto začali Cordyceps sbírat a brzy se z něj stalo velmi ceněné léčivo na císařském dvoře. 

Cordyceps je ze všech hub asi nejsilnější dobíječ energie. Díky tomu, že pochází z vysokých nadmořských výšek Himálají, je schopen stimulovat naši imunitu a odolnost. A to nejen proti virům, bakteriím, parazitům, ale i odolnost vůči stresu. Podporuje ledviny, jejich esenci a yang. Esence je to, co získáváme po předcích. Esence je základní síla našeho života. Určitě jste si všimli, že někdo žije zdravě a přesto je nemocný, kdežto někdo jiný má nezdravý životní styl a dožije se ve zdraví vysokého věku. To souvisí často právě s esencí. Ledvinová esence je jako svíčka, když dohoří, umíráme. Esenci si umenšujeme sexem (muži), porody (ženy), tím, že příliš pracujeme, braním si z rezerv, nedostatkem spánku, nekvalitní či nepravidelnou stravou, dlouhodobým stresem, dlouhotrvající nespokojeností se svým stavem či emoční nestabilitou, dlouhotrvající nemocí či alkoholovou/drogovou závislostí. 

A esence se velmi těžko doplňuje. Cordyceps patří k několika mála produktům, které to dokáží.

Cordyceps posiluje ledvinový yang. Toho využijí hlavně lidé celkově zimomřiví, unavení a vyčerpaní. Zajímavé je, že funguje u tzv. syndromu vyhoření, kde pacienti (nejčastěji vrcholoví manažeři) jsou poměrně do horka. I zde Cordyceps výborně zabírá.

Pro schopnost posilovat ledviny se často používá u neplodností či různých sexuálních problémů (slabé libido, impotence, nízká kvalita spermií), ale třeba i u problematiky ledvin podle západního přístupu, jako jsou různé záněty ledvin, selhávání ledvin apod. 

Velmi často se Cordycpes používá u zánětů močového měchýře. Zvláště pokud je pacient alespoň trochu zimomřivý, což souvisí s oslabeným yangem ledvin. Často se užívá v kombinaci s Coriolem. Pozor, pouze v mezidobí!!! Pokud je stav (zánět) akutní, tak se Cordyceps vysazuje a zvyšuje se dávka Coriolu. Případně se dává urologický čaj. Antibiotika jen v nejnutnějším případě.

Často se podává Cordyceps u nedostatečné funkce štítné žlázy, což s oslabeným yangem též souvisí. Někdy ho v podobných případech kombinujeme s Reishi či Coriolem.

Je vhodný též u nadváhy, pokud je oslabená slezina a člověk je opět spíše zimomřivý. Pomáhá rozhýbávat tekutiny. Podle čínské medicíny je tloustnutí usazováním patologických tekutin.

Cordyceps není volbou číslo jedna u nespavostí, ale pokud je pacient výrazně vyčerpaný, tak i toto vyčerpání může být příčinou spánkové poruchy. Pak je Cordyceps vhodný. Často třeba v kombinaci s Reishi a jujubou.

Velmi často se podává Cordyceps sportovcům. Krom toho, že jim zlepší imunitní systém (být nemocný v sezóně není obvykle žádoucí), tak zlepšuje výkon a zkracuje fázi regenerace. To je již mnohokrát vyzkoušeno.

Cordyceps má tropismus k plicím. Je vhodné ho použít u různých respiračních problémů, které souvisí s oslabenou imunitou. Ne ale u akutního stavu - nachlazení, chřipka apod. Zde použít třeba betaglukan ve vysokých dávkách.

Díky schopnosti posilovat plíce se často používá u astmat, kašlů a dalších plicních problémů jako je CHOPN či emfyzém.

U malých dětí je výborný též u různých alergií.

Spolu s Reishi je Cordyceps asi nejvýraznější houba s An Shen účinkem - harmonizuje psychiku.

 

Co je optimální koncentrace polysacharidů v extraktech léčivých hub?

Znamená vysoký podíl polysacharidů vyšší efekt?

Na trhu najdete výrobce, kteří se předhánějí a nabízejí extrakty se 40-60% polysacharidů u všech svých výrobků. Tvrdí, že čím více polysacharidů, tím větší efekt houba dosahuje.

Bohužel takto to u léčivých hub nefunguje.

 

Co se vlastně stane, bude-li koncentrace vyšší tj. 40, 50, 60 a více %?

Zvýší se podíl polysacharidů v extraktu, ale bohužel na úkor ostatních účinných látek, které jsou rovněž důležité. Tím se změní celkový účinek extraktu oproti surové houbě, takže extrakt už nebude mít ten samý komplexní účinek.

 

Jaká je tedy ta optimální koncentrace polysacharidů, která funguje nejlépe?

Na základě mnoha desítek let zkušeností a výzkumů je optimální koncentrace 30% polysacharidů (pouze pro Coriolus je doporučeno 40% polysacharidů)

 

Jsou stavy, kde lze využít vyšší koncentraci polysacharidů (například Cordyceps 50% nebo Reishi 50%)?

Existují i případy, které vyžadují razantnější impuls pro tělo - akutní stavy, psychické či fyzické vyčerpání, případy, kdy je nutné šokově posílit přirozenou obranyschopnost.

V některých případech je samozřejmě možné kombinovat obě varianty (Reishi 30 % a 50 %). Ale u většiny vážných problémů doporučujeme užívat Reishi s 30% koncentrací polysacharidů.

 

Nepoužívat v případě

 • Nepodávat večer (pouze u stavů velkého vyčerpání ano)!
 • Ne u stavů nespavosti, horkých onemocněních, u akutních zánětů, při všech stavech horkosti. Opatrně v těhotenství.

 

Dávkování:

 • Při zdravotních problémech: 4–6 kapslí denně
 • Při preventivním užívání: 1–3 kapsle denně 
 • Doporučujeme užívat vždy 5 dní v týdnu a 2 dny vynechat
 • Kapsle užívejte na lačno (min. 30 minut před jídlem či 60 minut po jídle), zapíjejte vodou nebo slabým zeleným čajem
 • Cordyceps by se neměl užívat pozdě večer, aby nenarušoval spánek
 • Při užívání medicinálních hub doporučujeme zvýšit příjem vitamínu C. Zvýší se vstřebatelnost účinných látek medicinálních hub. Například ve formě extraktu brazilské třešně Aceroly.

 

Působení dle tradiční čínské medicíny

 • Doplňuje ledvinový yang a ming men
 • Posiluje plicní yin
 • Vyživuje esenci ledvin
 • Transformuje hlen a zastavuje kašel
 • Uklidňuje ducha
 • Podporuje obrannou qi

 

Více informací naleznete ve článcích.  

Diagnozy